Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Ботаническата градина

Най-старата парижка градина е замислена не да носи наслада на жителите на града, а като опитно поле за ботаници, лекари и фармацевти. Тя е създадена през 1635 г. като кралска градина с билки за Луи XIII, но се прочува през 1739, когато за директор е назначен естествоизпитателят Жорж Бюфон. През 1793 г. градината се превръща в природонаучен музей, а през следващите 30 години в нея се събират и различни животни.

35_botanicheska_gradina.jpgНякога кралска градина с билки, сега Ботаническата градина е отворена за всички.

Ботаническата градина

Карта 3

Ул. „Жофроа Сен Илер“ 36

Главен вход: ул. „Кювие“ 57

тел. 01 40 79 56 01

Метро: Austerlitz, Jussieu

www.jardindes piantes.net

Национален природонаучен музей

Национален природонаучен музей

Ул. „Бюфон“ 2

тел. 01 40 79 30 00

Затв. — вт.

цена билет €€

www.mnhn.fr

През 1965 г. порутената зоологическа галерия е затворена и остава прашна куха обвивка до 1994 г. (когато след основна реконструкция е отворена отново).

Резултатът е забележителен — посетителите влизат в ярко осветената Голяма галерия на еволюцията, нещо като огромен Ноев ковчег с препарирани животни, наредени като на шествие в средата на сградата. На долния етаж са изложени морски животни, окачени така, сякаш още плуват в морето — във въздуха виси скелет на кит с дължина 16,5 м. Галериите на двата горни етажа са посветени на еволюцията, на околната среда и на нейното замърсяване. При обновяването на музея отчасти е запазена някогашната конструкция с метална рамка, блестящо вместена в новия проект. Залата с откритията представя вкаменелости и естествознание за деца до 12 години, а по-големите се запознават с експонатите в научната лаборатория.

Градината

Красивите оранжерии, най-старата, от които датира от 1714 г. бяха реставрирани и отворени за посещения през 2010 г. Новата тема е биоразнообразието затова първите три оранжерии представят съответно флората в джунглата (в сграда в стил арт деко), пустинята и Нова Каледония. Последната предлага обзор на историята на растителния свят.

Три величествени алеи с дървета ще ви отведат край старателно оформени цветни лехи. На север се намират зоологическата градина и лабиринтът от XVIII в., по който ще стигнете до бронзова беседка, т.нар. „Бюфонов павилион“ (Gloriette de Buffon), най-старото метално съоръжение в Париж (ок. 1786 г.). На склона на лабиринта се извисява едно от най-старите дървета в Париж, огромен кедър, засаден през 1734 г.

В съседство е алпинариумът (затв. — окт. — март). Не е лесно да откриете това скътано място, което се намира на около 3 м под равнището на останалата Ботаническа градина, за да предостави по-разнообразен терен. Градинарите са създали тайнствен микроклимат от малки долини и възвишения, където на отделни места температурата може да падне или да се повиши с десетина градуса. В тази пищна среда много добре виреят 2000 растения, подредени по области.

Зоологическата градина

Зоологическа градина

rue Cuvier

тел. 01 40 79 37 94

www.mnhn.f

Това е един от най-старите зоопаркове в света. Открит е през 1794 г. с животни от кралската сбирка. През 1827 г. появата на жираф — първия на френска земя — се превръща в едно от главните събития на годината, привлякло 600 000 парижани. Днес пасторалната обстановка има безспорно очарование за посетители, свикнали с по-съвременни условия. Неотдавна зоологическата градина с площ 12 ха е спасена от хватката на строителните предприемачи, като е обявена за исторически паметник. Лошото обаче е, че днес първоначалният план на зоопарка не може да бъде променен — не се допуска дори въвеждането на по-съвременни грижи за животните. Поради това, както и поради липсата на средства, някои от постройките са съвсем занемарени. Уредниците бързо са се приспособили към условията и сега наблягат най-вече на по-малките примати, влечугите, грабливите птици и няколко леопарда.

 

Дом на модата и дизайна

Ако сте забелязали нещо, което прилича на грамадно зелено чудовище, вкопчило се в иначе безлична бетонна сграда на левия бряг на Сена, на една пресечка от Ботаническата градина, не се тревожете. Това не е великан мутант, дошъл да погълне Париж, а нова архитектурна добавка към стогодишна митница, проектирана от нашумелите архитекти Жакоб и Макфарлън. Това са доковете на Сена/Градът на модата и дизайна (кей „Аустерлиц“ 34, 75013), място за панаири и тематични магазини, посветени на модата, дизайна и изкуството. Освен това там се помещава Френският институт за мода. От зелените стъклени ленти в сградата се открива чудесна гледка към Сена.