Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Steve Jobs, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Биография
Жанр
Характеристика
Оценка
5,1 (× 11 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
v_green (2014)
Корекция и форматиране
Fingli (2014)

Издание:

Уолтър Айзъксън. Стив Джобс

Второ издание. СофтПрес ООД, 2012

Редактор: Росица Златанова

Коректор: Лилия Анастасова

Графично оформление: Александрина Иванова

Оформление на корицата: Радослав Донев

ISBN 978-954-685-999-0

Формат: 70/100/16

Печатни коли: 42

История

  1. — Добавяне

Дизайнът

При много от големите си проекти — като първата част на „Играта на играчките“ и магазините „Епъл“ — Джобс натиска бутона „пауза“ малко преди завършването им и решава да внесе кардинални промени. Това се случва и с дизайна на iPhone. Първоначалният вариант има стъклен екран и алуминиев корпус. Един понеделник Джобс отива сутринта при Айв и му казва:

— Тази нощ не можах да спя, защото си дадох сметка, че не харесвам телефона.

Това е най-важният продукт, който той разработва след първия „Макинтош“, а нещо му изглежда ненаред. За свой ужас Айв осъзнава на мига, че Джобс е прав.

— Помня, че ми стана много неудобно, че въобще се е наложило да ми го казва.

Проблемът е в това, че най-важното в телефона е екранът му. В текущия вариант обаче корпусът отвлича вниманието от дисплея, вместо да му служи за фон. Цялото устройство изглежда твърде мъжествено, внушава целенасоченост, експедитивност, ефективност.

— Момчета, знам, че девет месеца се утрепахте от работа по този дизайн, но смятаме да го променим — заявява Джобс пред екипа на Айв. — Ще се наложи всички да работим по нощите и през уикендите, затова ако искате, ще ви дадем пистолети да ни убиете още сега.

Вместо да се заинати, екипът се съгласява.

— Това е един от моментите, в които най-много съм се гордял с „Епъл“ — спомня си Джобс.

Новият дизайн се отличава с една тънка рамка от неръждаема стомана, която позволява на дисплея да заеме цялата челна повърхност на устройството. Всяка друга част се губи визуално спрямо дисплея. Новият дизайн е аскетичен, но и дружелюбен. Можете дори да го погалите. Налага се да се преработят платките, антената и разположението на процесора във вътрешността, но Джобс разпорежда промяната.

— Друга компания щеше вече да го продава, а ние се заехме да го преработваме — казва Фарел.

Един аспект на дизайна отразява не само перфекционизма на Джобс, но и желанието му да контролира всичко: устройството е практически неразглобяемо. Не можеш да отвориш корпуса дори за да смениш батерията. Както при първия „Макинтош“ през 1984 г., Джобс не желае хората да бърникат във вътрешността. След като през 2011 г. „Епъл“ установява, че неупълномощени сервизи са започнали да отварят iPhone 4, компанията заменя миниатюрните винтчета с по-сложни, които не могат да бъдат отвинтени с обикновена отвертка.

Вместо сменяема батерия инженерите на „Епъл“ внедряват презареждаем акумулатор, което им позволява да направят телефона много по-тънък. За Джобс по-тънкото винаги е по-добро.

— Той вярваше, че тънкото е красиво — казва Тим Кук. — Това личи във всички наши продукти. Наши са най-тънкият ноутбук, най-тънкият смартфон, а айпадът, който и без това си беше тънък, направихме още по-тънък.