Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 1 глас)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2019)

Издание:

Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз

Заглавие: Пътеводител Рим

Преводач: Надя Тодорова

Година на превод: 2009

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2009

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: Американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Вихра Василева

Консултант: Нева Мичева

Коректор: Мариана Пиронкова

ISBN: 978-954-27-0324-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316

История

  1. — Добавяне

От Латерано до Диоклециановите терми

„Св. Йоан Латерански“ е най-важната Римокатолическа църква в света след „Св. Петър“. Заедно с Баптистерия и „Св. Кръст“ (Santa Croce) тя е една от малкото християнски сгради, построени при император Константин в зоната, оградена от крепостните стени на Рим. Освен това „Св. Йоан Латерански“ е седалище на епископа на Рим, т.е. папата. На фасадата на църквата и върху някои от колоните в нея има надпис: „Майка и глава на всички църкви в града и по света“ (Omnium urbis et orbis ecclesiarum mater et caput).

Базиликата е включена в комплекса, образувал се от едни от най-важните християнски паметници — „Светата стълба“ (Scala Santa), „Светая Светих“ (Sancta Sanctorum), Баптистерия и Латеранския дворец (Palazzo de Laterano). Районът е наречен по името на римското семейство Латерани, чийто родоначалник Платвий участва в заговор срещу Нерон и така изгубва и имението, и живота си. Императорът конфискува земята, а по-късно Константин избира мястото за строежа на „Св. Йоан“, защото тук строежът не би бил толкова обиден за езическото мнозинство. Векове наред старият Латерански дворец е официална резиденция на папите. Те се преместват в „Св. Петър“ едва след завръщането си от Авиньонски плен през 1377 г. Модерната политика отеква в района и в следвоенния период — тук на 1 май се провежда традиционно ежегодна манифестация, организирана от италианските профсъюзи, както и демонстрации на левите политически партии.

В местността, разположена между Латерано и хълмовете Есквинал и Виминал, има и други християнски църкви, най-забележителните, от които са „Св. Пуденциана“ (Santa Pudenziana) и „Св. Пракседа“ (Santa Prassede), известни със своите мозайки. Тук е и внушителната базилика „Голямата Богородица“ (Santa Maria Maggiore). Тя е една от седемте църкви в Рим, посещавани от поклонниците.

Посветена е на Дева Мария и е изпълнена с мозайки в прослава на нейния живот. В базиликата са погребани няколко папи. Учудващо скромно тук е погребан и бароковият скулптор и архитект Джан Лоренцо Бернини. Най-известният от трите Берниниеви „екстаза“ — „Екстазът на св. Тереза“, се намира в близката църква „Богородица на победата“ (Santa Maria della Vittoria).

Разположеният в Диоклециановите терми (Terme di Diocleziano) Национален музей на Рим (Museo Nazionale Romano) през последните години е обновен и сегментиран. Един от новите му клонове е в Големия дворец при термите (Palazzo Massimo alle Terme), на един хвърлей място от оживената метростанция „Термини“. За разлика от двореца „Алтемпс“ (Palazzo Altemps) близо до площад „Навона“ (Piazza Navona), сградата на Големия дворец не представлява кой знае какъв интерес. Но разположеният в нея музей е може би най-добре организираният във Вечния град, с уникална изложба на древноримски стенописи и мозайки. Също толкова величествена е и колекцията от гръцки и римски скулптури, прекрасно организирана от тематична, иконографска и историческа гледна точка.

Точно пред Диоклециановите терми е площад „Република“ (Piazza della Repubblica) — друг район, показващ архитектурното напластяване в Рим. Застрояването около площада е станало малко след Първата световна война. На мястото на откритата спортна площадка, palestra, в комплекса на Диоклециан днес се намира натовареното кръгово движение на площад „Езедра“ (Piazza Esedra).

В отвора на полукръга започва улица „Национале“ (Via Nazionale) — оживена артерия с много магазини. Тя минава покрай големия изложбен център, Панаирната палата (Palazzo delle Esposizioni) и Траяновите пазари и стига до площад „Венеция“ (Piazza Venezia). В средата на площада има модерен фонтан — „Фонтанът на наядите“. В началото на миналия век, когато е открит, щедро надарените женски фигури в него карали всички да ги заглеждат.