Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Cesarz August, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,2 (× 11 гласа)

Информация

Сканиране
Петър К.
Корекция
Mat
Форматиране
stomart (2011)
Форматиране
maskara (2012)

Издание:

Александер Кравчук. Октавиан Август

 

Преводач: Ангелина Дичева

Редактор: Магдалена Атанасова

Редактор на издателството: Маргарита Владова

Художник: Веселин Цаков

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактор: Станка Милчева

Коректор: Ана Байкушева

Издание първо

Издателство на Отечествения фронт

ДП „Георги Димитров“ — Ямбол

История

  1. — Добавяне

Марс Ултор

Четиридесет години след битката при Филипи Октавиан, който тогава носеше титлата Август, извърши тържественото освещаване на храма на Марс Ултор, намиращ се на новия форум в Рим. Дебелите каменни стени са се запазили до ден-днешен, сиви и зловещи. Още на бойното поле при Филипи, когато се решаваше изходът от противоборството, той даде обет да построи това светилище на бога на войната и отмъщението.

Брут и Касий сами сложиха край на живота си. В битката загинаха много от заговорниците. Други, по примера на военачалниците, се самоубиха. Трети бяха заловени и незабавно обезглавени. Някои успяха да избягат и да намерят убежище в Сицилия при Секст Помпей, но по-късно и върху тях се стовари наказващата десница на бога на войната.

Така че замисълът бе изпълнен. Синът отмъсти за смъртта на баща си. А това беше велик и свят дълг — разбираше го всеки римлянин. Кръв за кръв, живот за живот — такъв е законът. Октавиан изпълни докрай задачата, която си беше поставил още като младеж, неопитен и без приятели, обграден отвсякъде от врагове. Но той не отмъщаваше сляпо и кръвожадно. Само към убийците и безогледните врагове беше безмилостен. На другите лесно и от сърце прощаваше.

В битката при Филипи се спасиха няколко пълни формации на Брут. Веднага ги приеха в армията на триумвирите. Също така почти всички войници и офицери, които се пръснаха по света, по-късно напълно възстановиха правата си. Сред тях беше и онзи студент от Атина, Квинт Хораций Флак, на когото не провървя много като трибун на легион. Въпреки че беше нисък и късоглед, той бягаше добре. Веднага захвърли тежкия щит. Не след дълго стигна до Рим и започна да си търси работа. А приятелят му Помпей Вар, който избяга в Сицилия, се завърна в Италия чак след дванадесет години.

Победителите протегнаха ръка дори на висшите офицери на Брут и Касий. Един от тях беше Месала Корвин, който по време на първата битка превзе лагера на Октавиан. Той премина на страната на триумвирите, а по-късно се свърза с Октавиан и му служи вярно. Единадесет години по-късно именно Месала Корвин помогна много за победата на Октавиан над Антоний и Клеопатра при Акциум. Тогава Октавиан го похвали малко заядливо:

— Ти пак се прояви както при Филипи!

А Корвин му отговори съвсем спокойно:

— Защо не? И сега, както и тогава, воювах за справедлива кауза.

Октавиан се усмихна и те останаха приятели до края на живота си.