Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Кметството
Макар че днешното кметство се помещава в сравнително нова сграда, мястото, където се намира то, винаги е играело важна роля в историята на столицата.
Кметството
Карта 6
Пл. „Отел дьо Вил“
(вход за граждани):
ул. „Риволи“ 29
тел. 01 42 76 59 46
Обиколки с екскурзовод —
само за групи. По предварителна заявка,
направена 2,5 — 3 месеца по-рано.
Затв. — съб., нед.
Възможност за екскурзовод на английски.
Групите се събират на ул. „Лобу“ 5
Метро: Hôtel de Ville, Châtelet
Водата е от ключово значение за управлението на града, водещо началото си от могъщата гилдия на търговците по вода, които контролират търговията по Сена, Оаза, Йона и Марна.
В средата на XIII в. Луи Свети въвежда градско управление, което се състои от изтъкнати echevins (градски съветници, представители на гилдиите), оглавявани от prevot des merchants (нещо като старейшина и кмет) и избирани от парижките еснафи, за да съставят Parlois aux bourgeois. Символ на Париж става печатът на търговците по вода (с изображение на лодка върху река).
През 1357 г. градското управление се изнася от площад „Шатле“ — тогавашният кмет Етиен Марсел купува Къщата с колоните (Maison des piliers) на площад „Грев“ (означава бряг), името, с което площад „Отел дьо Вил“ е известен до 1830 г. От 1310 до 1830 г. това първо кметство е място на революции, празненства и екзекуции. Тук през 1789 г. Луи XVI е принуден да целуне кокардата с трибагреника, а по време на Терора Дантон, Марат и Робеспиер използват сградата за щаб-квартира.
Водата присъства и досега във фонтаните на Франсоа-Ксавие Лалан от 80-те години на XX в. от двете страни на оживената бяла сграда, където често се устройват временни изложби. На Коледа отпред винаги се поставя пищна рождественска сцена.
Вътре ще видите красиви тържествени зали, блещукащи полилеи, сложна позлатена дърворезба (обърнете внимание на седемте вида дърво в Бертрановия салон), богато украсено парадно стълбище композициите „Лято“ и „Зима“ на Пюви дьо Шаван и стенописи по таваните, посветени на победоносната Трета република.
След като през май 1871 г. изгаря при пожар, през 1874 1882 г. кметството е построено отново от италианския архитект Ил Бокадоро.