Метаданни
Данни
- Серия
- Трилогия „Бяла черква“ (3)
- Година
- 1896 (Обществено достояние)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,5 (× 17 гласа)
- Вашата оценка:
История
- — Добавяне (от Словото)
XIV. Опасно изкушение
В стаята на масата Стремски намери плик, надписан до него. Той погледна пощенския печат.
— Ах, от Русе, сещам се: от Шопова.
— Че как те намери тука това писмо?
— Щом ти ме задържа за повече дни, аз телеграфирах на тоя мой приятел в Русе да ми прибере златния часовник, що забравих в стаята си, когато бързах да тръгна, и да ми обади тука за това — каза Стремски, като разпечата писмото и го зачете.
Веднага докторът забележи, че лицето на приятеля му силно се завълнува.
Ето какво му пише Шопов:
„Драги приятелю,
Часовника ти спастрих, ще ти го пратя в Бяла черква, щом явиш, че си там. Ти ненадейно ни остави, но каквото се види и аз ще последвам примера ти, макар по твърде прозаическа причина: скарахме се с графа. Няма сега да ти разправям защо: аз съм виноватия. Ще мина в София, дето ме викат чиновник във финансите. Отбирам толкова от финанси, колкото свиня от псалтикия. Но сега тъй върви Българията и кон прилика не езди. Мачухонски много пита за тебе, но е влюбен в чича ти. Получи вече едно писмо от него. Но и двата чифта очила си туря и нищо не може да разбере, колкото и да се блъска: през всеки няколко думи дядо хаджия турил е и по една румънска, па и българските ги размесил страшно с влашки букви. Кстати: Мачухонски го налетя едно нещастие, което роди две щастия; дойде фамилията му! По едно недоразумение… И той си скуби косата, че тъкмо се готвеше да тръгва… Но дъщеря му Наталия — тя е миличка брюнетка — си намери един прекрасен годеник, а нашият поет Жирков — една прекрасна годеница. Харесаха се при първо виждане. Всяко зло за добро… Пътищата на провидението са неизследуеми. Чакай, понеже ти споменах за годявка, да ти кажа и за разгодявка: можеш ли да отгадаш? Патев върна на Драга Филович! И причината действително сериозна: баща й се улови в разхищение правителствени пари, запечатиха му книжата и го дадоха под съд. Оказва се, че е бил затънал в дългове и заплетен в разни тъмни спекули… С това се обяснява и разкошния им живот. Положението му е незавидно. И Патев скъса пресните още роднински връзки. Бедната Драга е поразена. (Тя е приятелка на сестра ми Възкресия и затова зная това.) Плакала пред сестра ми. Просила я да ми предаде молбата й, като ти пиша: позволяваш ли й да ти пише, да ти обясни всичко. Не давам мое мнение. Само ти съобщавам молбата й.
Какво се загнезди в Бреговец? Чувам, че там са красиви туркините… Граф Марузен е особено във възхищение от костюма им. Купил си един за графинята. Аз съм зле с графа, а пък Жирков се кара с доктор Досалиева. Приключвам ти тука изрязана от в. «Славянин» една сатира, която е напечатил срещу доктора тъкмо по годежа си. От това можеш да видиш, че поетите са като пчели: когато смучат най-сладкия нектар, могат да жилят най-люто. Поздрав от всички приятели. Надявам се да те видя скоро. Де ще останеш? В Шопландия или в Автономията?
Стремски не погледна даже на сатирата и се обърна към доктора с развълнуван глас:
— Догански, Драга Филович е пак свободна?
— Как?
— Годеникът й върнал.
— Ах! — извика докторът очуден. — Защо?
— Чети тези редове! — и Стремски му поднесе предпоследнята страница на писмото.
— Ти си имал чест, фелиситирам те — каза той, като прочете показаното място.
Стремски го изгледа опулено.
— Собствено, защо ми честитиш?
— Поздравих те, че си имал щастие, дето не влезе в примката, дето сега няма да делиш скандала и позора на това семейство. Вярвам сега това събитие радикално да те излекува… Що ме гледаш тъй втренчен? Какво мислиш да правиш?
— Аз ще й позволя да ми пише — каза Стремски.
Докторът скокна.
— Как? Да подновиш връзките? — извика той в негодувание. — С каква цел?
— Тя проси да се обясни. Аз не мога да откажа.
— Откажи! Не ти трябва, особено сега.
— Особено сега аз не мога да остана безучастен към Драга, в такива тежки минути за нея.
— Ти я любиш още, подир толкова страшно оскръбление!…
— Не, жаля я само… — избъбла Стремски с виновен вид.
Докторът кръстоса ръце и го изгледа вперено:
— Виждам какво — каза той — ти сега ще й пишеш, а подир малко сам ще скокнеш да идеш при нея да я утешиш!
— Това няма да бъде! — викна Стремски решително.
