Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Айфеловата кула и Домът на инвалидите

Увод и карта

Седми градски район, където в някогашните аристократични къщи днес се помещават паметници, музеи и министерства, се отличава с изключителна елегантност.

98_branli.jpgМузеят на кея „Бранли“.

Изисканият 7-и градски район се разпростира на запад от Сен Жермен де Пре. Тук в миналото е имало много аристократични къщи, в които днес се помещават музеи, държавни учреждения и посолства. Тук е и най-голямата туристическа забележителност — Айфеловата кула.

99_karta_15.jpgкарта 15

В началото на XVII в. мястото е представлявало пущинак, далеч от центъра на града и трудно достъпен. Мостът „Роял“ (Кралският мост), построен през 1689 г. там, където е бил пешеходния мост „Руж“ (Червения мост) от 1632 г., свързва ул. „Бак“ на левия бряг на Сена с парка „Тюйлери“ и благодарение на него десният бряг става по-достъпен.

XVIII в. полага началото на нова епоха в развитието на квартала, когато много благородници се завръщат в Париж. В домовете им сега се помещават посолства и министерства — във великолепния дворец, построен за бурбонската херцогиня, днес се намира Националното събрание, а красивият Матиньонски замък на ул. „Варен“ 57 е официална резиденция на министър-председателя.

В бившия Биронски замък на ул. „Варен“ 77 е музеят „Роден“, в който можете да видите ателието на скулптора или да се разходите из градината, осеяна със статуи.

Друг интересен музей е „Орсе“, посветен на изкуството от XIX в. Тук се пазят някои от най-известните произведения на импресионизма в света. До „Орсе“ се на мира малко известният Музей на Почетния легион със сбирка от нашивки и ленти за бутониери, въведени от Наполеон. Прочутият френски император е свързан завинаги с квартала, тъй като прахът му е положен под позлатения купол на Дома на инвалидите.

Най-известната забележителност в града, Айфеловата кула, се извисява на 320 м над затревеното Марсово поле в западната част на квартала.

Сградата на ЮНЕСКО във формата на буквата „V“ зад Военното училище е проектирана от екип архитекти от различни страни и през 1958 г., когато е открита, се смята за новаторска. Сбирката от произведения на изкуството е израз на разностранни вкусове и пристрастия — еспланадата отвън е украсена с творба на Калдер, представител на кинетичното изкуство, и със скулптурата „Силует“ на Хенри Мур, а вътре са изложени произведения на Карел Апел, Жан Арп, Мата и Пикасо. Изаму Ногуши проектира красивата японска дзен-градина, реставрирана през 1998 г.

Някои места са с по-човешки измерения. По търговската ул. „Клер“ се намират елегантни скъпи магазини, а входът на сградата на номер 29 на булевард „Рап“ е сред най-добрите образци на сецесионовата архитектура в Париж. За да получите представа за града под земята, посетете прочутата канализация (Egouts), в която се влиза от площад „Резистанс“, срещу моста „Алма“ на левия бряг на Сена.

Музеят на кея „Бранли“, в който са изложени основно творби на племенното изкуство, е открит през 2006 г. и в него можете да видите огромна сбирка от работи, преместени от Музея на човека и Музея на изкуството на Африка и Океания.

 

 

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:

Сияещата Айфелова кула (вечер на всеки кръгъл час до 2 ч. след полунощ)

Пикник на Марсово поле

Необикновеното изкуство в музея на кея „Бранли“

Музеят „Роден“ и прелестната му градина

Импресионистите в музея „Орсе“