Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, Корекция, Форматиране
analda (2020)

Издание:

Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър

Заглавие: Пътеводител Париж

Преводач: Юлия Чернева

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издател: Егмонт България

Град на издателя: София

Година на издаване: 2013

Тип: научнопопулярен текст

Националност: американска

Печатница: „Лито Балкан“ АД, София

Редактор: Петя Дочева

Коректор: Петя Дочева

ISBN: 978-954-27-0219-1

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783

История

  1. — Добавяне

Югоизточен Монпарнас

На няколко пресечки от обширната Люксембургска градина има две съвсем различни забележителности на парижката култура. Музеят „Цадкин“ отдава почит на скулптура, живял десетилетия в Париж. Наблизо е Парижката обсерватория, която предлага поглед към бележитата история на френската астрономия.

Музеят „Цадкин“

Карта 4

Ул. „Дасас“ 100

тел. 01 55 42 77 20

Затв. — пон.

Метро: Vavin, Notr-Dame des Champs

Жп. RER (В): Порт Роял

www.paris.fr/musees/zadkine

Музеят „Цадкин“

В малката къща с цветна градина само на няколко пресечки от Люксембургската градина роденият в Русия скулптор Осип Цадкин е живял от 1928 г. до смъртта си през 1967 г.

Къщата е почти непроменена — със скулптури, подредени в пет от стаите и пръснати из уединената градина. Изложени са много от интересните творби на Цадкин, включително неговата най-известна скулптура „Разрушеният град“ (Ville Detruite).

Парижката обсерватория

Парижката обсерватория

Карта 4

Авеню „Обсерватоар“ 61

Жп. RER (В): Порт Роял

www.obspm.fr

Започната през 1667 г. и завършена през 1672, Парижката обсерватория (Observatoire de Paris) е най-старата действаща обсерватория в света. Сградата е построена от Клод Перо (по-голям брат на писателя Шарл Перо, публикувал оригинала на Пепеляшка). Замислена е като отражение на космоса — основната й част е обърната така, че да съвпада с четирите посоки на света, а стените на двете осмоъгълни кули върху южната фасада показват положението на Слънцето по време на лятното и зимното слънцестоене.

Тук е съставена карта на повърхността на Луната (1679), разработена е метричната система за мерки и теглилки (1791), Льоверие открива Нептун (1846) и е определена скоростта на светлината (XVIII в.). Обсерваторията е изследователски център по астрономия и свързаните с нея служби, но е затворена за посещения.

 

 

ПОДСКАЗАНО:

В летен следобед можете да се присъедините към местните жители и да си поръчате кир (изстудено бяло вино с крем от касис) в някое традиционно бистро.

Ан Рандеосън

Сътрудник на Нешънъл Джиографик

 

 

Разходка из Монпарнас

Не пропускайте 58-ия етаж на високата 210 м монпарнаска кула, най-високото съоръжение от стомана и стъкло в Европа. Кулата е построена върху старата железопътна гара „Монпарнас“ където на 25 август 1944 г. германската армия подписва капитулацията си. На върха на кулата има панорамен ресторант и тераса с възхитителна гледка към Париж.