Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
V., (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 5 гласа)

Информация

Корекция и форматиране
NomaD (2020 г.)

Издание:

Автор: Томас Пинчън

Заглавие: V.

Преводач: Красимир Желязков

Година на превод: 2020

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Читанка

Година на издаване: 2020

Тип: роман

Националност: САЩ

Коректор: NomaD

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13356

История

  1. — Добавяне

III

Следващият уикенд имаше купон в апартамента на Раул, Слаб и Мелвин. Цялата Шантава Пасмина се бе събрала там.

В един след полунощ между Руни и Пиг избухна кавга, последвана от сбиване.

— Кучи син! — викаше Руни. — Стой настрана от нея.

— Става дума за жена — поясни Естър на Слаб.

Пасмината се бе отдръпнала до стената, предоставяйки на Руни и Пиг по-голямата част от стайната площ. Двамата бяха пияни и потни. Залитаха и се блъскаха в средата на стаята, тромаво и несръчно опитваха да водят юмручен бой като в уестърн. Просто невероятно е колко много аматьори-скандалджии смятат, че кръчмарският бой е единственият приемлив модел на подражание. Накрая Пиг нокаутира Руни с удар в корема. Руни остана да лежи на пода със затворени очи, опитвайки се да сдържи дъх, защото го болеше много. Пиг отиде в кухнята. Сбиването бе заради жена, обаче и двамата знаеха, че тя е Паола, а не Мафия.

 

 

— Изобщо не мразя евреите, а само техните пъклени дела — обясняваше Мафия.

Двамата с Бени седяха в нейния апартамент. Руни беше отишъл някъде да пие. Сигурно при Айгенвалю. Това ставаше на другия ден след сбиването. Нея като че ли изобщо не я интересуваше къде е съпругът й.

Внезапно на Профейн му хрумна прекрасна идея. Значи тя не иска около себе си евреи. А може би за полуевреин ще се намери място?

Но Мафия го изпревари: ръката й се шмугна към колана му и започна да го разкопчава.

— Не — възрази Бени, вече премислил. Ръцете на Мафия се отдръпнаха и плъзнаха назад около бедрата й в търсене на ципа, който трябваше да отворят. — Ама, виж ’кво сега.

— Имам нужда от мъж способен на Героична Любов — наполовина излязла от полата, обясни Мафия. — Желая те още откакто се запознахме.

— Можеш да й цунеш гъза на Героичната Любов — заяви Профейн. — Ти си омъжена.

В съседната стая Каризма сънуваше кошмари. Той започна да барабани с юмруци под зеленото одеяло, отпъждайки изплъзващата се сянка на своя Преследвач.

— Ето тук — обяви тя, разголена от кръста надолу. — Тук, на килима.

Профейн стана и започна да рови за бира из хладилника. Мафия лежеше на пода и му крещеше.

— Ето ти на теб малко „тук“ — постави той кутия бира върху мекия й корем. Тя изпищя и събори бирата на пода, която се разля по килима между тях и образува издължено мокро петно с формата на преграда на целомъдрието[1] или може би на Тристановия меч[2]. — Пий си бирата и ми разкажи за Героичната Любов.

— Жената е петимна да се чувствува като жена и това е всичко — дишаше тежко Мафия, без да прави какъвто и да е било опит да облече нещо. — Жената иска да бъде взета, да проникнат в нея, да я изнасилят. Обаче най-силно жадува тя да обгърне мъжа.

С паяжина сплетена от канап за йо-йо: мрежа или капан. Профейн бе в състояние да мисли единствено за Рейчъл.

— Нищо героично няма в един неудачник — възрази й Бени. Кого можеш да определиш за герой? Превъзходно боравещият с ласото, пистолета и юздите Рандолф Скот[3]. Майстор на неодушевеното. Но едва ли би ти хрумнало да наречеш мъж един смотаняк: той е просто някакъв флегматично отпуснат в креслото човек, който безучастно приема любовта на околните предмети и вещи, подобно на апатична жена. — Трябва ли нещо такова като секса да бъде усложнявано до безкрай? — чудеше се Профейн. — Мафия, защо е нужно да му измисляш най-различни названия? — Ето, отново започваше да спори. Както с Фина във ваната.

— Ти да не си латентен хомосексуалист? — озъби се Мафия. — Страх ли те е от жените?

— Не съм педераст, ако това питаш. — Как би прозвучало, ако каже: понякога жените ми напомнят за неодушевени предмети. Дори младата Рейчъл: тя бе наполовина автомобил МГ.

В стаята влезе Каризма, през прогорените с цигара дупки в одеялото занадничаха две оченца като мъниста. Той засече Мафия и тръгна към нея. Зелената вълнена купчина подхвана песен:

Всяка моя задявка

Ти приемаш като намек зловреден

И в отговор ми цитираш тезис 1.7.

Ако светът е всичко

Което е налице в даден момент

Това е отчайващо песимистично

Като за романтично начало.

Но чуй ме, предложение имам.

То е логично, уместно и кратко

И ако не друго, поне е комично.

