Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 1 глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2019)

Издание:

Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз

Заглавие: Пътеводител Рим

Преводач: Надя Тодорова

Година на превод: 2009

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2009

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: Американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Вихра Василева

Консултант: Нева Мичева

Коректор: Мариана Пиронкова

ISBN: 978-954-27-0324-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316

История

  1. — Добавяне

Пинчо

Туристическа информация

Карта 6

Автобуси: СЗ, 88, 95, 119, 490,

495, 590, 628, 926.

Трамвай: 2.

Метро: Линия A (Flaminio)

88_kupoli.jpgКуполи, камбанарии и тераси — така изглежда Рим, погледнат от върха на някой от многобройните хълмове.

Историците все още спорят откъде идва името на хълма Пинчо — който не е един от прочутите седем хълма на Рим. Дали на него е имало императорска резиденция, или се е намирала гробницата на Нерон? Или просто е бил крайградски район, където са живели патрицианските семейства на Древния Рим, включително и Пинции, които да са дали името на хълма? Не се знае. В началото на XIX в. районът е превърнат в очарователен парк с алеи за разходка, наричан „Булонският лес на Рим“. Така той се появява в творбите на Стендал и Хенри Джеймс.

Паркът е създаден по време на краткото управление на френската администрация (1800–1815) и френското влияние в оформлението му е неизбежно. От площад „Пополо“ тръгват заоблени склонове и терасирани площадки, проектирани от архитект Джузепе Валадиер. Оттук, както винаги отбелязват пътеводителите, се открива великолепен изглед, особено по залез насреща ви в сгъстяващия се здрач блестят куполите на Рим. Виждат се „Св. Петър“, впечатляващият купол на Пантеона и искрящо белият паметник на Виктор Емануил II.

Покрай алеите по инициатива на Джузепе Мазини (италиански национален водач от XIX в.) няколко десетилетия по-късно са поставени бюстове на италиански патриоти. През 1822 г. папа Пий VII пренася на Пинчо египетски обелиск, докаран в Рим от император Адриан.

Преди сто години Пинчо, както и площад „Пополо“, бил предпочитано място за разходки. Днес обаче в почивните дни тук има много повече деца, отколкото благородни дами и господа. Но изгледът си заслужава посещението. Ако обичате да ходите пеша, трябва да знаете, че от Пинчо можете да стигнете до вила „Медичи“, „Св. Троица на хълма“ и „Испанския площад“ или, в другата посока, до парка на вила „Боргезе“.