Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Кабаре

Париж непрекъснато открива и преоткрива нови форми на забавленията, усъвършенства изкуството да подклажда апетита и да гали окото. През Втората империя и бел епок на мода са кафе-шантаните и goguettes (кръчми с певци). По време на Френската революция те отстъпват място на кафенетата с програма, предхождащи мюзикхола, и на артистичните кабарета с дъх на поквара, които в края на XIX и началото на XX в. се налагат в Монмартър.

Хубава френска традиция

През 50-те години на XX в. именно в кабаретата дебютират талантливи изпълнители на балади като Лео Фере и Жорж Брасанс. През 60-те години в кафе-театрите, съчетаващи комедията и сатирата (първите са „Роял“ в Монпарнас и „Вией Грий“ в Латинския квартал), се заражда ново изразно средство. Именно на кафе-театрите дължим утвърждаването на разностранни дарования като вече покойния комик Колюш, Жерар Депардийо, както и на театър „Сплендид Труп“ (в който играят Анемон и Жерар Жуньо). Тази традиция е жива и процъфтява и до днес.

Ала най-типичен за това средище на хедонизма е мюзикхолът — отглас от вечерите с шампанско от времето на бел епок. Заведението „Крейзи Хорс“ (тел. 014723 32 32; www.lecrazyhorseparis.com) на булевард „Джордж V“ е издържано в стила на кръчмите в Дивия запад — с типичните летящи врати и табели от рода на „С оръжието дотук“. Впоследствие се превръща в театър на оскъдното облекло; тук разиграват скечове Бети Задника и Нука Базуката. (През 50-те години сред коронните номера в „Крейзи Хорс“ е изпълнението на русокосата Додо Хамбургска, която с камшик в ръка се прави на „строга господарка“, и на Берта фон Парабаум — по ботуши, с каска и прашки с пречупен кръст. Това не прави особено добро впечатление на парижани, които още не са забравили германската окупация).

Екзотика и блясък

„Лидо“ (тел. 0140 76 56 10; www.lido.fr) с блестящите „Блюбел Гърлс“ (трупа за класически канкан) на Шанз Елизе представя пищни мегапродукции с лазери, видеофилми, фонтани и огнедишащи змейове. „Паради Латен“ с представления в театър по проект на Гюстав Айфел предлага парижко кабаре с латиноритми.

Мюзикхолът „Фоли Бержер“ (тел. 08 92 68 16 50; www.foliesbergere.com), открит през 1869 г., е най-старият в Париж. Там можете да видите илюзионисти, борци, танцьори и фокусници сред екзотичен декор. Заведението е тясно свързано с легендарната чернокожа кабаретна изпълнителна Жозефин Бейкър. Тя обаче прави своя дебют през 1925 г. в „Ревю Негре“ в театър „Шанз Елизе“. Родена в Сейнт Луис, щата Мисури, Жозефин Бейкър става най-голямата знаменитост на „Фоли Бержер“ Появява се на сцената с розов декор и на фона на пъпеши и пушени бутове само с едно перо от фламинго между краката или наниз банани около кръста. Приема френско гражданство и остава в страната до смъртта си през 1975 г.

Мулен Руж
113_mulen_ruzh.jpgНезабравимият „Мулен Руж“ е един от акцентите в Монмартър

Не може да не споменем кичозния „Мулен Руж“ (тел. 01 53 09 82 82; www.moulinrouge.com). Днес от първоначалното заведение е запазена само червената мелница, но окичените с пера „Дорис Гърлс“ и сега танцуват канкан. „Мулен Руж“ (Moulin Rouge) обикновено се свързва с канкана (появил се в Монпарнас) благодарение на Тулуз-Лотрек, нарисувал Джейн Аврил и Ивет Гибер. Смята се обаче, че през 1893 г. тук всъщност се заражда стриптийзът.

Казват, че по време на конкурс с модели на художници на годишния Бал на четирите изкуства, организиран в кабарето от ученици в Училището за изящни изкуства, една от участничките скочила на масата и захвърлила дрехите си. Когато научил за случилото се, председателят на Лигата за борба с разпуснатостта по улиците — Ligue contre la licence des rues — толкова се възмутил, че завел дело. Госпожицата била задържана, а учениците протестирали заради погазване на правото на „артистична голота“. Покрай шума около случая съседните кабарета включват в програмите си „разголени“ скечове.

В Парископ ще намерите повече информация за кабаретата, адресите и програмите.

 

 

ПОДСКАЗАНО:

Внимавайте, когато си поръчвате ястия в Париж. Entree се нарича предястието, а основното блюдо — plat principal.

Ан Рандерсън

Сътрудник на Нешънъл Джиографик