Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Други места в Шатле, които да посетите

Фонтанът на невинните

Това е единственият в Париж ренесансов фонтан с изящни барелефи от 1549 г., дело на Жан Гужон. Тук се срещат влюбени, събират се скейтбордисти, пънкари и скитници. Макар и загрозен от „Макдоналдс“, „Пица Хът“, „Наф Наф“ и други дразнещи окото сгради, площадът, на който се намира фонтанът, демонстрира човешката съзидателност благодарение на музикантите и на мимовете, които неминуемо ще ви очароват.

Карта 6

Пл. „Иносан“

Шатле-халите

Църквата „Сен Юсташ“

Втората по големина църква в Париж, която отстъпва само на Парижката Св. Богородица, е готическа и класическа по план и разпределение, ренесансова като украса. Датира от XVI в. и носи името на римски пълководец, приел християнството, след като вижда кръст между рогата на елен. (Обърнете внимание на главата на елена под фронтона върху красивата ренесансова фасада на напречния кораб.) По време на Френската революция църквата е превърната в Храм на земеделието, което донякъде е уместно, ако отчетем близостта на пазара.

Мнозина исторически личности оставят отпечатък върху храма „Сен Юсташ“. Така например Луи XIV приема тук първо причастие (1649), пак тук е кръстен Молиер (1622). В църквата е погребан Жан Колбер, финансов министър на Луи XIV (вижте статуята „Колбер и изобилието“ на Антоан Коазво), и е опят Лафонтен (1695); Берлиоз присъства на TeDeum, изпълнен от 950 музиканти (1855), състои се премиерата на Голямата меса на Лист (1866), а Гуно дирижира хора. Благодарение на добрата акустика в църквата открай време до днес се изнасят концерти на хорова музика и орган (за информация проверете „Парископ“).

Великолепни са стъклописите на Антоан Сулиняк от XVII в. Ще видите картини на художници от Рубенсовата школа („Ученици в Емаус“) и на Симон Вуе („Св. Юсташ Великомъченик“), както и донякъде смущаващата наивистична скулптура на Реймънд Мейсън.

Сергиите с цветя, месарниците и бутиците около църквата, по ул. „Монторгьой“, дават представа за някогашния оживен пазарен квартал около халите. Ул. „Жур“ е завзета от „Аниес Б.“ и от други модни бутици, но си струва да се отбиете заради великолепния вход на Замъка на роайомонските абати. „Нощните птици“ се събират в съседното заведение „Пие дьо Кошон“ на ул. „Кокийер“ 6 заради вкусната храна, която се предлага през цялата нощ.

Карта 6

Ул. „Жур“

Халите, Шатле

Къде да си купите ръчно изработена шапка

Ето една оригинална идея за сувенир от Париж — ръчно изработена шапка. Отидете в магазина на Антъни Пето (ул. „Тикетон“ 56, 75002, тел. 01 40 26 60 68, www.anthonypeto.com), британски галантерист с чувство за хумор (в раздела „Често задавани въпроси“ в уебсайта му четем: „Шапките ви за мъже ли са или за жени?“ „Да.“ „Ще се върнат ли на мода шапките?“ „Не.“). Там може да мерите различни модели и да изберете шапка с предпочитания от вас стил и материя. Шапката може да бъде ексцентрична или класическа и ще бъде готова за седмица на цена от 110 до 150 евро.