Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Надя Тодорова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2019)
Издание:
Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз
Заглавие: Пътеводител Рим
Преводач: Надя Тодорова
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2009
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: Американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Вихра Василева
Консултант: Нева Мичева
Коректор: Мариана Пиронкова
ISBN: 978-954-27-0324-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316
История
- — Добавяне
„Св. Агнеса извън стените“
Туристическа информация
Карта 17
ул. „Номентана“ 349
тел. 06 8620 5456
Църквата: затворена: 12:00 — 16:00 ч.
Катакомбите: затворени: 12:00 — 16:00 ч. и в пон.
$
Автобуси: 60, 84, 90.
Св. Агнеса била само на 13 години, когато през 304 г. приела мъченическата смърт. Култът към нея толкова се разпространил, че към края на същия век на гроба й била построена базилика. Специалистите все още спорят дали тя е построена от дъщерята на император Константин — Константина, или Констанца, или от негова внучка със същото име. Единодушни са обаче, че църквата е дело на човек от императорското семейство.
Не позволявайте на този спор да повлияе на вашата оценка. Около задната част на сградата Константина си построява мавзолей, наречен днес „Св. Констанция“. Мозайките и в двете сгради представят различни моменти от развитието на западното изкуство.
„Св. Агнеса извън стените“ е построена от папа Хонорий I (625–638 г.) в ската на хълм върху катакомбите на Агнеса (те са отворени за посещение). Влизате в комплекса от улица „Номентана“ и слизате по стълбите, за да стигнете до предния вход. В стените на стълбището са вградени раннохристиянски надгробни плочи и надписи. Мозайката в апсидата е от VII в. На златен фон е изобразена св. Агнеса, застанала между двама папи. Тя е облечена като византийска принцеса, а в краката й лежи мечът на мъченичеството. Фигурите са изцяло във византийски стил съвсем безплътни под одеждите. Мозаечната украса в Аркадата на св. Констанция, обратно, е красноречив пример на класическото мозаечно изкуство. Предназначението на сградата за мавзолей е очевидно. Отбележете липсата на подчертани християнски символи и иконография — те вероятно още не са били развити. Таванът е покрит с разнообразни геометрични мотиви, класически корони от листа, амфори, дървета и животни — всички в стила на най-добрите езически традиции.