Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Националното събрание
През 1715 г., след смъртта на Луи XIV, много благородници, последвали краля във Версай, с радост се връщат в Париж в края на 72-годишното му управление. Някои се заселват в този район и построяват пищни къщи и дворци, включително сградата, която става Национално събрание.
Националното събрание
Карта 15
Ул. „Юниверсите“ 126
тел. 01 40 63 60 00
Обиколки с екскурзовод
за групи по предварителна заявка.
За индивидуални посещения —
само през дните на националното
наследство.
Метро: Assemblee
www.assemblee-nationaie.fr
Долната камара на френския парламент (Националното събрание) се помещава в Бурбонския дворец, а Горната (Сенатът) — в Люксембургския дворец. Посетителите могат да видят полусферата (където се водят политически дебати) и библиотеката, украсена с „История на цивилизацията“ на Дьолакроа.
Бурбонският дворец, където сега заседават 577 избраници в Националното събрание (законодателния орган на държавата заедно със Сената) е построен през 1722–1728 г. за бурбонската херцогиня. Тя преотстъпва част от имота си на своя любовник маркиз Дьо Ласе, който издига великолепния замък „Ласе“ в съседство.
През 1795 г. държавата национализира сградите и ги превръща в седалище на изборното събрание. Те са ремонтирани основно, добавени са неокласическа фасада и полукръгла заседателна зала, която да замести парадните зали, и от първоначалния изискан дворец всъщност е останал само дворът. Обикновено затворено за посещения, Националното събрание може да бъде посетено през дните на националното наследство през септември.
ПОДСКАЗАНО:
Ако искате да си поръчате отделно ястие в парижки ресторант, поискайте да ви дадат каталога а ла карт.
Под меню парижани разбират установена комбинация от ястия за обяд или вечеря.
Вътрешният механизъм на Националното събрание
Политическата принадлежност на депутатите във Френското национално събрание става ясно от „полукръга“ както се нарича камарата. След Френската революция депутатите с леви убеждения седят вляво (от гледната точка на президента, който седи пред тях), а депутатите с десни убеждения — вдясно.
577-те депутати се избират за 5-годишен мандат от общинските райони във Франция и френските територии в чужбина чрез двуетапна система (ако никой кандидат не получи мнозинство, двамата, спечелили най-много гласове, отиват на втори тур).
Всеки избирателен район е представен от един депутат. Френският президент има прерогатива да разпусне Националното събрание и да свика нови избори (ако не го е правил през годината), но това се случва рядко. По закон Националното събрание може да сезира правителството, но го е правило само веднъж от 1958 г. насам.