Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Големите булеварди
Увод и карта
Големите булеварди от „Мадлен“ до „Бастилията“ са създадени през XIX в. за зараждащата се буржоазия. Те обхващат операта и най-големите универсални магазини, театри и концертни зали.
Големите булеварди започват от квартала край църквата „Мадлен“ (Madeleine) и продължават на изток до Бастилията. Те са търговско и културно средище и включват пищната опера „Гарние“ (Opera Gamier), луксозни магазини за хранителни стоки и бутици на дизайнери, модни къщи, кафенета, театри и галерии.
La estla Vie! („Там е животът!“), възкликва писателят Оноре дьо Балзак за Големите булеварди, които са на мода през целия XIX в. Те се превръщат в център на забавленията, след като моралистът Луи-Филип затваря бордеите и хазартните свърталища при Кралския дворец. Към булевардите се стичат цели тълпи — заможните на запад от ул. „Монмартър“, бедните на изток. Булевардът на капуцините, булевардът „Италиан“ и булевардът „Операта“ се сливат при опера „Гарние“ на площад „Опера“, проектиран от барон Осман. Операта е сред най-големите в света и е един от най-бляскавите образци на стил „Наполеон III“.
По нареждане на Наполеон III Аустерлицката колона на площад „Вандом“ е увенчана с изображение на император — (Наполеон I), облечен като Юлий Цезар. Архитектурата на Древна Гърция вдъхновява и създателите няколко храма, чието строителство е възложено също от Наполеон I (сред тях е църквата „Мадлен“, прославяща Великата армия,) и на парижката борса, храм на финансите.
Квартал „Мадлен“, откъдето започват Големите булеварди, е и съвременен храм на лукса. Ул. „Пе“ и площад „Вандом“ са тихи кътчета до края на XIX в., когато тук се преместват луксозните бутици на бижутери и модни шивачи, включително maison de couture (шивашкото ателие) на англичанина Чарлс Фредерик Уърт.
Към квартала са привлечени творци, представители на различни изкуства — първата изложба на импресионистите е уредена на Булеварда на капуцините 35, а през 1895 г. на номер 14 (днес хотел „Скриб“) е прожектиран първият филм на братя Люмиер.
Музиканти като Люли (дворцовия композитор, който през XVII в. налага френската опера) често посещават района около Парижката опера, разрушена от Шарл X, след като наследникът му, херцог Дьо Бери, е убит там през 1820 г. по време на представление на „Карнавал във Венеция“.
Сега на мястото на старата опера се намира изисканият площад „Лувоа“ недалеч от Националната библиотека с великолепна читалня „Лабруст“ (повечето книги и ръкописи са преместени във Френската библиотека в 8-и район). От другата страна на улицата са галериите „Вивиен“ и „Колбер“, разположени в една от покритите аркади в района, запазени от XIX в., където хората могат спокойно да пазаруват. Днес в галериите има много магазини, ресторант и кафене.
На площад „Вандом“ (Place Vendome) се намират водещите бижутерийни магазини в света, хотел „Риц“ и Министерството на правосъдието. По площад „Мадлен“ са пръснати скъпи магазини — „Фошон“, „Едиар“ и „Къщата на трюфелите“ (Maison de la truffe), и прочутите пазари за цветя.
НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:
Концерт в „Мадлен“
Витрините на магазините за луксозни стоки на площад „Вандом“
Обиколка на операта „Гарние“
Шоколадов еклер „Мона Лиза“ във „Фошон“
Изложба в Националната библиотека
Чай и пазаруване в галерия „Вивиен“
Да разгледате аркадите край Пасажа с
панорамите (Passage des Panoramas)