Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Латинският квартал
Увод и карта
Вековното средище на френския университетски живот.
Тук се намират Сорбоната и Колеж дьо Франс, книжарници, библиотеки и кафенета.
Още от основаването на Сорбоната през XIII в. Латинският квартал (Latin Quartier) е синоним на университетския живот и навремето е бил най-голямото просветно средище в Европа. Наименованието идва от факта, че през Средновековието в университета се преподава само на късен или народен латински. Макар че по време на размириците от май 1968 г. разбунтувалите се студенти символично изкъртват паветата по Бул Миш, както наричат булевард „Сен Мишел“, кварталът пак е оживен и студентите обикалят по улиците и кафенетата или разглеждат книгите в книжарница „Жибер Жон“.
Латинският квартал обхваща района около „Сен Северин“, хълма Св. Жонвиев и площад „Сен Мишел“ с фонтана с архангел Михаил, който убива змея. Ако идвате за първи път тук, се постарайте да не влизате откъм търговския булевард „Сен Мишел“, тъй като заведенията за бързо хранене и магазините за облекло ще отклонят вниманието ви от митичния дух на квартала. По-добре тръгнете през кейовете при Парижката Св. Богородица и площад „Вивиани“.
Край площада се намира книжарницата „Шекспир и сие“, която е по-скоро туристическа атракция и не бива да се бърка с някогашното авангардно издателство на ул. „Одеон“ собственост на Силвия Бийч, която издава първа Улис на Джеймс Джойс. В имената на някои улици в Латинския квартал, например „Паршминри“ (първоначално Писателската улица, или Rue des escrivains), са отразени литературни традиции; съседната ул. „Биевър“ например носи името на притока на реката, който минава през квартала, за да се влее в Сена.
НЕ ПРОПУСКАЙТЕ
Гоблените с еднорози в музея „Клюни“
Великите мъже и жени на франция в Пантеона
Галериите в залата на еволюцията в Националния природонаучен музей
Разходка в Ботаническата градина
Да разгледате книжарницата „Шекспир и сие“
Изумителния интериор на църквата „Сен Етиен от планината“
Исторически район
Латинският квартал е сред парижките райони, белязани с яркия отпечатък на историята. Тук, докато вървите по кривите улички, ще видите останки от римско време, например амфитеатъра на Арената на Лутеция, баните от III в. (сега част от Националния музей на Средновековието, баните „Клюни“ и хълма Св. Жонвиев, който носи името на светицата, покровителка на града). Св. Жонвиев изиграва ключова роля за обединяването на Париж и значението й намира израз в квартала и най-вече около църквата „Сен Етиен от планината“, където се намира единствената запазена преграда между църковния кораб и хора в Париж. Църквата се издига на мястото на някогашната базилика „Св. св. Петър и Павел“, построена, за да ознаменува единството на Франция. В съседство е Пантеонът, който първоначално е поръчан като църква в чест на Св. Жонвиев, но по време на Френската революция е преобразуван в храм в прослава на „великите мъже“ (и на една знакова жена — физичката Мария Кюри).
От другата страна на хълма, в долния източен край, се намира площад „Контрескарп“ (наречен така заради насипите край укрепленията на Филип-Огюст) с множество кафенета и ул. „Муфтар“, една от най-старите улици с голям пазар на открито (затв. — пон.).
Малцина туристи се престрашават да продължат на изток, където срещу Ботаническата градина се намира най-голямата джамия в Париж. Интересният Арабски културен институт (Institut du monde arabe) гледа към Сена, а покрай кея е скулптурната градина на открито на Тино Роси.