Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1955 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,3 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Иван Хаджимарчев. Овчарчето Калитко
Редактор: Лиляна Илиева
Художник: Юри Минчев
Худ. редактор: Васил Йончев
Техн. редактор: Димитър Захариев, Ан. Златанова
Коректори: Маргарита Деспотова
Дадена за печат на 26.V.1955 г.
Печатни коли 32 1/0
Авторски коли 50
Формат 58/84 1/16
Тираж 10 000
Поръчка № 54(396)
Цена 1955г. — 13,50 лв.
Държ. полиграфически комбинат Димитър Благоев
Народна култура — София, 1955 ул. Гр. Игнатиев 2-а
История
- — Добавяне
По стъпките на Селим
Хладен вятър разклащаше върховете на дърветата. Дъждът бе спрял, небето се изясни. В дъждовните капки по листата заиграха леки светлинки, отразени от ярките звезди.
Тримата войници сметоха угасналите въглени на огъня, скупчиха се един до друг и дълго мълчаха, сънливо премигвайки.
Най-трудно за тях беше не това, да се открие и залови овчарчето, а по-скоро — да съумеят да мълчат и да потулят историята с изчезналата торбичка. Защото те бяха трима и всеки си мислеше: ако аз запазя тайната, никак не съм сигурен, че другарите ще мълчат. Особено Зеленко се боеше от младите си другари.
Той рече на Рашко:
— Аз, чичин, познавам човека. Може да съм от село като тебе, но съм малко по-отракан от вас. Значи, познавам войнишката тактика: войникът не може да мълчи; сърби го езика. Трябва да му вържеш устата, за да го спреш да се не похвали. Тъй ли е, момчета?
— Аз пък ще си туря катинар на джуките! — закле се момчето с буцата на челото.
— И ти ли, чичин?
— Земляк, иска ли питане! — обидено рече черноокото. — Коли ме, беси ме — ще си знам моето! Инак Топора ще ни изгори душиците!
— Не вярвам! — цъкна с език Зеленко и продължи. — Така се приказва само. Да не си знам стоката, друго е — щях да повярвам. Но ето що искам да ви кажа, братлета: да си признаем каквото било, но само наполовина: за торбичката — нито гък! А за кучето — оставете работата на мене. А?
Момчетата дружно завъртяха глави:
— Ти по̀ знаеш, чичин.
В същност самият Зеленко никак не бе сигурен в себе си и за да прояви другарство — да не го сметнат момчетата за издайник, — реши да бъде откровен:
— Не искам сетне „това-онова“ и да ми се сърдите. Разбрахме ли се?
Фелдфебелът дойде със своите придружвачи. Те бяха изквасени до колене от дъжда. Седнаха да починат. Фелдфебелът веднага попита:
— Тук ли се гърмя?
— Тъй вярно, господин фелдфебел! — отговори Чичин.
А Щом Зеленко отвореше уста да каже нещо, което другите не знаеха, никаква сила вече не можеше да го спре. И той разказа какво се бе случило.
Голобрадото страшно затрепера и замалко щеше да привлече вниманието на началника. Но хитрият приказливец замълча за торбичката. Рашко облекчено въздъхна. Сякаш цяла планина се смъкна от плещите му.
Фелдфебелът се обърна към своите придружвачи и каза:
— Нали ви рекох: хлапето е в ръцете ни! Само че трябва да пипате мъжката! Ще го хванем покрай стъпките на кучето. Където е кучето — там е и овчарчето. Само умната!…