Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Подготовка за пътуването

3_mislitel.jpg"Мислителят" на Роден

През последните 25 години Париж е значително променен, до голяма степен е изоставил провинциалните маниери и се развива като все по-модерна многонационална столица. Новият Париж е по-дружелюбен към потребителите и остава отворен цял ден; животът на забързания голям град на XXI в. се върти около историческото ядро.

 

 

Париж се гордее със своята история и това личи от постоянните реставрационни дейности на паметниците, които искрят на слънчевата светлина почти толкова ярко, колкото пищното осветление на Айфеловата кула, което на всеки кръгъл час вечер я превръща в гигантски фойерверк.

Новият Париж обаче не е загубил легендарната си романтична атмосфера. На кейовете на Сена се прегръщат влюбени двойки и постоянно променящата се светлина все така вдъхновява художници и поети. Младите идват тук, мечтаейки да напишат роман в някоя уютна мансарда и да се веселят както е правил Хемингуей. Френските студенти водят разпалени философски спорове в кафенетата, а после танцуват до зори.

Неслучайно е направена много важна промяна, която повечето посетители смятат за голямо преимущество. Изтърканата представа (някога много точна) за задимените парижки кафенета, ресторанти и джазклубове е заличена завинаги от забраната за пушене на обществени места. Така че, дишайте дълбоко и се наслаждавайте на престоя си.

Как да се придвижвате

Париж има превъзходна транспортна система. Четиринайсетте линии на лесната за използване система на метрото (www.ratp.fr) обхващат почти всяка част на града и се допълват от железопътните линии RER в предградията, с които можете да пътувате и в града на цената на билет за метрото. Широка мрежа от градски автобусни линии запълва пролуките, които не се обслужват от метрото или RER. Почти всяко място в града е на няколко минути пеш от една от тези възможности за избор на транспорт.

Въпреки че са малко по-сложни за използване, автобусните линии предлагат на посетителите време и чудесен начин за разглеждане на града, без да се уморят, ако пътуват извън натоварените часове (след 10 сутринта и преди 17). На автобусните спирки отвън има карта на цялата система, а вътре — подробности за обслужваните линии. Когато метрото спре в 12:30 след полунощ (1:30 в петък и събота), остават две възможности: да вземете такси или нощен автобус „Ноктилиен“ (спирките са обозначени с „N“), който обхваща града добре и се движи по-често, отколкото в миналото.

Избягвайте да шофирате в Париж. Задръстванията са неизбежни, а паркингите са малко и скъпи.

За пътувания извън града можете да наемете кола на някоя железопътна гара или летище, или да се качите на влак до избраната дестинация, а после, ако е необходимо, да наемете кола на място (например, за да обиколите замъците по Лоара или областта Шампания). За повечето градски дестинации не е необходима кола. Ще постъпите разумно, ако предварително си запазите кола.

Другата крайградска железопътна система, която обслужва парижкия регион, се нарича „Трансилиен“ (www.transilien.com/web/site). По-далечните дестинации извън района се обслужват от SNCF (www.sncf.com), превъзходната национална железница, която предлага високоскоростно обслужване до по-големите градове (например три часа до Бордо или Марсилия), и по-бавните влакове на Corail или Teoz до други места.

„Евростар“ (www.eurostar.com) превозва пътниците до Лондон за 2 часа и 15 минути, а високоскоростният Thalys (www.thalys.com) обслужва северните дестинации, включително Брюксел, Кьолн и Амстердам.

В Париж любителите на приключения могат да наемат велосипеди за кратък срок (www.velib.paris.fr), стига да са опитни велосипедисти и да се осмелят да карат в ужасния трафик и сред твърде агресивните понякога парижки шофьори. Всички останали трябва да се въздържат. По-безопасно е да разгледате Париж, като се включите в обиколка с някоя агенция като например Paris a Velo C’est Sympa (www.parisvelosympa.com.).

Ако имате една седмица.

Малцина от онези, които посещават Париж за първи път, ще се затруднят да решат какво да правят в града, тъй като основните забележителности са добре известни: Айфеловата кула, Лувъра, музеят „Орсе“, оранжерията, Триумфалната арка, Сакре Кьор, Латинският квартал, Шанз Елизе и кейовете на Сена.

Би ви отнело цяла вечност да откриете всички съкровища на града, но ако разполагате само с една седмица и идвате тук за първи път, трябва да включите в плановете си споменатите забележителности. Повечето важни паметници са близо един до друг на левия и на десния бряг на Сена и до много от тях се стига пеш. Можете да стигнете до всички обекти за 30–40 минути с метрото от центъра на Париж. Една разходка с лодка по реката (www.bateaux-mouches.fr) в началото на престоя ви или обиколка с отворен автобус (OpenBus) ще ви помогне да се ориентирате за разположението на града.

