Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Надя Тодорова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2019)
Издание:
Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз
Заглавие: Пътеводител Рим
Преводач: Надя Тодорова
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2009
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: Американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Вихра Василева
Консултант: Нева Мичева
Коректор: Мариана Пиронкова
ISBN: 978-954-27-0324-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316
История
- — Добавяне
Други места, които да посетите
Некатолическото гробище
Туристическа информация
Карта 15
ул."Кайо Честио" 6
тел. 06 574 1900
Затв. — неделя.
Автобуси: 3, 23, 30, 60, 75, 95, 175, 280.
Трамвай: 3.
Метро: Линия В (Piramide)
Гробището за некатолици (Cimitero Acattolico) е създадено през 1738 г. като последен дом за чужденците, починали в Рим. Сред тях има и известни — Кийтс и Шели, и обикновени хора — 16-годишната Роуз Батхърст, която паднала от коня през 1824 г. и се удавила в Тибър, или Деверю Плантадженет Кокбърн, на 21 години, който починал в Италия, след като напразно обиколил Европа в търсене на лековит климат.
Гробището опира в част от Аврелиановата стена и вече е пълно почти до краен предел. То е зелено и спокойно убежище за едни от най-красивите котки в града. Тук цъфтят цветя и пеят птици. Дръпнете връвта на звънеца и кажете на пазача кой гроб желаете да посетите. Истинските скърбящи не плащат нищо, а от туристите се иска да направят малко дарение (едно или две евро). Ако нямате много време, можете да видите гроба на Кийтс и отвън, през прозорчето в гробищната стена в началото на улица „Кайо Честио“. Интересно, че тази улица е кръстена на първия известен некатолик, погребан в района, Гай Цестий. Той бил римски магистрат, починал през 12 г. пр.Хр., но преди това си построил гробница пирамида — Пирамидата на Гай Цестий (Piramide di Caio Cestio). През III в. сл.Хр. заедно с други стари паметници тя била вградена в стената, издигната да защити града от варварските нападения. Вероятно това е причината да оцелее през вековете.
Музеят „Монтемартини“
Туристическа информация
Карта 15
ул. „Остиенсе“ 106
тел. 06 8205 9127
Затв. — пон.
Обиколки на английски при заявка: $$$$$
Автобуси: 23.
Бившата електроцентрала на улица „Остиенсе“ е превърната в малък музей, клон на Капитолийския музей. Модерното съвременно съоръжение е подходящо място за класическата красота на повече от 400-те мраморни произведения от Капитолия.
Очарователен е контрастът между античните скулптури и тъмната метална машинария от началото на XX в. Сред работилите някога машини са подредени скулптури от фронтони, фризове от храмове и от Театъра на Помпей, статуи от огромните градини на античните резиденции, мозайки, бюстове от епохата на Републиката. Тук старото е съчетано с новото, нещо, което не се среща често в Рим, а при това е съчетано добре.
Музеят на Римската цивилизация
Туристическа информация
Карта 15
пл. „Дж. Аниели“ 10
тел. 06 5926 135
Затв. — пон.
Метро: Линия В.
Тази малко известна съкровищница се намира в района EUR (Esposizione Universale di Roma) — комплекса, създаден за несъстоялото се Световно изложение през 1942. Тук са показани копия на произведения и инструменти, реконструкции на архитектурни обекти (арки, акведукти, мостове, бани и т.н.) от римската цивилизация. Не пропускайте гипсовите отливки от Траяновата колона в мазето и гипсовия модел на капител с размерите на стая, така както е изглеждал по времето на Константин в началото на IV в.