Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Площад „Тертър“

По площад „Тертър“ и улиците наоколо има магазини за сувенири, препалено скъпи кафенета и художници портретисти. Всички те се домогват до парите ви.

112_sergii.jpgСергиите и многобройните туристи не могат да засенчат очарованието на площад „Тертър“.

Пл. „Тертър“

Карта 16

Сутрин, преди да дойдат туристите, на този площад можете да видите следи от някогашния Монмартър. Тук след Френската революция се издига кметството. Думата „бистро“ се появява в ресторант „Ла мер Катерин“, когато по време на окупацията на Париж през 1814 г. руските войници удрят с юмрук по масите и крещят: „быстро“ (бързо).

Музеят „Монмартър“

Музеят „Монмартър“ (ул. „Корто“ 2, тел. 10 49 25 89 37, затв. — пон., цена билет €€, метро: Lamarck Caulaincourt, www.museedemontmartre.fr) се намира точно зад площад „Тертър“. В края на XIX в. в тази сграда от седемнадесетото столетие живеят френски художници, сред които Дюфи и Реноар. Експонатите пресъздават неповторимия дух на някогашен Монмартър.

Не пропускайте репродукцията на една от големите шеги на художествената сцена в Монмартър — писателят Ролан Доржелес, който презира Пл. „Тертър“ съвременното изкуство, завързва четката си за опашката на магарето на собственика на кабаре „Лапен Ажил“. Картината, която се получава „Залез над Адриатическо море“ — е приветствана от критиците.

 

 

ПРЕЖИВЯВАНЕ: Свързване по интернет

По-младите хора (20–30 г.), които се стесняват да поведат разговор в бистро, но искат да се запознаят с французи, могат да отидат на някой от купоните в четвъртък вечер — обикновено в клуб. Ако отидете рано, срещу входна такса от 15–20 евро получавате шведска маса и шампанско, а след това започват танците.

Посетете техните уебсайтове, за да се запишете, и вземете парола за намаление: www.urban-nights.com, www.jeudionly.fr, www.after-work-paris.com, www.before-party.com.

За да намерите французи със сходни интереси и да отидете на кино, концерт или уроци по танци, можете да предложите среща или да се запишете за среща на www.paris.onvasortir.com (кликнете на знамето за съответния език).

Опитайте и www.meetup.com/cities/ fr/paris, за да се включите в езиков обмен или aperos (увеселения с напитки).