— Аз те уверявам, че ще бъде. Аз чета в очите ти тая мисъл. Ти си влюбен, следователно ти си мърша, човек без самолюбие, без гордост… и си готов да преглътнеш всякакви унижения, да затънеш до шия в срам, само Драга да бъде твоя, понеже сега е на разположение…
— Ти говориш тъй, като че тази девица е последнята негодница. А всичката й вина е, че е била жертва на бащината си тирания, а сега — на кражбите му.
— Ти я защищаваш, Стремски? — извика докторът злобно, — ти забравяш всичко, каквото ми говори за нея в ядът си и каквото изтърпя от нея! А аз ти казвам, че е калпава душа!… Аз съм чувал за сестра й, Голичева. Тя е разпасана жена. А има една шопска поговорка: „Ивер от клада далеч не пада!“… И тя ще е като нея… Видиш? Бащиното й нещастие е било само предлог за Патева да развали. Навярно човекът има други причини… Той е несравнено по-умен от тебе, защото пет дена му стигнаха да я разбере…
Стремски стоеше и го гледаше смаяно.
Докторът извика:
— Бягай! Бягай! Тръгвай по-скоро през Балкана! Сега те не задържам, а те гоня! Бягай в Бяла черква, бягай по дяволите, но назад не поглеждай. Ако се извърнеш — пропаднал човек си. Сирената ще те сграбчи и удуши!…
Стремски стисна докторовата ръка сърдечно, без да каже нещо. Па скъса Шоповото писмо.
— Юнак си! — каза докторът възхитен…
Стремски се залови да се готви за пътуване.
— Какво е това? — попита докторът, като зе да чете изрезката от вестника, оставена там от Стремски. — Дявол ги зел тия идиоти! Ето пак печатана псувня! И на масата ми я оставили.
Той не беше видял, че тая изрезка Стремски я намери в писмото си.
И той прочете следнята сатира, написана по лесния маниер на Любена Каравелова, додето Стремски в другата стая прибираше вещите си:
„Доктору Д.“
Хей докторе, хей докторе,
сива мутовилка,
болен съм аз, моля ти се:
дай ми нещо билка!
— Не, не мога: във хотела
чака ме трапеза,
и не зная дали скоро
оттам ще излеза.
— Докторе, за бога, чуй ме:
много зле тресе ме!
— Твойта треска нека чака —
ази ще подрема.
— Докторе, око боли ме:
какво да се чини?
— Няма нищо, остави ме,
то само ще мине.
Ух, какви са хора диви,
само ме смущават!
Нека търпят — те са криви,
че се разболяват.
Гаче затуй аз съм доктор
и очила нося,
да се мъча за тез шопи:
ходжите защо са?
Той фърли сатирата, без да я дочете до края.
— И очила ми турили да нося! Идиоти безобразни, глупци! — викаше той ядосан, когато Стремски пак влезе при него. — Чети, Стремски: още една подлост за мене, възмущавай се! — и той му посочи хартията.
— Та тая сатира не е за тебе! Тя е Жиркова, за доктор Досалиева в Русе. Прати ми я Шопов в писмото си.
— Така ли? И аз разбрах по очилата само — че не подхожда за мене. — После, като се усмихна самодоволно, прибави…
— Тоя Жирков — complimentele mele… Знаеш ли какво е казал един немскипоет! Забравих го, оня, евреина…
— Хайне?
— Да, Хайне! Той е казал: „Царе! Бойте се да си направите поета неприятел; изгубени сте!“ Или подобно нещо. А у нас може да се викне: „Доктори, бойте се от поети неприятели — и приятели!“ Последния ще ни окарикатури по-добре. Не, трябва и аз да ида скоро в София, за да разруша козните.
Стремски излезе с доктора и отидоха на станцията да си улови кола за утре. Вечерният мрак беше паднал вече.
— За утре не можем да ви дадем кола — отговори началникът на станцията.
— Защо?
— Държим ги за княза и свитата му.
— Как? Княза иде? — попита Догански стреснат.
— Преди малко приех телеграма от господин министра: негова светлост ще стигне тука утре по четире часът после обед… Трябва да държа свежи коне, за промянка…
— Толкоз по-добре: всяко зло за добро. Ний ще можем да присъствуваме на посрещането на първия български княз тука — забележи докторът, като тръгваха пак из тъмната улица.
— А мене е крайно неприятно.
— Че се забавяш един ден?
— Да, щом си обадя на сърцето, че ще пътувам, всеки час на закъсняване ми става несносен… Особено в тоя случай.
Найденов можеше да притури и друга причина за нежеланието си да бъде утре тука: утрешното посрещане на княза Александра с великолепието, възторгът и виковете на навалицата щеше много живо да му напомни и възпроизведе посрещането на княза Дондукова в Русе и щеше да съживи тежките му спомени и разтвори раната в сърцето му.