Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Шатле и халите
Увод и карта
Някогашният пазарен площад при халите е отстъпил място на огромен подземен търговски център, но си остава „търбухът на Париж“, както го е описал Емил Зола.
Тесните пресечки в квартала около Шатле и халите наподобяват калдъръмените улици на някогашен Париж — зловонни, с висока престъпност, но изпълнени с живот.
В средновековен Париж животът по много площади върви ръка за ръка със смъртта — пазарите и панаирите често се провеждат направо на гробищата заради обширното пространство и наред с тях сред смесените миризми на току-що заклани животни и на пресни селскостопански продукти се появяват мимове, илюзионисти, музиканти, бездомници и крадци.
Шатле
Районът около площад „Шатле“ (Place du Chatelet) е също квартал с висока престъпност, свързван с могъщите гилдии на касапите, кожарите и зловещия затвор „Гран Шатле“ (там сред прословутите начини за изтезание е и стаята във вид на комин, където затворниците са принудени да стоят прави). С двата еднакви театъра и фонтана „Шатле“, украсен в основата със сфинксове, е трудно да си представим площада в някогашния му вид. Съседната камбанария „Св. Жак“ (в стил пламтяща готика) на църквата „Св. Жак на месарите“ е построена за могъщата гилдия на касапите от XVI в. и служи за ориентир на поклонниците, поели към Сантяго де Компостела в Испания. Мидените черупки (coquilles), с които те украсяват шапките си, се превръщат в техен символ, оттам и прочутото ястие с миди, гъби и пармезан „Coquilles St. Jacque“. През 1648 г. Блез Паскал използва камбанарията, за да повтори барометричния си експеримент от Пюи дьо Дом, и днес на нея има метеорологична станция (затворена за посещения).
До Френската революция кеят „Межисри“ служи за обществена кланица, а днес на красивата крайбрежна улица има цветарници и магазини за животни в клетки, макар че невинаги е ясно за какво се продават те — дали за домашни любимци, или за храна.
За разлика от Шатле някога ул. „Сен Дени“ се радва на блясък и слава, съизмерими с тези на базиликата, чието име носи. Кралете на Франция са минавали по нея сред фонтани, преливащи от вино, а днес тук ще видите заведения за бързо хранене, магазини за облекло и сексмагазини; в северния й край се намира квартал на червените фенери.
Халите
Халите, където от осем века се продават френски изделия, продължават да привличат множеството — особено около Фонтана на невинните (Fontaine des Innocents), където навремето се е намирало едноименното гробище, около парковете, терасите и скулптурите в съседство, около луксозната улица „Сен Дени“ и около църквата „Сен Юсташ“, макар че през 1969 г. пазарът е преместен заради уличните задръствания в Рюнжис, на юг от Париж.
Съвременният търговски и културен комплекс „Форум“ при халите, който се намира почти изцяло под земята и е заменил пазара, донякъде навява хладина. Поради това е разработен план за цялостното преобразяване на района. Сърцевината на квартала е изместена на юг към съвременния, ярко оцветен център „Жорж Помпиду“ (наричан също Бобур) и кметството в неоренесансов стил (Hotel de Ville). Бобур, селце от XII в., което се е намирало в пределите на градските стени на Филип-Огюст, е запазил донякъде средновековния си дух.
НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:
Танцово представление в „Театр де ла Вил“
Колоритният и спорен център „Жорж Помпиду“
Реставрираното ателие на Бранкузи
Да похапнете превъзходни ребърца в 3 ч. сутринта
Да се насладите на концерт в известната в музикалната
история църква „Сен Юсташ“
Да си купите ръчно изработена
шапка на ул. „Тикетон“