Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Rome, Second Edition, 2006 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Надя Тодорова, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 1 глас)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2019)
Издание:
Автор: Сари Гилбърт; Майкъл Броуз
Заглавие: Пътеводител Рим
Преводач: Надя Тодорова
Година на превод: 2009
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2009
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: Американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Вихра Василева
Консултант: Нева Мичева
Коректор: Мариана Пиронкова
ISBN: 978-954-27-0324-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/9316
История
- — Добавяне
Островът в Тибър и „Св. Вартоломей“
Туристическа информация
Карта 13
Островът в Тибър 22
тел. 06 687 7973
Затв. — пон. — събота: 12:30 — 15:30 ч.
неделя след 13:00 ч.
Автобуси: Н, 23, 63, 125, 280, 780.
Трамвай: 8
Островът в Тибър (Isola Tiberina) — едно малко бижу от мрамор и чинари, е свързан и с медицината, и с вярата. На него се намират голямата болница „Правете добро, братя“ (Fatebenefratelli) и една малка синагога.
Според преданието през III в. пр.Хр. делегация от римляни отишла при сибилата в Епидавър (Гърция) и се върнала с тълкуванието, че гражданите, ако искат да спрат чумата, трябва да построят храм на Ескулап — бога на лечителите.
Докато плавали нагоре по течението на Тибър, римляните видели на кораба змия като тази, която се е увила около жезъла на Ескулап (змията по традиция е символ на лекарите). Тя се плъзнала по водата и заплувала към острова. Така показала, къде трябва да бъде храмът. С течение на времето островът до такава степен се е слял с тази история, че с траверти — нови блокове бил оформен като боен кораб с нос, кърма, кил и релефно изображение на свещената змия. Останките от това съоръжение все още могат да се видят отстрани на синагогата.
Няколко столетия по-късно императорът на Свещената римска империя Отон III построил върху руините на Ескулаповия храм църква в чест на приятеля си Адалберт — първия епископ на Прага, приел мъченическа смърт през 997 г. За кораба и колонадата на сградата е използван материал от колоните и другите антични останки.
Говори се, че Отон лично ръководил строежа, а на връщане от пътуването си до Беневенто в Южна Италия донесъл мощите на св. Вартоломей и ги оставил в църквата за известно време, така поне си мислел тогава. Ала скоро след това Отон загинал в бой с въстаналото местно население, горкият св. Адалберт бързо бил забравен, а църквата била преосветена в чест на св. Вартоломей. Тя е престроявана през 1113 и през 1624 г., затова камбанарията е от XII в., а фасадата е барокова.
Вътре, на стълбите към амвона, има мраморен кладенец с четири релефни фигури — Христос, св. Вартоломей (той държи нож — оръдие на мъченическата му смърт), св. Адалберт (с епископски жезъл; някои смятат, че това изображение е на св. Павлин Нолански) и Ото III с корона и скиптър.
Тибър
Реката, наричана"Русият Тибър" заради калното си жълтеникаво дъно, минава през самия град, но днес няма почти никакво значение в ежедневния му живот. Живописна е, над нея са прехвърлени няколко моста — включително и очарователният „Сикст“ с великолепна гледка към „Св. Петър“. Така е от края XIX в., когато по бреговете й са построени високи диги, за да се спрат честите наводнения.
Ала невинаги и било така. Вълчицата намира предполагаемите основатели на Рим — Ромул и Рем, на брега на Тибър и ги осиновява. В древността Тибър е основната артерия за корабите, плаващи към Тиренско море. „Голям бряг“ (Ripa Grande) — търговското пристанище в „Трастевере“, и „Малък бряг“ (Porto di Ripetta), били жизненоважни за града. До XIX в. на малкото пристанище имало величествено крайбрежно стълбище, за което се смята, че е вдъхновило онова на Испанския площад.