Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1955 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,3 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Иван Хаджимарчев. Овчарчето Калитко
Редактор: Лиляна Илиева
Художник: Юри Минчев
Худ. редактор: Васил Йончев
Техн. редактор: Димитър Захариев, Ан. Златанова
Коректори: Маргарита Деспотова
Дадена за печат на 26.V.1955 г.
Печатни коли 32 1/0
Авторски коли 50
Формат 58/84 1/16
Тираж 10 000
Поръчка № 54(396)
Цена 1955г. — 13,50 лв.
Държ. полиграфически комбинат Димитър Благоев
Народна култура — София, 1955 ул. Гр. Игнатиев 2-а
История
- — Добавяне
Чичо Калитин
Калитко живееше на долния край на селото заедно с майка си — Късичката Кула, както я наричаха селяните, работничка в мебелната фабрика на Морунов. Къщурката им беше стара, прихлупена. За да се стигне до единствената й стаичка в дъното на измазания с говежди тор сайвант, човек трябваше да се превие на две. На другия край в големия двор бе къщата на чичото: съвсем нова, построена миналата есен. Като се излезеше на балкона от втория кат, виждаше се половината ягодовска котловина, фабриките край реката, пръснатите по ската стада и езерото срещу гарата. Чичо му Калитин често заставаше там и гледаше към блесналите води на езерото, в което плуваха жълто боядисани лодки. В тях гребяха и се забавляваха богати градски жени и деца, които летуваха в Ягодово. Под блясъка на слънчевите лъчи празничните им премени от коприна, в най-различни цветове и шарки, сякаш бодяха очите. Но чичо Калитин се явяваше на балкона да проследи какво става със стадото му. Когато забелязваше някоя нередност, той гърлено ревеше:
— Хей, вампирино! Кьорав ли си? Овцете нагазиха картофите… Хей, Калитко-о!
А ехото му отговаряше:
— Их, пак той!…
Ехото — това беше самият Калитко, недоволен, дето му прекъсваха игрите.
Наблизо шумеше реката. Нейните студени води размиваха и отпращаха към долината на града купища дървесни стърготини, които помачетата-работници извличаха на ръчни колички из голямата фабрика и струпваха на пирамиди край брега. Но дойдеше ли порой, всичко се измиташе от течението на реката.
По онова време стърготините не влизаха в работа, не ги горяха. Вместо парен котел, водната енергия на реката, впрегната в улея, въртеше голямото колело, което обслужваше фабричната трансмисия. Но когато германците извлякоха горивото ни, ягодовчани изведнъж взеха да купуват стърготините и да ги употребяват през зимата в своите новоизмислени за горене на стърготини двойни ламаринени печки.
Момчето ден ходеше на училище, два отсъствуваше. Учителят почна да го гълчи:
— Защо не идваш? Или играеш на челик с овчарчетата?
Калитко стоеше посрамено, загледан в земята.
— Чичо Калитин ме товари с работа — смънкваше нерешително той.
Учителят не признаваше оправданията му.
— Тръгнал си като на сватба! Къде ти са учебниците?
Калитко мълчеше. Накрая той обеща да си набави учебници, купи ги още на другия ден и с това се свърши.
Понякога чичо му, с лоши приказки за училището, го караше да забравя учението. Друг път свободният пастирски живот повече примамваше нашето овчарче и то нехаеше, че ще остане сляпо като белязаното си другарче. Мярваше се в училището от време на време само да се види с децата и да попита например: по какво се разпознават отровните гъби от неотровните.
Но имаше минути, когато душата му копнееше за класната стая. Той подпираше гръб на корубестия явор и жадно гледаше отдалече играта на учениците в училищния двор. А когато забиеше звънливата камбанка, която висеше на желязото пред входа на училището и свикваше децата в клас, сякаш игли пробождаха сърцето му.
Веднъж Калитко решително се обърна към чичо си:
— Чичо, искам да ида на школото.
— Я си гледай работата! — сърдито отвърна чичото. — За тебе ли е учението? Губи време е то, не ти трябва.
— Как губи време, чичо? Аз съм силен ученик — и учителят ще ти го каже!
— Знам аз какви ученици му трябват на този, къдравия, твой учител: той ще ви направи всички болшевици, цяло село го приказва!
— Това си е негова работа. Но аз, чичо, сляп ли да остана?
— Учените ще развалят света! — твърдо отсече чичото и не даде повече да се издума за училище.
Упорството на простия селянин бе твърдо като кремък. Никаква молба не можеше да го смекчи. Но и упорството на момчето не падаше по-долу. Когато след този разговор чичо Калитин тръгна за кръчмата, отдето винаги се връщаше по късен мрак и със завъртяна глава, Калитко изостави стадото в задния двор, който служеше за кошара и отиде в дъжда на училище.