Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Надя Тодорова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2019)
Издание:
Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз
Заглавие: Пътеводител Рим
Преводач: Надя Тодорова
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2009
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: Американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Вихра Василева
Консултант: Нева Мичева
Коректор: Мариана Пиронкова
ISBN: 978-954-27-0324-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316
История
- — Добавяне
„Богородица Козмедин“
Туристическа информация
Карта 15
пл. „Бока дела верита“ 18
тел. 06 678 1419
Църквата: затв. 13:00 — 15:00 ч.
„Устата на истината“: достъпна всеки ден.
Автобуси: СЗ, 23, 81, 95, 170, 280, 715, 716, 780
За съжаление тази църква е известна най-вече с „Устата на истината“ (Bocca della Verita) — каменен диск с релеф на морско божество, поставен в преддверието. Релефът необяснимо привлича тълпи от туристи, които искат да разберат дали легендата, че каменната уста отхапва ръката на лъжците, е вярна.
„Богородица Козмедин“ („Богородица Хубавата“) е разположена в район, пълен с антични паметници и спомени, и разполага с истински, макар и подценявани съкровища.
Двете колони от вътрешната страна на вратата, трите, вградени в лявата стена, и по-късата, поставена самостоятелно, са останали от по-стара постройка. През IV в. тук се е намирала градската канцелария за разпределяне на храната и контрол на пазарите.
През VI в. тя е превърната в дякония — център, създаден от църквата, където се раздавала храна на бедните. Тогава е бил пристроен и параклис. През VIII в. папа Адриан (772–795) подарява сградата на гърци християни, бежанци от религиозните размирици във Византия. Така малкият комплекс се превръща в истинска църква и започва да се нарича „Богородица Козмедин“ (Santa Maria in Cosmedin), а понякога и „Богородица при гръцкото училище“.
И двете имена сочат източния произход на новите енориаши. Името „Козмедин“ без съмнение идва от прочутия константинополски манастир „Космидион“ и квартала около него, а „при гръцкото училище“ няма нужда от обяснения.
При норманското нашествие в края на XI в. църквата е повредена, но е възстановена в началото на следващия XII в. Оттогава са покритият вход от червени тухли с колони, портикът и прекрасната седеметажна камбанария в романски стил. Тук има съкровища, далеч по-интересни от „Устата на истината“, вградена в стената отляво едва преди 370 години. Мраморната украса около главния вход е от XI в.
Гробът вдясно е на Алфано, папския шамбелан, ръководил реконструкцията на църквата през XII в., а надписът на стената е за дарения от IX в. В сумрачната тишина не е трудно човек да почувства как се пренася назад във времето и се отдава на духовно съзерцание. Тук има силно източно влияние — ограденото пространство, предназначено за молещите се, балконът с женското отделение и иконостасът — мраморна преграда, отделяща пространството на свещеника.
Великолепно орнаментираният под също е от XII в. и е в стил пред-„козматеско“. Украсеният готически балдахин над главния олтар е от 1294 г. и е подписан от Деодато Козмати (виж по-долу).
Великденският свещник зад десния амвон е украсен с геометрични орнаменти в стил „козматеско“ (обърнете внимание на стилизирания лъв в основата му). Не подминавайте и поставената в рамка мозайка от VIII в. в сакристията. Красивият й златен фон е копие на една от мозайките в „Св. Петър“.
Протегнатата ръка в долния ляв ъгъл (може би на един от влъхвите) кара мнозина специалисти да заключат, че изображението е част от сцената „Поклонението на тримата влъхви“.
Козмати, майсторите на мрамора
Те били седмина майстори роднини, които възродили изкуството на мозайката в Рим. Стилът на Козмати, или „козматеско“, са термини, които днес се използват като определения за вид мозаечна украса — малки парченца разноцветен мрамор (червен, зелен, черен, бял), подредени в сложно преплетени орнаменти, напомнящи понякога ислямски геометрични мотиви.
Често в разрез с древноримската техника Козмати вграждали сред по-малките парчета по-големи каменни кръгове и линии. Така са направени подовете в „Богородица Козмедин“, „Св. Хризогон“ и „Богородица в Трастевере“. Техниката на Козмати се използвала и при църковната утвар като например свещници (в „Св. Лоренцо“), гробници, епископски тронове, амвони, малки колони, често срещани в църковните галерии. Те блестят като скъпоценни камъни на слънцето.
Най-впечатляващите мозаечни колони в Рим са в галериите на „Св. Йоан Латерански“ и „Св. Павел извън стените“. И двете творби са подписани от Пиетро Васалето и сина му, майстори в този занаят.
Изработването на произведения в стил „козматеско“ прекъсва с временното бягство на папите в Авиньон и никога повече не достига предишните нива.