 

 

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ

Водоливниците на Парижката Св. Богородица

Стъклописите на Сен Шапел

Разходка из Люксембургската градина

Изумителният център „Жорж Помпиду“

Шедьоврите на Лувъра

Разходка по кейовете на Сена

Изкачване на Айфеловата кула

 

 

Туристическа информация

Централен офис

Ул. „Пирамид“ 25, 75001

тел. 01 49 52 42 63

Лионската гара

Бул. „Дидро“ 20, 75012

Тел. 01 49 52 42 63

Северната гара

Ул. „Дюнкерк“ 18, 75010

Тел. 01 49 52 42 63

Град Париж

Всичко, свързано с живота в Париж

www.paris.fr

Туристически офис на Парижкия регион

www.new-paris-ile-de-france.com

Paris Update

Седмично списание с рецензии

www.parisupdate.org

Кога да отидете

Решете кога да отидете в Париж в зависимост от това какво искате да видите. За някои коледните светлини по Шанз Елизе са романтични и вълнуващи, други предпочитат да дойдат през зимата, за да избегнат множеството туристи. През април Париж е красив, но понякога е студен и дъждовен. През май и юни времето обикновено е хубаво. През юли и август в града е сравнително спокойно, защото мнозина са заминали в отпуск, но метрото е пълно с туристи, а през август доста от магазините и ресторантите са затворени. Септември е месецът на la rentrée, завръщането на парижани от отпуск и на възобновената дейност. Париж е красив през есента, когато кестените се обагрят в ръждиви тонове и децата отново тръгват на училище с тежките си ученически чанти на гръб.

Почивка и отдих

Не се препоръчва да посетите повече от един музей на ден, освен ако имате много енергия и изпитвате непреодолима любов към изкуството, тъй като опашките са големи и трябва доста да чакате. Спирайте често в кафенета или ресторанти, за да си починете и да възстановите силите си и да се предпазите от пресищане. Ако времето е хубаво, един приятен начин да се отпуснете и да си починат краката ви, е да поседите в Люксембургската градина или в парка Тюйлери. Когато вали, можете да гледате филм в някое от десетките кина в Париж (проверете дали филмите са обозначени с „VO“ (version originale), оригиналната версия, което означава, че се прожектират на оригиналния език със субтитри на френски). Препоръчваме ви да подремнете в хотела преди вечеря, за да възстановите силите си и да се изостри апетитът ви (в повечето ресторанти сервират вечеря чак в 20 часа).

За нашумели временни художествени изложби, каквито обикновено се представят в Гран Пале, е добре да си запазите билет още преди да отпътувате. Например билетите за изложбата на Моне през 2010 г. бяха разпродадени много преди откриването и, въпреки че бе отворено денонощно.

 

 

Полезни френски изрази

Къде е тоалетната? — Où sont les toilettes?

Колко струва? — Combien ça coute? Или само Combien?

Къде е най-близката метростанция? — Où est le Métro le plus proche?

Не разбирам. — Je ne comprends pas.

Приятно ми е да се запознаем. — Encahnté(e).

До скоро. — A plus tard.

Благодаря. Много сте любезни. — Merci. Vous étes trés gentil(le).

Знаете ли хубав евтин ресторант наблизо? — Connaissez-vous un bon restaurant, pas trop cher, dans le quartier?

Бих искал да запазя маса за двама. — Je voudrais reserver une table pour deux.

4_lakomstva.jpgПримамливи лакомства на пазара на улица „Муфтар“ в Латинския квартал.
Ако имате повече време

След като сте се качили на върха на Айфеловата кула, видели сте „Мона Лиза“, възхитили сте се на гледката на Шанз Елизе от Триумфалната арка и сте посетили другите забележителности, споменати по-горе, това не означава, че сте приключили с Париж. Ако разполагате с повече от седмица или идвате за втори (трети или четвърти път), остава да направите още стотици неща. Можете да посетите по-малки музеи като „Мармотан-Моне“, близо до Булонския лес, или музея „Гюстав Моро“ в 9-ти градски район.

Готварските курсове, много от които включват посещения на пазари, са чудесен начин да се потопите във френската култура или да се присъедините към множеството в неделя сутрин на пазари за храни като Алигър близо до Бастилията. Друга възможност са битпазарите. Постоянните битпазари в покрайнините на Париж са отворени всяка събота и неделя, но временните често се правят в различни квартали (вижте раздела „Битпазари“ в наръчника за събитията през седмицата Pariscope). В делнични дни Сен-Пол в Маре е спокойно убежище за любителите на антики. Можете също така да разгледате красивите паркове в Париж или да се включите в обиколка на града пеш или с велосипед. Възможностите за извънградски екскурзии са безброй. Версай е най-очевидният избор, но има и редица други замъци, които може да видите за един ден — Фонтенбло, Шантийи и Малмезон са само някои от тях. Много интересни места се намират само на час и нещо път с влак и можете да ги разгледате за един ден, например Провен, Живерни и изумителната катедрала в Шартър.

5_vitrag.jpgВитраж в Парижката Св. Богородица.
Как да си служите с пътеводителя

В текста е дадена полезна информация за повечето забележителности. От препратката към номера на картата, ще видите къде е поместена тя и върху кой квадрат върху нея е обектът. Посочени са и адресът, телефонният номер, работното време, имейл, колко струва билетът според ценовата категория — от € (под 5 евро) до €€€€€ (над 25 евро) и най-близкият обществен транспорт.

Последната част — „Полезна информация“, съдържа важни туристически сведения как да подготвите пътуването, как да се придвижвате, какви са комуникациите и какво да правите при спешни случаи, както и списък на хотели и ресторанти, и на забавления.(Бел.ел.кор.)