Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Домът на инвалидите
Блестящият купол на църквата „Луи Свети на инвалидите“ се вижда от цял Париж и бележи огромния комплекс от военни музеи и паметници, който се издига до Марсово поле. Църквата е известна с това, че там е погребан Наполеон I.
Дом на инвалидите
Карта 15
Еспланад де-з-Енвалид
тел. 01 44 42 37 72
Затв. — 1 ян. 1 май, 1 ноември, 25 дек.
Метро: Varenne La TourMaubourg
www.invalides.org
Построен от Луи XIV като болница за ветерани, Домът на инвалидите (Les Invalides) обхваща най-големия комплекс от паметници в Париж, включително Музея на въоръжените сили, Музея на макетите, Музея на Ордена на освобождението и църквата „Луи Свети на инвалидите“.
След Версай Домът на инвалидите е най-важният архитектурен проект по времето на Луи XIV. През 1670 г. кралят възлага на Либерал Брюан да построи в най-западната част на Фобур Сен Жермен приют за военни, където далеч от погледите да се държат бедни войници инвалиди и ветерани от неговата войска. Първоначално сградата е предвидена за 1500 инвалиди, но през 1690 г. в приюта искат да постъпят 6000 души; монарсите в цяла Европа започват да строят подобни на него военни болници.
Гробът на Наполеон
Църквата в Дома на инвалидите е дело на Жул Ардуен-Мансар; завършена е през 1706 г. Куполът и ярко се откроява на парижкото небе и се вижда отдалеч. Кралският параклис се превръща в императорски мавзолей през 1840 г., когато от Света Елена във Франция е върнато тялото на Наполеон I. През 1861 тленните му останки са положени в гроб от порфир в крипта със стъклено покритие. Тук са погребани и други бележити личности, сред които Клод Роже дьо Лил, композиторът на „Марсилезата“.
Военни музеи
Към Дома на инвалидите има три музея. Музеят на въоръжените сили е сред най-богатите в света. Сбирката му обхваща периода от древността до Втората световна война и в нея са изложени много вещи на Наполеон. В Музея на макетите (Musee des plans reliefs) са изложени любопитни тримерни макети на укрепени градове. Началото на сбирката е положено през 1668 г. В Музея на Ордена на освобождението се отдава почит на всички, сражавали се за Франция през Втората световна война.