Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Катедралата в Шартър
Вече близо осем века катедралата в Шартър (Chartres Cathedral) се извисява като фар сред нивите на областта Бос. Почти нищо не се е променило от XIII в. насам. Въпреки пожарите, революциите, двете световни войни и прекалено усърдните реставратори храмът е до голяма степен същият, както в деня през 1260 г., когато е осветен.
Шартър
карта 19 — В2
На 83 км югозападно от Париж
С автомобил: тръгнете по А6,
след това по А10 и A11 по посока
на Льоман и карайте по знаците
към Шартър.
С влак: Париж, Монпарнаската гара
за Шартър.
тел. 08 92 35 35 35 за националните
линии,
тел. 08 91 36 20 20 за линиите в
Ил дьо Франс
www.diocesechartres.com/cathedrale
Туристическа информация
Пл. „Катедрал“
тел. 02 37 18 26 26
www.chartrer-tourisme.com
Днешната катедрала се издига на място, където е имало църкви от VIII в. Най-важното в историята и е „Sancta Casimia“, безценна реликва, подарена от внука на Карл Велики, Карл Плешиви. Смята се, че именно с тази одежда е била облечена Богородица при Христовото рождение и благодарение на нея Шартър се превръща в едно от най-посещаваните светилища в Европа (реликвата се пази в съкровищницата). През X в. училището в Шартър е сред най-престижните просветни средища в Европа.
Няколко църкви са изпепелени от големи пожари. Най-страшният избухва през 1194 г., когато целият град е обхванат от пламъци, унищожили всичко, освен кралския вход и западните кули на катедралата.
Местните хора с ужас смятат, че ценната реликва е погубена. След три дни, още докато храмът тлее, започва шествие с реликвата. Чудото е разтълкувано като знак от Богородица, че катедралата трябва да бъде още по-импозантна и нейното възстановяване започва незабавно с голямо въодушевление. Единството в архитектурата и скулптурите се дължи главно на това, е готическият храм е построен почти изцяло за по-малко от 30 години.
Стъклописите със „синия цвят на Шартър“
Прозорците със стъклописи в катедралата, които се отличават с неповторимия „син цвят на Шартър“, са известни в цял свят. Те съставляват може би най-пълната сбирка от средновековни витражи по света. По време на големия пожар оцелява кралският вход от XII в. заедно с невероятния прозорец, познат като „Синята Богородица“.
По останалите прозорци от XIII в. са изобразени великолепни библейски и исторически сцени, населени с рицари, селяни, крале, аристократки в кожи и множество занаятчии, които се трудят — увлекателен летопис за религията и всекидневния бит през средновековната епоха. Разказът на всеки прозорец трябва да се чете от ляво надясно и от долу нагоре.
Статуите и лабиринтът
Статуите на трите главни входа завършват иконографията на църквата. Върху северния портик са изобразени Сътворението (ляво) и Грехопадението на Адам и Ева (дясно). Следват старозаветни герои и Рождество Христово. Върху южния портик виждаме сцени от Страшния съд.
За съжаление редиците столове в средния кораб на църквата закриват най-запазения каменен лабиринт във Франция с дължина 291 м, по който поклонниците са пълзели на колене.
Какво да видите и да направите
Направете обиколка (на английски) с историка Малкълм Милър, който живее тук и който ще ви предложи своя поглед върху витражите, скулптурите и историята на катедралата. За повече информация се обърнете към туристическото бюро.
Ако разполагате с няколко свободни часа, си заслужава да разгледате стария град. В туристическото бюро ще намерите карти на екскурзии, които ще ви отведат при някогашния епископски дворец, в музея на изящните изкуства и надолу към реката, която лъкатуши покрай стара воденица, отчасти обковани с дърво ренесансови къщи и каменни мостове. През туристическия сезон върви и влакче, което следва почти същия маршрут.
Не пропускайте съседната църква „Св. Петър“ на едноименния площад, която не толкова импозантна, но в нея също можете да видите чудесни витражи от XIII-XIV в.
ПОДСКАЗАНО:
Докато съзерцавате стъклописите на катедралата, помислете колко напредничави са били поклонниците през Средновековието.