Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Сен Сюлпис и кварталът наоколо

В слънчев пролетен ден, когато цъфтят кестените, „Сен Сюлпис“ е сред най-красивите парижки площади. Ще оцените най-добре внушителния фонтан с четиримата епископи (Йоахим Висконти, 1844 г.) и величествената църква „Сен Сюлпис“ от масите около „Кафе дьо ла Мери“ („Кметското кафене“), в което Албер Камю е бил постоянен посетител.

Църквата „Сен Сюлпис“

Карта 4

Пл. „Сен Сюлпис“

тел. 01 42 34 59 98

Безплатна обиколка за студенти —

всяка неделя от 15 ч.

Метро: St. Sulpice

www.paroisse-saint-sulpice-paris.org

Църквата

Църквата „Сен Сюлпис“ е изненадващо строга и същевременно величествена сграда, строена в продължение на повече от 135 години (това вероятно обяснява несъответствията между двете кули отстрани на фасадата с колонада). Първият камък е положен през 1646 г. на мястото на по-ранна постройка от XIII в., но поради липса на средства след 20 години строежът е спрян. Започнат е отново през XVIII в. и продължава с прекъсвания до 1778 г., когато е завършена северната кула. Връхна точка в историята на „Сен Сюлпис“ е периодът, когато Йожен Дьолакроа изписва в продължение на десет години параклиса „Сен Аниес“. Драматичните сцени „Яков се бори с ангел“ и „Прогонването на Хелиодор от храма“ са последните шедьоври на художника.

Улиците наоколо

Навремето прочутият maison close (бордей) на ул. „Сен Сюлпис“ 36 обслужва клиенти от висшата класа буквално в сянката на църквата. Бордеят вече го няма, но тясната фасада с колонада и жълти и зелени плочки бележи мястото, където се е намирал. По всички улици около площад „Сен Сюлпис“ има скъпи магазини за дрехи и бельо, цветарници и книжарници. Районът — истински рай за пазаруващите — се простира чак до „Севър-Бабилон“ и универсалния магазин „Бон Марше“. Преди няколко години магазинът е ремонтиран основно и сега е изискан и доста скъп — струва си да отидете дотам дори само заради хранителните стоки в приземния етаж. Точно зад църквата е покритият пазар „Сен Жермен“, където днес има магазини на известни дизайнери.

 

 

Скрито съкровище: Ателието на Пикасо

Пикасо рисува „Герника“, докато живее недалеч от „Сен Сюлпис“ в „Грение де Гранд-Огюстен“ (ул. „Гранд-Огюстен“ 7, 75006, тел. 01 43 54 09 00) в сграда с дълга и славна история. През 1610 г. деветгодишният Луи XIII е коронясан за крал на Франция веднага след убийството на баща му Анри IV. Действието в разказа „Неизвестният шедьовър“ на Оноре дьо Балзак, публикуван през 1831 г., се развива в ателието на художник в същата сграда. Вариант на разказа с илюстрации от Пикасо е издаден през 1931 г. няколко години преди той да се нанесе там. В ателието е живял и актьорът Жан-Луи Баро, звездата във филма Enfants du Paradis (Децата на рая) на Марсел Карне. Баро е репетирал в ателието с първата си театрална трупа. В красивото помещение са изложени репродукции на илюстрации от Пикасо; можете да го посетите по предварителна уговорка.