Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Площад „Бастилията“
Денем златният дух на свободата сияе на слънцето, а нощем осветената Юлска колона грее като фар. Площад „Бастилията“ (Place de la Bastille) е интересен не с кафенета, киносалоните и операта („Париж-Бастилията“), наподобяваща изхвърлен на брега сребърен кит, а с историята си. Замислен е като площад за народа — на него и досега се провеждат много политически и обществени прояви.
Пл. „Бастилията“
Карта 7
Метро: Bastille
Всяка година на 14 юли целият град празнува Деня на Бастилията — на 13-и има пищни фойерверки, а на 14-и — танци по улиците и военен парад на „ШанЗ-Елизе“.
Крепостта с осем кули, с ров, подвижен мост и назъбени стени с бойници е построена през XIV в., за да дава отпор на нападенията на англичаните от изток и да защитава замъка „Сен Пол“ (резиденция на Шарл V). „Кафе Франсе“ (пл. „Бастилията“ 3) се намира на мястото на средновековната порта. От розовите плочи по пътната настилка личи къде точно е била Бастилията, която освен при Фрондата никога не е играла роля при военни действия, а от времето на кардинал Ришельо е служела за държавен затвор.
През XVII-XVIII в. тук излежават присъди много знаменитости, при това в изненадващо добри условия — в Бастилията кардинал Роан дава вечеря за двайсет души, маркиз Дьо Сад си поръчва вино от Прованс, а след като е пуснат на свобода, Волтер не може да се нахвали от храната. Тъй като издръжката на затвора е скъпа, Некер, финансовият министър на Луи XVI, решава да разруши Бастилията (и да я замени с дворец за Луи XVI), но в крайна сметка го правят революционерите.
Юлската колона
Юлската колона е издигната по подобие на Траяновата колона в Рим в памет на загиналите през революцията от юли 1830 г. Нощем е осветена, а под нея има сферична галерия, където са положени тленните останки на жертвите от революциите през 1830 и 1848 г.