Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Надя Тодорова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2019)
Издание:
Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз
Заглавие: Пътеводител Рим
Преводач: Надя Тодорова
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2009
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: Американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Вихра Василева
Консултант: Нева Мичева
Коректор: Мариана Пиронкова
ISBN: 978-954-27-0324-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316
История
- — Добавяне
Императорските форуми
Туристическа информация
Карта 1
Информационен център — бул. „Фори империали“.
тел. 06 679 7786
За момента може да се посети само с екскурзовод.
Обиколки с беседа на английски — сряда, събота и неделя в 15.00 ч.
(най-малко 8 души) $$
Автобуси: СЗ, 60, 75, 84, 85, 87, 175, 673.
Трамвай: 3
Метро: Линия В (Colosseo)
Не е лесно да бъде разбрана структурата на петте Императорски форума (Fori Imperiali), защото съвременният бул. „Виа дей Фори империали“ (Улица на Императорските форуми), построен през 30-те години на XX в. за военните паради на фашисткия режим, минава точно през тях и покрива по-голямата им част. Императорските форуми са изградени през I и началото на II в. сл.Хр. като опит на висшите ръководители на Рим едновременно да прославят себе си и да създадат допълнително пространство за политическите, религиозните и институционалните нужди на разширяващата се империя. Днес форумите са разкрити само частично, но разкопките продължават. В дългосрочен план се предвижда улицата значително да се стесни. Засега обаче е широка и създава впечатление, че форумите на Август, Нерва, Веспасиан и Траян са съвсем отделни от Римския форум, макар че те са неразделна част от него.
Ранните императорски форуми
Юлии Цезар пръв построява форум (Foro di Cesare) през 54 г. пр.Хр. Той се намира между Курията (сградата на Сената) и ул. „Фори империали“. Цезар даже престроява Сената, за да изравни форума си с него. Форумът с размери 45 на 124 м. е бил обграден с двойна колонада. Част от нея още може да се види, виждат се и основите на храма на Майка Венера (Tempio di Venere Genitrice) — богинята, от която Юлиево-Клавдиевата династия извежда родословието си.
Политическият наследник на Цезар — Август, продължава в същия дух. Форумът на Август (Foro di Augusto) се намира близо до съоръжението на приемния му баща и завършва с противопожарна стена, издигната да предпазва гражданската постройка от честите пожари в гъстонаселения район „Субура“ от другата страна. Изграждането на форума отнема 20 години, повечето от които отиват за строителството на храма на Марс Отмъстителя (Tempio di Marte Ultore). Младият император нарежда неговото строителство, след като унищожава убийците на Цезар в битката при Филипи през 42 г. пр.Хр. Днес единственото, останало от храма, са 24 високи коринтски колони. Но можете да си го представите между колоните е имало статуи, подът и стените са били покрити с разноцветен мрамор (снежнобял, фригийски лилав, нумидийски жълт), имало е даже отделна стая за огромна статуя от благороден метал, висока около 10 метра — вероятно на Цезар или на самия Август.
По-голямата част от Форума на Веспасиан (Foro Vespasiano) е скрита под кръстовището на ул. „Фори империали“ и ул. „Кавур“. Той е бил построен между 71 и 75 г. сл.Хр. в чест на победата в Юдея. Останките от Храма на мира, както се е наричал, са вградени в Църквата „Св. св. Козма и Дамян“. Между форумите на Август и на Веспасиан се намира Форумът на Нерва (Foro di Nerva), построен от предшественика на Нерва — Домициан. Дълъг, тесен, обрамчен с колонади от двете страни, той често е наричан Преходния форум (Forum Transitorium), защото променя Арджилето (от „Арги летум“, „насилствената смърт на Аргус“) — пътя от Субура до Римския форум, и го превръща в красив коридор. Единствените останки от него са две масивни коринтски колони (италианците ги наричат „ужасните колони“, colonnacce) в ъгъла близо до ул. „Фори империали“ и подиума от храма на Минерва. Антаблеманът (горната, изпъкнала част от сграда, която се опира на колони или стени и се състои от корниз, фриз и архитрав) между колоните е украсен с очарователен фриз. На него е изобразена домакинска работа — предене и тъкане, а фигурата, доскоро определяна като Минерва, наблюдава работещите. Неотдавна бе намерена втора — отляво, и археолозите се чудят дали всъщност фигурите не изобразяват две от имперските провинции.
Форумът на Траян

Най-голямата атракция на Императорските форуми е величественият комплекс, построен от император Траян през 112 г. сл.Хр. и замислен като едно от архитектурните чудеса на света. На влизане в него минавате през голям правоъгълен вътрешен двор, дълъг 112 м, с колонади от двете страни. От север дворът опира в огромната двуетажна „Базилика Улпия“ (Basilica Ulpia) с пет странични крила, разделени с колони и с по една полукръгла апсида в двата края. Базиликата е богато украсена с пищни цветове, резбован мрамор и благородни метали. Зад нея има втори по-малък вътрешен двор, където се издига Траяновата колона (Colonna Traiana). Величественият й релеф разказва историята на военните кампании на Траян срещу даките. Изрязани са 2600 фигури. Сюжетът се движи от долу на горе по спирала и заема 30 м. Колоната е направена от 29 цилиндрични блока. Вътре в нея има стълба, осветявана от 40 малки прозорчета. През XVI в. огромната статуя на императора е заменена със статуя на св. Петър. След неочакваната смърт на Траян през 117 г. сл.Хр. останките му са положени в златна урна и поставени в кухата основа на колоната. От другата страна на двора са двете библиотеки — гръцка и латинска. Но има и още. За да направят място за форума, Траян и придворният му архитект Аполодор Дамаски правят нещо, което за времето си се смята за технологично чудо. Те вдълбават най-горната част (тя е висока горе-долу колкото колоната) и съединяват хълмовете Капитолий и Квиринал.
Туристическа информация
Пазарът на Траян
Карта 1
Ул. „IV ноември“
тел. 06 979 0048
Затв. — пон.
$$
Автобуси: Н, 40, 60, 64, 70, 170
После идва Траяновият пазар. Тази три-четириетажна полукръгла постройка също е по проект на Аполодор и по същество е възстановка на квартала, който е трябвало да бъде разчистен за строежа на форума. През пазара минава древноримската улица „Бибератика“ (Via Biberatica). Като вървите по нея и поглеждате ту в един, ту в друг магазин (тук те са около 150), получавате представа какъв е бил животът през II в. сл.Хр. Подобните на ниши дюкянчета на първия етаж вероятно са продавали сухи насипни стоки — брашно и захар, цветя и зеленчуци. Нишите отстрани на галерията вероятно са били складове за вино и олио. Имало е специални магазини за източни подправки, както и рибарници. В този първи супермаркет в света с неговите впечатляващи куполи е разположен Музеят на Императорските форуми.