Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 1 глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2019)

Издание:

Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз

Заглавие: Пътеводител Рим

Преводач: Надя Тодорова

Година на превод: 2009

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2009

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: Американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Вихра Василева

Консултант: Нева Мичева

Коректор: Мариана Пиронкова

ISBN: 978-954-27-0324-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316

История

  1. — Добавяне

Вила „Фарнезина“

Туристическа информация

Карта 13

ул. „Лунгара“ 230

тел. 06 6880 1767

Отв. — пон. — съб., 9:00 — 13:00 ч.

Затв. — неделя

$

Автобуси: 23, 116, 125, 280

Вила „Фарнезина“ се намира на една пряка разстояние от Портата на Септимий, издигната от папа Александър VI (Борджия) през 1490 г. Вилата е построена в началото на XVI в. като крайградска къща на Агостино Киджи — банкер и търговец от Сиена, а по-късно е продадена на семейство Фарнезе. Отвън сградата не е нещо особено, но не се подвеждайте — смятат я за бижу на ренесансовата архитектура. Архитект Балтасаре Перуци от Сиена построил лоджия при главния вход. Сега тя се намира отзад и трябва да обиколите, за да я видите. Киджи не пестял пари за обзавеждане и украса — стенописите изобразяват сцени от гръцката и римската митология.

153_zala_gledki.jpgС двата нарисувани балкона в двата края на „Залата на гледките“ — главната приемна на вилата, Перуци се опитал да премахне различията между интериора и екстериора.

Първата зала на долния етаж е „Галатея“ (някога също открита лоджия). Тя е известна най-вече с „Тържеството на Галатея“, рисувана от Рафаело около 1513 г. На тази великолепна фреска морската нимфа е изобразена с червена наметка, плаваща по морските вълни в обкръжението на купидони, а един тритон е сграбчил прислужницата й. В каляската от морска мида на нимфата са впрегнати два делфина (единият е захапал сепия). Върху разкошния таван, изработен от самия Перуци, са нарисувани планетите и съзвездията при раждането на Киджи. В някои от люнетите Себастиано дел Пиомбо е нарисувал сцени от „Метаморфозите“ на Овидий. Следва величествената Лоджия на Купидон и Психея. Рафаело я проектира така, че да изглежда като лятна беседка, увита от пълзящи растения с цветя и плодове. Живописта в по-голямата си част е на неговите ученици.

От разглеждането на тавана може да ви се схване вратът, но си заслужава — фреските „Сватбата на Купидон и Психея“ и „Съветът на боговете“ буквално спират дъха. В ъгъла вдясно от вратата е фреската „Трите грации“. Грацията с гръб към нас вероятно е любовницата на Киджи, нарисувана лично от самия Рафаело. Люнетите показват различните етапи от бурните отношения между Психея и ревнивата Венера.

Горният етаж е също толкова вълнуващ. В „Залата на гледките“ Перуци се опира на пейзажите и градските изгледи като Портата на Септимий, акведукта и камбанарията на „Богородица в Трастевере“.

Обърнете внимание на злополучните графити, оставени от мародерстващи войници по време на разграбването на Рим през 1527 г. До нея е малката господарска спалня — величествен взрив от цветове, създаден най-вече от Джовани Антонио Баци, известен като Содома (може би заради своята хомосексуалност).

154_dj_bazi.jpgГовори се, че Джовани Антонио Баци получил поръчката да нарисува сватбата на Александър и Роксана в последния момент — Рафаело току-що го бил изместил от работата по украсата на 35 стаи във Ватикана.

Сцената на централната стена — „Сватбата на Роксана и Александър“, се смята за шедьовър на Баци. Сцената на стената вдясно — „Семейството на Дарий пред Александър“, не е толкова изпипана; говори се, че художникът не е бил доволен от заплащането. Централната част на лявата стена, „Александър и легендарния му кон Буцефал“, явно е рисувана по-късно от някой друг на мястото на украсеното със скъпоценни камъни легло на Киджи (след смъртта му то било изнесено и празното петно на мястото му трябвало да се запълни). Киджи бил много богат бохем със страстен стремеж да бъде пръв във всичко.

През 1518 г. дал прием в чест на папа Лъв X в конюшнята, украсена съответно за случая. Целта била да засрами семейство Риарио от къщата отсреща, като покаже, че неговата конюшня не отстъпва по елегантност на тяхната столова.

По-късно същата година бил даден прием в покрита беседка на брега на реката. Гостите със сигурност били впечатлени (или ужасени) — след всяко ястие прислужниците изхвърляли сребърните чинии в Тибър. Нищо страшно. Киджи бил опънал мрежи под водата и после си извадил чиниите.