Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Cesarz August, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,2 (× 11 гласа)

Информация

Сканиране
Петър К.
Корекция
Mat
Форматиране
stomart (2011)
Форматиране
maskara (2012)

Издание:

Александер Кравчук. Октавиан Август

 

Преводач: Ангелина Дичева

Редактор: Магдалена Атанасова

Редактор на издателството: Маргарита Владова

Художник: Веселин Цаков

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактор: Станка Милчева

Коректор: Ана Байкушева

Издание първо

Издателство на Отечествения фронт

ДП „Георги Димитров“ — Ямбол

История

  1. — Добавяне

Пробуждане

Веднъж Антоний седеше край реката с въдица. С него, както обикновено, беше и Клеопатра. Рибата не кълвеше. Римлянинът се навъси, дръпна се настрана, после пак се хвана за въдицата. След минута извади една разкошна риба. След нея втора, трета. Възклицанията нямаха край. На следния ден дворът отново се развличаше с риболов. На Антоний пак му потръгна веднага. С усилие измъкна едно парче… месо. Чисто и просто предния ден от зоркото око на Клеопатра не бе убегнала една подробност — рибата не кълвеше, а гмурци я забождаха на кукичките. Дълго се смяха. При всичките си недостатъци Антоний не беше обидчив.

Царицата каза:

— Въдицата остави на нас, египтяните. А ти, военачалнико, лови градове, държави и царе!

Но вместо да лови, Антоний губеше градове. През есента от запад дойдоха мрачни вести: Перузия капитулирала, брат му бил пленен. Не бяха по-добри и новините от изток: партите, смъртни врагове на римляните от дълги години, нахлули в Сирия и вече били във Финикия.

Лъвът се пробуди. Веднага замина за Финикия и стигна до обсадения от партите град Тир. Тук реши, че няма време за губене, че с партите може да си разчисти сметките по-късно. Работите в Италия са по-неотложни. Бързо се отправи към Атина. Водеше огромна флота, повече от 200 кораба. В Атина се срещна с майка си Юлия, с жена си Фулвия, а също и с Мутаций Планк.

Антоний продължи бързо на Запад. В Йонийско море към флотата му се присъединиха корабите на Домиций Ахенобарб, който по-рано воюваше под командването на Брут и Касий. След тяхното поражение той не се предаде. Сега на своя глава действаше срещу Октавиан в Йонийско море. Но двамата с Антоний лесно намериха общ език, още повече, че в преговорите пак посредничеше Азиний Полион.

И тъй, Антоний сега имаше могъща флота. В самата Италия можеше да разчита на легионите на Вентидий Бас и на Азиний Полион. И най-важното, влезе в преговори със Секст Помпей, владетеля на Сицилия. Изпълнен с надежда и едновременно с презрение към Октавиан, Антоний слезе на сушата при Брундизий. Градът затвори вратите си пред него.