Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Разходка из островите

Островите са сърцето на средновековен Париж. На оживения остров Сите е пълно с архитектурни забележителности, една, от които е великолепната катедрала „Парижката Св. Богородица“. По-малкият и по-спокоен остров Сен Луи предлага тиха пасторална обстановка; край сенчестия бряг се издигат изискани частни домове — мълчаливи свидетели на едно отминало време.

26_dofin.jpgПлощад „Дофин“ на остров Сите.
27_karta_2.jpgкарта 2

 

 

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:

• Парижката Св. Богородица

• Сен Шапел

• Площад Вер Галан Консиержри

• Мемориала на депортираните

• Лозьонския дворец (остров Сен Луи)

 

 

Започнете от кота нула при преддверието на Парижката Св. Богородица, за да я видите в цялото и великолепие — и когато е забулена в мъгла, и когато е окъпана в слънце. Парижката Св. Богородица(1) е най-голямата църква в града. Кота нула, положена през 1769 г. (въпреки че бронзовата звезда е нова), е мястото, от което се измерват всички разстояния по пътищата на страната.

Щом стигнете в края на площада пред катедралата, тръгнете по кея на „Марше Ньоф“, после завийте вдясно по булевард „Пале“, за да видите невероятната Сен Шапел(2), прекрасен образец на късно готическата архитектура.

Върнете се назад и завийте вдясно по кея „Орфевър“, някогашния Галилеев остров, който през 1310 г. е присъединен към Сите. Тръгнете по кея, откъдето се открива по-красива гледка, минете покрай Съдебната палата вдясно и Пон Ньоф, най-стария мост в Париж, за да излезете на красивия площад „Вер Галан“.

От статуята на Анри IV тръгнете по ул. „Анри Робер“, която извежда на площад „Дофин“(3). Площадът е сред малкото места на островите, които не са били обхванати от новия градоустройствен план на Осман, и макар че е централен, е запазил своята интимност. Тътенът на автомобилите, профучаващи по Пон Ньоф, заглъхва, когато излезете на прикътания площад „Дофин“, където навремето са живели Ив Монтан и Симон Синьоре. Завийте вляво по ул. „Арле“ в края на площада, после вдясно по кея „Орлож“. Продължете покрай кулите на Консиержри(4), с най-стария градски часовник в Париж (1370), който и досега работи.

После тръгнете по кея „Корс“ към Цветния пазар (Marche aux Fleurs). Магазините и сергиите са отрупани с камелии, орхидеи, жасмин и бамбук. (Тук в неделя има и птичи пазар.) Продължете по Цветния кей, завийте вдясно по ул. „Коломб“, после вляво по ул. „Юрсен“ и се върнете на Цветния кей.

По-нататък по кея слезте в Паметника на депортираните. (Memorial de la deportation) (5) (пл. „Ил дьо Франс“, метро Сите), сграда в памет на евреите, които през Втората световна война са били откарани в концентрационни лагери. Тя е облицована с камък, донесен от планините във Франция. По тесните стълби се слиза на площадка с високи стени, където реката зад подвижната отвесна решетка създава усещане за изгубена свобода. В криптата има две странични галерии. Тук, в редиците малки ниши с имената на концентрационните лагери, са поставени урни с пръст от лагерите и с прах от крематориумите.

В дългата тъмна галерия, осеяна с парченца натрошено стъкло, олицетворяващи хилядите депортирани от Франция, се пазят тленните останки на неизвестен концлагерист, взети от гробището на лагера „Щрутхоф“.

Остров Сен Луи

Виж карта 1 и 2

Паркинг — Преддверието на храма

„Парижката Св. Богородица“

Продължителност на обиколката

Предвидете 4 часа

Хотел — 4,3 км

Паркинг — Ламберски замък

За да отидете на острова, трябва да минете по моста „Сен Луи“. През XIV в. островът е разделен с изкуствен канал (ул. „Пултие“), за да стане по-непристъпна крепостната стена на Шарл V. През XVII в. Луи XIII и майка му Мария Медичи решават да обединят двата острова, наречени в началото Нотър Дам (Св. Богородица) и Ваш (Говежди остров), и да облагородят района. През 1614 г. островите са обединени, през 1620–1650 г. тук започва интензивно строителство, а през 1726 г. е възвърнато старото име на острова. Заради нестабилната почва обаче някои сгради са се килнали настрани или са хлътнали в земята.

Гледката от кейовете е невероятна, а ако огладнеете, отидете в „Беритйон“ на ул. „Сен Луи“ 31, за да опитате от прекрасните сладоледи и шербети. Сред другите забележителности, които си заслужава да разгледате, са замъкът „Жасо“➅, на Бурбонския кей 19, където в приземното ателие в двора е живяла Камий Клодел, и Лозюнският замък➆, на Анжуйския кей 17 с позлатени чучури делфини. Именно тук поетът Шарл Бодлер пише голяма част от стихосбирката Цветя на злото (Les fleurs du mal), издадена през 1857 г. Пак тук Бодлер вижда за първи път своята любима Жана Дювал („Черната Венера“). Днес Ламберският замък➇, на ул. „Сен Луи“ 2 на острова е частен дом.