Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Ледоразбивачът (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
День „М“, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
4,8 (× 26 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
divide (2011 г.)

Издание:

Виктор Суворов. Денят „М“

Книга втора от трилогията „Ледоразбивачът“

Второ издание

Превод: Борис Мисирков

Художник: Михаил Танев

Формат: 32/84/108

Печатни коли: 19

Издателство Факел експрес, 2002 г.

ISBN: 954-9772-18-7

История

  1. — Добавяне

2

Разделението на задълженията между Сталин и Молотов било досущ като разделението на задълженията на старшия и младшия в следствена група на НКВД: пръв започва разпита младши следователят, той без много приказки налага арестувания с бича, докато не му смъкне кожата, кърти му зъбите, смила му с гумена палка черния дроб, бъбреците и всичко останало вътре. Младши следователят завършва трудовия си ден, а разпита продължава старши следователят: той е добър, състрадателен и дори любезен, той с учудване научава, че в тази стая, докато го е нямало, някой е нарушавал социалистическата законност. Старши следователят обещава да оправи нещата… А арестуваният, усетил човещина и съчувствие, е готов да разкаже как са го тормозили… А после идва младши следователят…

В тандема Сталин-Молотов Молотов играел ролята на младши следовател, Сталин — на старши. Да разлистим Сталиновите речи в преддверието на терора, в разгара му и след това. Ще намерим ли в тях свирепо ръмжене, ще намерим ли жажда за кръв и скалпове? Изобщо не. Ще намерим нещо съвсем друго: „Говори се за репресии спрямо опозицията… Що се отнася до репресиите, аз категорично съм против тях.“ Това е казано от Сталин на 19 ноември 1924 година. Или: „Кръвта на другаря Бухарин ли искате? Няма да ви я дадем!“ Това го е казал пак другарят Сталин на XIV конгрес на партията. Някакви злодеи искат кръвта на другаря Бухарин, а добричкият Сталин спасява другаря Бухарин от кръвожадните изверги. Колко добричък е старши следователят!

Не знам кои злодеи са искали Бухариновата кръв, но той бил разстрелян по заповед на Сталин.

Разпределението на ролите между Сталин и Молотов било валидно не само за вътрешната, но и за външната политика. По време на международните конференции Молотов предявява искания, настоява, упражнява натиск. Всички искания идват от Молотов, всички отстъпки — от добричкия Сталин. Това се вземало за чиста монета: западните дипломати вярвали, че всичката злоба идва от Молотов, ако не е този ястреб, всичко ще бъде чудесно. И малцина разбирали: ако Молотов починел скоропостижно, да речем, преди Ялтенската конференция, Сталин дълго би тъгувал, но после все едно е щял да назначи на мястото му нов младши следовател…