Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Църквата „Мадлен“ и площад „Вандом“
Под влияние на кралското семейство и Наполеон I се оформят две емблематични места между Големите булеварди: внушителната църква „Мадлен“ (официално църквата „Св. Мария Магдалина“) и площад „Вандом“.
Мадлен
Мадлен
Карта 13
Пл. „Мадлен“
01 44 51 69 00
Метро: Madeleine
www.egllse-lamadeleine.com
Пл. „Вандом“
Карта 13
Метро: Opera, Madeleine
Храмът „Мадлен“ е сред най-известните паметници на Париж и е особено интересен с внушителния си екстериор — дори в Гърция и Рим няма по-високи коринтски колони (20 м). Вътре сградата е мрачна и печална; светлина се процежда само през трите огънати капандури на средния кораб и полукръглата апсида. Тук се провеждат венчавки, погребения и опела на знаменитости, както и редовни църковни служби. В притвора ще видите шедьовъра на Франсоа Рюд „Кръщение Христово“ (в дъното вляво).
Църквата е включена в плана на площад „Луи XV“ (днес площад „Конкорд“) на Ж. А. Габриел. Първоначалната сграда, започната през 1764 г. е разрушена, за да бъде заменена с постройка в стила на Пантеона, но строежът и е спрян от френската революция. През 1806 г. Наполеон възлага да се издигне храм в прослава на великата му войска и съществуващата постройка отново е съборена. През 1814 г. обаче Луи XVIII потвърждава, че там трябва да има църква, и посвещава сградата на брат си Луи XVI, който е гилотиниран.
Площад „Вандом“
Нощем площад „Вандом“ е наистина великолепен, с внушителен, имперски вид. До Френската революция се казва „Луи льо Гран“ („Луи Велики“) и е създаден от Луи XIV, за да съперничи на площад „Вож“. През 1792 г. статуята на Луи XIV, дело на Франсоа Жирардон, е унищожена и през 1810 г. е заменена с Аустерлицката колона в прослава на Наполеоновите военни походи. Бронзовата спирала около каменната колона, вдъхновена от Траяновата колона в Рим, е изработена от 1200 топа, пленени в битката при Аустерлиц (1805). По време на Френската комуна Курбе оглавява движение, настояващо колоната да бъде съборена, но комунарите, заснети пред падналата колона, са екзекутирани, а Курбе е принуден да осигури средствата за възстановяването й. Оттогава победоносната фигура на Наполеон, който прилича на римски император, е непокътната.
Великолепният „Риц“, открит на площада през 1898 г., е първият хотел с вани към всяка стая. През 20-те години в него живеят Скот и Зелда Фицджералд.
ПОДСКАЗАНО:
От покрива на „Галери Лафайет“ (бул. „Осман“ 40) се откриват зашеметяващи гледки към града.