Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Надя Тодорова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2019)
Издание:
Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз
Заглавие: Пътеводител Рим
Преводач: Надя Тодорова
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2009
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: Американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Вихра Василева
Консултант: Нева Мичева
Коректор: Мариана Пиронкова
ISBN: 978-954-27-0324-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316
История
- — Добавяне
Разходка в сърцето на Рим
Туристическа информация
картата 7 и 8
Площад „Монтечиторио“
2,4 км
2 ч.
Площад „Сан Марко“
Не пропускайте:
Колоната на Марк Аврелий
Площад „Пиетра“
„Св. Игнатий“
„Исус“
Вече много векове наред в този район се намират основните политически институции на Италия и това наистина е сърцето на съвременния град. Разходката ще ви отведе от площад „Монтечиторио“ до площад „Сан Марко“. По пътя ще навлезете в сложната плетеница от паметници на различните епохи.
Тръгнете от площад „Монтечиторио“. Тук, в масивния дворец „Монтечиторио“ се намира Камарата на депутатите — долната камара на италианския парламент. Точно пред нея се издига един от египетските обелиски, донесени в Рим от император Август. На площада понякога се събират протестиращи. Тръгнете надясно към площад „Колона“, наречен така заради колоната на Марк Аврелий(1). Тя е издигната през 193 г. сл.Хр. в чест на неговата победа над маркоманите — едно от варварските племена, застрашаващи Рим. Зад нея се намира дворецът „Киджи“, построен през XVI-XVII в. Днес тук са кабинетът на министър-председателя и седалището на италианския парламент. Може да изглежда, че колоната не си е на мястото, но тя напомня колко важно е било това място и в епохата на Древния Рим (така, както е и с Пантеона).
Напуснете площад „Колона“ по улица „Бергамаски“ — ще се озовете при 11-те масивни коринтски колони на площад „Пиетра“ (2), който вече е с нова настилка и е затворен за превозни средства. Сега колоните са вградени в стената на Борсата, а преди са били част от храм в чест на император Адриан, построен през 145 г. от неговия наследник Антонин Пий. Продължете в същата посока по улица „Буро“ и ще се озовете пред друга наслада за очите — площад „Сант Инацио“(3), едно истинско бижу в стил рококо. Той е построен през XVIII в. и наподобява театрална сцена. Погледнете го откъм главния вход на голямата йезуитска църква „Св. Игнатий“. Сега минете покрай църквата по улица „Сан Иняцио“ и ще видите над главите си извития мост, свързващ йезуитите с техните съюзници в Контрареформацията — доминиканците, и доминиканската църква „Минерва“ зад ъгъла. Улица „Сан Иняцио“ свършва на площад „Коледжо Романо“ (4), където се намира и входът към двореца „Дория Памфили“ и галерия „Дория Памфили“.
Завийте надясно по улица „Пие ди Мармо“ и обърнете внимание на огромния мраморен крак, дал името й. Той е поставен на кръстовището с улица „Св. Стефан от Како“ и вероятно е донесен от близкия Храм на Изида и Серапис. От него е взет и поставеният върху слона пред църквата „Минерва“ обелиск. Точно срещу мраморния крак, на номер 21, има фантастичен магазин за шоколад. На номер 62 има красив воден часовник. На кръстовището с бул. „Виторио Емануеле“ ще видите главната църква на йезуитите — „Исус“ (5).
Сега завийте наляво и повървете малко до ларгото „Торе Арджентина“, наричано по-често просто ларго „Аржентина“, за да видите останките на „четири древноримски храма“(6) от епохата на Републиката (Templi Republicani).
Пресечете ларгото и когато стигнете улица „Ботеге Оскуре“, се върнете по нея в посоката, от която сте дошли. На номер 31 ще видите входа към „Балбиевата крипта“ (Cripta Balbi) — част от Националния музей на Рим, посветена на средновековния град. Тя е построена върху развалините на театър от епохата на Римската империя. След това завийте надясно по улица „Полаки“ и вървете до очарователния площад „Маргана“(7). Тук завийте наляво и вървете по улица „Маргана“ до улица „Арачели“. Така ще стигнете до „Богородица Арачели“ (Santa Maria in Aracoeli, „Богородица от небесния олтар“, от ага coeli — „небесния олтар“) и до Капитолия (те ще бъдат от дясната ви страна). Завийте наляво и се върнете на улица „Ботеге Оскуре“, която прелива в улица „Сан Марко“ (8). Пресечете и вървете по нея до площад „Сан Марко“. Там ще видите базиликата и „говорещата статуя“ „Госпожа Лукреция“.