Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Други места край Околовръстното шосе, които да посетите
Китайският квартал
карта 18 — D1
Метро: Tolbiac, Porte d’lvry
На пръв поглед небостъргачите в 13-и район, известни като Триъгълника Шоази, образуват потискащ комплекс. Въпреки това тук е сърцето на живописния и процъфтяващ Китайски квартал с близо 30 000 жители от азиатски произход и цели пренесени на френска земя култури, с прилични на пагоди магазини и центрове за бойни изкуства. Не пропускайте „Братя Тан“ на булевард „Иври“ (най-големия азиатски супермаркет във Франция) и ресторантите с азиатска кухня.
Гут Д’Ор
карта 18 — D7
Метро: Barbes-Rochechouart
Точно на изток от „Пигал“ и Монмартър се намира квартал Гут д’Ор (капка злато), наречен така заради хубавото вино, което навремето се е правело от лозите по хълмовете. От XIX в. обаче кварталът предлага някои от най-евтините (и най-лоши) жилища в Париж. От няколко десетилетия тук се установяват главно араби и африканци и по улиците можете да чуете какви ли не езици, да видите всякакво облекло, да опитате вкусна храна и да посетите алжирски кафенета (kabyl).
Разходете се из евтиния универсален магазин „Тати“ на пазара „Дьожан“ (недалеч от метро Шато д’О) или из открития пазар на булевард „Лашапел“ (сряда и събота).
Всяко лято тук се провеждат празници на музиката, в които участват и местни музиканти, и големи имена в rai (северно-африкански рок), рапа и хип-хопа.
Нувел Атен
карта 18 — C4
Метро: St. George, Pigalle
Нувел Атен (Нова Атина) е сгушен между „Пигал“ и Големите булеварди. През XIX в. тук се събират творци, сред които Теофил Готие, Йожен Дьолакроа и Фредерик Шопен. Пак тук се намират прекрасният музей „Гюстав Моро“ и Музеят на романтичния живот. Той се помещава в ателието и дома на художника Ари (Шефер и е посветен на романтизма, затова в него са изложени вещи на Жорж Санд и на други известни личности).
Най-красив обаче е площад „Сен Жорж“, където можете да видите приказно красивите фасади на неоренесансовия замък „Паива“ и Тиерския замък — там се уреждат временни изложби и се намира сбирка с вещи на Наполеон от фонда „Масон“ (библиотека „Тиер“, пл. „Сен Жорж“ 27, тел. 01 48 78 14 33, отв. — четв. и пет., 12 — 18 ч., само по предварителна заявка).
Романтични изкуствени канали в Париж
След откриването на парка „Лавилет“ на север, гостите, които искат да видят не толкова посещавани места край околовръстното шосе, могат да се разходят по каналите в града. Каналът „Сен Мартен“, който води към езерото Лавилет и канала „Урк“, минава през 8 шлюза, 2 подвижни моста и няколко красиви пешеходни моста от ковано желязо.
Макар че по този петкилометров маршрут сноват екскурзионни корабчета, най-романтичният начин да разгледате района е да тръгнете пеш. Сградата, вдъхновила великия филм — Хотел „Север“ (1938) на Марсел Карне, се намира на кея „Жемап“ 102. През 80-те години тя е спасена от разрушаване и сега в нея се помещава хубаво кафене.
Екскурзиите с корабче по канала „Сен Мартен“ до Лавилетското езеро и канала „Урк“, организирани от различни фирми, са чудесен начин да си починете и да разгледате града — препоръчваме ви да направите предварително резервации.