Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Лувърът и Пале Роял

Увод и карта

Един от най-големите музеи в света и главна атракция във великолепен квартал, построен през векове на кралско управление.

65_most_aleksandur.jpgДетайл от моста „Александър III“.

Монархия отдавна няма, но почти всичко в този квартал напомня за вековното кралско управление. Въпреки че сега е музей, Лувърът (Le Louvre) всъщност е построен като крепост, за да защитава Париж от чужди нашественици. Близо шест столетия там се помещава кралската резиденция и всеки крал (и император) променя, разширява и обновява направеното от неговите предшественици.

66_karta_9.jpgкарта 9

Заедно с двореца се обновяват и улиците наоколо. Градините и парковете се разширяват на запад, дворецът „Тюйлери“ (Tuileries Palace) е издигнат извън старите градски стени, а после е свързан с Лувъра, построен е Пале Роял (Palais Royal), където навремето са живели кралете, прокарана е ул. „Риволи“.

Точно както Лувърът е създаден на основата на кралските колекции от ценности, така и Националната библиотека възниква като библиотека на крал Шарл V, който през 1373 г. донася в двореца личната си сбирка от 973 тома. Колекцията се съхранява в разкошен дворец на ул. „Ришельо“, но се разраства и е преместена в новата Френска библиотека (на Гаровия кей), открита през 1997 г., а в по-старата остават гравюрите, снимките, картите, медалите и партитурите.

През XIX в. Франция се люшка между кралското управление и революцията и много от събитията се разиграват в и около Лувъра. Преди да бъде обезглавен, Луи XVI е държан в двореца „Тюйлери“, а революционерите се събират в парка на Пале Роял, където прозвучава първият призив за въоръжаване. По време на Парижката комуна (1870–1871) Тюйлери, олицетворение на потисничеството на кралете, е опожарен до основи. След това в Париж се възцарява относително спокойствие и кварталът отново привлича богатите и известните.

Макар че днес от двете страни на улиците се редят магазини за туристи, ще видите великолепни стари сгради, включително хотел „Мьорис“, в който през XIX в. отсядат заможни англичани. Макар че градът е разпрострян на километри около този център, не е трудно да избягате от шума на съседните улици в наскоро обновения парк „Тюйлери“ или в още по-тихия парк на Пале Роял, който е напълно откъснат от уличното движение.

Лувърът е съживен и над земята, и под нея. Пирамидата на И. М. Пей от 1989 г., обект на много спорове, е първата лястовица на цялостното обновление. Под музея ще видите цял подземен град с „Карусел“ — огромен елегантен комплекс с магазини, паркинг и заведения за обществено хранене. Обърнатата стъклена пирамида е подобие на главния вход на Пей и осигурява светлина на целия комплекс.

Паркът „Тюйлери“ се намира на запад от Лувъра, към площад „Конкорд“ и 8-и район. От двете му страни има два музея, обърнати към „Конкорд“: „Жьо дьо Пом“, днес изложбен център за съвременно изкуство, и „Оранжерията“, където са експонирани прочутите водни лилии на Моне и творбите на други импресионисти.

 

 

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ:

Шедьоврите на Лувъра

Да се насладите на слънцето в парка „Тюйлери“

Да съзерцавате водните лилии на Моне в музея „Оранжерията“

Фотоизложба в „Жьо дьо Пом“

Да четете книга в градината на Пале Роял

Да пазарувате на площад „Виктоар“