 

(Припев)

Нека „А“ да бъда аз, със сърцето напред,

Нека „Б“ да бъдеш ти с Трактата в ръка

Нека „В“ да е обич безкрайна

С музика нежна и пламенен шепот.

Ще наречем „любов“ взаимната страст.

И тогава отдясно ще сложим

Онзи блестящ хипотетичен казус;

Отляво ще бъде мястото на

Нашето произволно вметнато преследване.

А подковата в средата ще ни донесе късмет,

Защото ако в тези скоби

Просто вмъкнем на’ште малки „А-та-“ и „Б-та

Тогава няма какво да губим.

 

Ако „А“ ме смята за недостъпна [запя в отговор Мафия]

Значи „Б“ ти пожелава да се удавиш в морето.

Тъй като „В“ е безсмислено понятие,

Което няма нищо общо с удоволствието:

Предпочитам измеримите, осезаеми и твърди неща.

А ти човече преследваш недостижимото,

Защото аз съм волна и неукротима.

Но ако обещаеш да не плямпаш глупости,

Събличам се веднага и без колебание

И тогава ще забравиш твоите „А-та-“ и „Б-та“.

Когато Профейн допиваше бирата си, одеялото вече бе покрило и двамата.

 

 

Три седмици преди сближаването на Сириус и Слънцето, бе отбелязано началото на юлските горещини. Зачестиха сблъсъците на света с неодушевеното. На 1 юли край мексиканския град Уахака петнайсет души бяха смазани в железопътна катастрофа. На следващия ден отново петнайсет души бяха погребани под останките на срутил се жилищен блок в Мадрид. На 4 юли автобус падна в течащата близо до Карачи река и трийсет и един пътници се удавиха. Два дни след това по време на тропическа буря в централните Филипини още трийсет и девет души отидоха на дъното на морето. На 9 юли Егейските острови бяха разтърсени от земетресение и приливни вълни, които погубиха четиридесет и трима. На 14 юли военнотранспортен самолет се разби след излитане от военновъздушната база Макгуайър в Ню Джърси и изпепели четиридесет и петима. На 21 юли 117 жители на град Анджар, Индия, станаха жертва на земетресение. От 22 до 24 юли в централен и северен Иран вилняха наводнения, които отнеха живота на триста души. На 28 юли край финландския град Куопио автобус падна от ферибота във водата и повлече със себе си петнайсет пътници. На 29 юли четири нефтени резервоара се взривиха край град Дюма, Тексас, и пламъците погълнаха деветнайсет работници. На 1 август при железопътна катастрофа близо до Рио де Жанейро бяха разкъсани седемнайсет пътници. Още петнайсет души се издавиха на 4-ти и 5-ти август по време на наводненията в югозападна Пенсилвания. През същата седмица 2161 души загинаха в резултат от тайфун, който помете китайските провинции Чекянг, Хонан и Хупей. На 7 август в колумбийския град Кали се взривиха шест камиона превозващи динамит и взеха 1100 жертви. В същия ден в Пжеров, Чехословакия, при железопътна катастрофа бяха смазани девет пътници. На следващия ден при пожар в каменовъглена мина край Марсинел, Белгия, изгоряха 262 миньори. През седмицата от 12 до 18 август ледени лавини на Монблан отнесоха в царството на смъртта петнайсет алпинисти. Същата седмица в Монтичело, щата Юта, взрив на газ погуби петнайсет души, а тайфунът преминаващ през Японските острови и Окинава отне живота на четиридесет местни жители. На 27 август още двайсет и девет миньори умряха, отровени от газ в каменовъглена мина в Горна Силезия. Също на 27 август един бомбардировач на военноморските сили се разби в жилищен квартал на Санфорд, щата Флорида, и остави на място четирима. На следващия ден експлозия на газ в Монреал уби седем души, а при внезапни наводнения в Турция се издавиха още 138 души.

Това бяха само масовите смъртни случаи. А да не говорим за съпътствуващите ги множество осакатени, инвалидизирани, бездомни, осиротели. Подобни инциденти стават всеки месец в поредица от стълкновения между групи живи същества и един благосклонен и хармоничен свят, на който изобщо не му пука за това. Разгърнете ежегодните алманаси, раздел „Катастрофи“, откъдето са взети тези цифри. Въпросните произшествия се случват непрекъснато, месец след месец, без отпуск.

Бележки

[1] Традиционна практика в Холандия и Англия от 18 в., а след това и в Колониална Америка. Когато се налагало младеж и девойка да спят в едно легло, те получавали отделни одеяла и били разделяни от т.нар. „преграда на целомъдрието“ (дълга широка дъска) поставяна между тях. Преградата на целомъдрието позволявала известна интимност и разговор насаме между двамата млади, без пряк телесен (сексуален) контакт.

[2] Мечът на Тристан — От легендата за Тристан и Изолда — Любовта на Изолда към Тристан преминава в омраза, когато тя открива по отчупено парченце от меча му, че Тристан е убил брат й Морхолт.

[3] Рандолф Крейн Скот (1903 — 1987) — ам. актьор изпълнител на главни роли в уестърни през ’30-те — ’50-те години.