Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Steve Jobs, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Биография
Жанр
Характеристика
Оценка
5,1 (× 11 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
v_green (2014)
Корекция и форматиране
Fingli (2014)

Издание:

Уолтър Айзъксън. Стив Джобс

Второ издание. СофтПрес ООД, 2012

Редактор: Росица Златанова

Коректор: Лилия Анастасова

Графично оформление: Александрина Иванова

Оформление на корицата: Радослав Донев

ISBN 978-954-685-999-0

Формат: 70/100/16

Печатни коли: 42

История

  1. — Добавяне

Гейтс и NeXT

С Бил Гейтс обаче не са духовни братя. Преди време Джобс убеждава Гейтс да създаде софтуер за „Макинтош“, което се оказва изключително доходоносно за „Майкрософт“. Но Гейтс е може би единственият човек, който се противопоставя на склонността на Джобс да изкривява реалността, и решава да не създаде специален софтуер за компютъра NeXT. Гейтс периодично пътува до Калифорния, за да се информира какво става, но така и не се впечатлява от постигнатото от Джобс.

— „Макинтош“ беше наистина уникален, но аз лично не разбирам какво толкова му е уникалното на новия компютър на Стив — споделя той пред списание „Форчън“.

Част от проблема е, че двамата титани по принцип не могат да се отнасят с уважение един към друг. Когато през лятото на 1987 г. Гейтс за първи път посещава офиса на NeXT в Пало Алто, Джобс го кара да чака половин час, въпреки че през стъклените стени Гейтс вижда, че в това време той се мотае и си приказва с хората.

— Отидох в NeXT и пих възможно най-скъпия сок от моркови и видях най-разточително обзаведените офиси — спомня си Гейтс, поклаща глава и едва доловимо се усмихва. — А Стив пристигна на срещата ни с половин час закъснение.

Според Гейтс „хватката“, която му приложил Джобс, била твърде елементарна.

— Създадохме „Мак“ заедно — казал му Джобс. — И как ти се отрази това? Спечели много. Сега ще направим и този компютър заедно и успехът ни ще бъде невероятен.

Но Гейтс се отнася към Джобс също толкова брутално, колкото той се отнася към другите.

— Този компютър е пълен боклук — казва той. — Оптичният диск е много бавен, а проклетата кутия е прекалено скъпа. Това нещо е смехотворно.

Той взима решение, което потвърждава при всяко следващо посещение: че няма никакъв смисъл „Майкрософт“ да заделя ресурси за сметка на други проекти, за да създава софтуер за NeXT. Нещо много по-лошо — той многократно заявява това публично, вследствие на което и други компании отказват да създават програми за NeXT.

— Да правя софтуер за тази машина ли? По-скоро ще се изпикая върху нея — заявява той пред „ИнфоУърлд“.

Когато се засичат на една конференция, Джобс започва да упреква гневно Гейтс за отказа му да разработи софтуер за NeXT.

— Ще си помисля, когато намериш пазар за продукта си — отвръща Гейтс.

— Започнаха да си крещят пред очите на всички — спомня си Адел Голдбърг, инженер от „Ксерокс ПАРК“.

Джобс настоява, че NeXT представлява новата вълна в компютърната индустрия. Както често се случва, колкото повече Джобс се разгорещява, толкова по-невъзмутим става Гейтс. Накрая Гейтс само поклаща глава и си тръгва.

Зад личното им съперничество и неохотно изразеното уважение се крие разликата във философиите им. Джобс вярва в цялостната интеграция на хардуер и софтуер, затова той създава компютър, който не е съвместим с останалите. Гейтс вярва и извлича огромна печалба от един свят, в който различните компании създават компютри, съвместими един с друг. Техният хардуер работи с една стандартна операционна система (Windows на „Майкрософт“) и всички могат да използват едни и същи програми (като например Word и Excel на „Майкрософт“).

— Продуктът, който той представя на пазара, има една интересна особеност, наречена несъвместимост — казва Гейтс пред „Вашингтон Пост“. — Този компютър не може да работи със съществуващия софтуер. Това е изключително хубава машина. Мисля, че ако аз реша да създам несъвместим компютър, няма да успея да се справя толкова добре.

През 1989 г. на форум в Кеймбридж, Масачузетс, Джобс и Гейтс се изказват един след друг и развиват две различени, съперничещи си теории. Джобс говори за това, как на всеки няколко години в компютърната индустрия се появява нова вълна. Според него „Макинтош“ е въвел нов революционен подход с графичния си интерфейс, сега NeXT прави същото с обектно-ориентираното програмиране, свързано с мощна нова машина, базирана на оптичния диск. Според Джобс всички производители на софтуер съзнават, че трябва да са част от тази нова вълна, освен „Майкрософт“.

Когато Гейтс излиза на трибуната, той отново изразява убеждението си, че пълната съвместимост на хардуер и софтуер, за която Джобс говори, е обречена на провал. За пример дава това, че „Епъл“ не е устоял на конкуренцията на стандарта Windows на „Майкрософт“.

— Пазарите на хардуер и софтуер са два отделни пазара — заявява той.

Когато го питат за прекрасния дизайн, който произтича от подхода на Джобс, Гейтс посочва прототипа на компютъра на NeXT и казва подигравателно:

— Ако черното толкова ви харесва, ще ви дам кутия боя.