Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Площад „Шатле“
С двата еднакви театъра, внушителния фонтан и невероятния изглед към реката днес площад „Шатле“ има съвсем различен облик. Тук почти няма да откриете следи от страховития затвор и от околните пресечки с висока престъпност. Затова пък са запазени имената на улиците, където са работели касапите и кожарите — улица „Тюри“ (букв. „убиван“) и улица „Екошри“ (букв. „дране“).
Площад „Шатле“
Карта 6
Метро: Chatelet
Площад „Шатле“ е разположен в самия център на Париж, недалече от Моста на обменителите (Pont au change), по който в онези години се е влизало в града. Изграден е на мястото на старинната крепост Гран-Шатле, издигната ок. 1130 г. от Луи VI Дебели като защита на Сите, и носи нейното име. По времето на Наполеон III площадът е разширен и преустроен, а в периода на Парижката комуна тук са се строели барикади и са се водели ожесточени боеве. На това място са били избити много комунари. По-късно тук се строят съдилище, кметство и затвор.
Главна забележителност на площада е знаменитият Фонтан на победата, известен още като Палмовия фонтан, съграден през 1806 г. в чест на победи на Наполеон. Фонтанът представлява колона, украсена с палмови листа и древноегипетски сфинксове. Между палмовите листа са издълбани названията на Наполеоновите победи в Италия, Египет и Германия (Лоди, Пирамиди, Маренго, Улм, Данциг). Колоната е увенчана от богинята на победата Нике, творение на Луи Симона Боазо. Монументът е типичен образец на стил ампир (стил на Империята), съчетаващ черти на класическата архитектура на императорския Рим с модерните по онова време египетски мотиви.
През 1860–1862 г. по молба на барон Осман Давиу в двата края на площада са построени два еднакви театъра — „Шатле“ (днес Парижки музикален театър) и „Вил“, навремето собственост на Сара Бернар. Днес с оживената спирка „Шатле“ на метрото и на RER площадът е сред най-ключовите кръстовища в Париж.
ПОДСКАЗАНО:
Отидете на външна тераса край Шатле-халите, поръчайте си кафе и гледайте минувачите.
Почивка в кафене
След като цял ден сте вървели пеш, няма нищо по-приятно от почивка в кафене. Някои кафенета са обикновени квартални заведения, в които хората обядват набързо, а вечер се срещат местните жители. По принцип кафенетата отварят рано сутрин, за да предложат традиционното grand creme (голяма чаша кафе с мляко) и кроасани на онези, които отиват на работа. През деня в кафенетата се сервира и вино, бира, пастис — силна алкохолна напитка с анасон, разредена с вода — и, разбира се, еспресо (парижани по традиция добавят мляко в кафето си само сутрин). Питиетата са по-евтини au bar (когато стоите до бара), отколкото ел sale (да седите на маса вътре). Още по-скъпи са, ако седнете на маса отвън, но изглежда високата цена не притеснява никого.