Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Ледоразбивачът (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
День „М“, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
4,8 (× 26 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
divide (2011 г.)

Издание:

Виктор Суворов. Денят „М“

Книга втора от трилогията „Ледоразбивачът“

Второ издание

Превод: Борис Мисирков

Художник: Михаил Танев

Формат: 32/84/108

Печатни коли: 19

Издателство Факел експрес, 2002 г.

ISBN: 954-9772-18-7

История

  1. — Добавяне

3

Втората световна война можела и да не започне. Изборът трябвало да бъде направен от Сталин.

Сталин имал две възможности.

Първата. Независимо от позицията на Британия, Франция или Полша официално да заяви, че Съветският съюз ще отбранява полската територия като своята собствена. Полското правителство не иска съветски войски на полска територия, в това няма нищо страшно. Ако Германия разгроми полската армия и свали правителството, тогава Червената армия ще навлезе в полската територия и ще воюва срещу Германия. Малко преди това Съветският съюз официално бил заявил: „Границата на Монголската народна република ще отбраняваме като своята собствена“ („Правда“, 1 юни 1939 година).

Думите не се разминавали с делата. Тъкмо този ден, 1 юни 1939 година, заместник-командващият Белоруския военен окръг комдив Г. К. Жуков бил викнат от Минск в Москва. Заранта на 2 юни с Жуков се срещнал Р. П. Хмелницки, командир за особено важни поръчения към наркома на отбраната, и му съобщил, че маршал К. Е. Ворошилов вече го чака. След кратък инструктаж Жуков потегля за Монголия, където отбранявал територията на Монголия от японската агресия така, както би отбранявал съветската територия.

Тъкмо така можел да постъпи Сталин и на западните си граници: официално и твърдо да заяви, че нападението срещу Полша ще се превърне в ожесточена и продължителна война, за каквато Германия не е готова…

През август 1939 година Сталин имал и втора възможност — да протака преговорите с Британия и франция, и това е щяло да послужи за Хитлер като предупреждение: нападни Полша, но имай предвид — цяла Европа е против теб, ние тук в Москва седим и се съвещаваме за някои неща, достатъчно е да блокираме Германия…

Но Сталин избрал трети път: Хитлер, нападай Полша, аз ще ти помогна. Хитлер нападнал… и получил война от страна на Британия и Франция…

На Сталин тъкмо това му било нужно.