Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Разходка из Монмартър
Този бохемски квартал на Париж е позагубил от романтичната си привлекателност, но понякога една разходка по старинните улици ще ви върне стотина години назад, във време, в което Монмартър се е славел като творческо средище.
Заради стъпалата и стръмните улици разходката сигурно ще ви се стори уморителна, затова можете да се качите на влакчето, което потегля от площад „Бланш“ (срещу „Мулен Руж“, на бул. „Клиши“ 82), за 40-минутна обиколка с екскурзовод по хълма, въпреки че до някои от забележителностите можете да стигнете само пеш.
Виж също карта 16
Пл. „Пигал“ (метро: Пигал)
Продължителност на обиколката — 4,8 км
Предвидете 2,5 — 3 ч
Пл. „Абес“ (метро: Abbesses)
Започнете от площад „Пигал“ (метро: Пигал), който с кабаретата и залите за танци е привличал парижани, зажаднели за блясък и плът. Около ярките сексмагазини с неонови табели и западналите булеварди още витае недотам изтънчен дух.
Тръгнете на изток по булевард „Клиши“ и завийте вляво по „Мартир“, улицата, по която навремето са вървели много знаменити християнски поклонници, поели към базиликата „Сакре Кьор“. Завийте надясно, за да отидете на ул. „Ивон льо Так“ 9. Според преданието на това място през III в. е обезглавен Св. Дени, а през 1534 г. Игнатий Лойола основава йезуитския орден. 8 края на улицата завийте вдясно по ул. „Троа Фрер“, после вляво към площад „Шарл Дюлен“, покрай театър „Ателие“ (1822).
Продължете по ул. „Стенкерк“, над която се издига „Сакре Кьор“, и завийте наляво. На улиците и на близкия площад „Сен Пиер“ ще откриете магазини, предлагащи най-ниските цени и най-големия избор на платове в Париж. Оттук нататък можете да продължите само нагоре — качете се по стъпалата, които минават на зигзаг в средата, или по стъпалата до въженото влакче, а ако не искате да вървите пеш, направо се качете на влакчето (билетът струва колкото в метрото).
След като се полюбувате на гледката и посетите базиликата „Сакре Кьор“(1), тръгнете след туристите по ул. „Азе“ към площад „Тертър“, задължителна спирка за всеки, дошъл да посети Монмартър. Оставете си повече време за църквата „Св. Петър от Монмартър“(2), един от малкото запазени романски храмове в Париж.
След църквата тръгнете по ул. „Мон Сьони“ (покрай ул. „Сен Рюстик“), за да разгледате най-живописните кътчета на стария Монмартър. Завийте наляво по ул. „Корто“, за да отидете в музея „Старият Монмартър“(3) на номер 12. Продължете по ул. „Сол“ и завийте вдясно покрай последното запазило се до наши дни лозе на Монмартър, където в първата събота на октомври се провежда празникът на гроздобера. Точно отпред е легендарното кабаре „Лапен Ажил“(4) (ул. „Сол“ 22, тел. 01 46 06 85 87), където навремето редовни посетители са били Пикасо, Аполинер и Модилиани.
Качете се отново на хълма и завийте надясно по ул. „Абрьовоар“. Розовата къща, съвършена като на пощенска картичка, е увековечена от художника Морис Утрильо. Продължете надолу по тайнствената алея „Бруяр“ (Алеята на мъглите) — отсреща е живял Реноар със семейството си. Според преданието Св. Дени е спрял на чешмата на съседния площад „Сюзан Бюисон“, за да измие отсечената си глава, и после е продължил надолу по хълма. Идете на булевард „Жуно“(5) и завийте наляво. На номер 25 се намира „Вила Леандър“, редица красиви къщи, построени през 1926 г.
Минете през портата на номер 23 и слезте по стълбите на ул. „Льопик“. Тук завийте вляво, за да видите двете вятърни мелници — днес в „Мулен дьо ла Галет“(6) от прочутата картина на Реноар има ресторант. Завийте вдясно по ул. „Оршан“, за да излезете на площад „Емил Гудо“(7) Тук в началото на XX в., в стария дъсчен склад „Бато Лавоар“, са живели Пикасо, Макс Жакоб и други. Първоначалната постройка е заменена със сграда с ателиета на ул. „Дюрантен“ 6 (вдясно).
Продължете по ул. „Дюрантен“ до ул. „Толозе“ и завийте наляво надолу по хълма, за да излезете на номер 10. През 1930 г. „Стюдио 28“ се превръща в сензация, когато по време на премиерата на сюрреалистичния филм „Златният век“ на Луис Бунюел шокираните зрители замерват екрана с яйца и мастило. Бунюел и Кокто оставят отпечатъци от краката си на пода във фоайето на киното, където и досега има местен художествен театър.
Завийте наляво по ул. „Абе“, където можете да завършите разходката в някое от местните кафенета. Или се качете на метрото на площад „Абес“(8).
НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:
пл. „Пигал“
„Сакре Кьор“
пл. „Тертър“
Църквата „Св. Петър от Монмартър“
Музеят „Монмартър“
Алея „Бруяр“ (Алеята на мъглите)