Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- National Geographic Traveler: Paris, 3rd Edition, 2011 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Юлия Чернева, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, Корекция, Форматиране
- analda (2020)
Издание:
Автор: Лайза Дейвидсън , Елизабет Ейър
Заглавие: Пътеводител Париж
Преводач: Юлия Чернева
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издател: Егмонт България
Град на издателя: София
Година на издаване: 2013
Тип: научнопопулярен текст
Националност: американска
Печатница: „Лито Балкан“ АД, София
Редактор: Петя Дочева
Коректор: Петя Дочева
ISBN: 978-954-27-0219-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/11783
История
- — Добавяне
Париж: столица на изтънчения вкус
Париж продължава да се слави като световна столица на лукса. Ню Йорк, Лондон и Милано имат свой неповторим стил, но Париж е единственото истинско средище на висшата мода.
Мода за новото хилядолетие
Новите ключови думи са лукс и удобство. Жените вече не се притесняват да ходят на работа с дрехи, които доскоро са били по-подходящи за опера, отколкото за офиса. Междувременно англичаните продължават нашествието си.
Джон Галиано командва парада в „Диор“, а Джулиън Макдоналд смени сънародника си Алегзандър Маккуийн в „Живанши“. Защо най-добрите дизайнери се стремят към Париж? Тук те имат творческа свобода и могат да разчитат на екип от ненадминати майстори, които да придадат форма на идеите им.
Парижката висша мода
Зашеметяващите колекции на дизайнерите ни се струват далечни и безбожно скъпи — малцина могат да си позволят да похарчат 10 000 и повече щатски долара за ръчно изработен модел — ала вдъхновението им неизбежно ще се отрази на бутиците за конфекция и аксесоари навсякъде по света.
От колекциите на висшата мода през януари и юли личи водещата роля на Париж — средище на модата като творчество. Изказът е в своята връхна точка — дизайнерите избират екзотични места, на които да покажат своите дрехи.
Какво е най-важно? Виртуозната техника, детайли, цвят и преди всичко — „театърът на мига“, спектакълът.
Великата традиция на висшата мода води началото си от хора като Коко Шанел, Кристиан Диор, Юбер Живанши и Пиер Карден, имена, изразяващи разликата между френското и всичко, което идва от останалия свят. (През 2002 г. безспорният майстор Ив Сен Лоран се оттегля с ретроспекция на четирийсетгодишния си принос в модата.) Нюйоркската мода е насочена към удобството и многообразието и предлага облекла, които могат да се носят и в службата, и вечер, лондонската е по-ексцентрична, а в Милано вниманието е съсредоточено върху красотата, качеството и продаваемостта на тъканите. За Париж остава неподправеният романтичен блясък.
ПОДСКАЗАНО:
Витрините на универсалните магазини се подреждат за зимните празници по уникален начин, в който се смесват интересни хрумвания и недостижим стил.
Колкото по-малко, толкова по-добре
Френският стил — начинът, по който французойките ходят, носят шал и изглеждат шик, без да полагат особени усилия, сякаш им идва отвътре, е предмет на възхищение, проучване и подражание — понякога може да се усвои, но не и да се купи.
Подходът на французите към стила като разновидност на изкуството може да се види не само по подиумите на модните къщи, но и по парижките улици. От няколко сезона „Шанел“ съчетава странни разновидности на спортното облекло с класическите изискани костюми.
За разлика от англосаксонките, склонни да пазаруват много и да избират главно облекло, което може да се носи навсякъде и по всяко време, французойките (и най-вече парижанките) обикновено купуват по-малко, но по-скъпи дрехи — чифт шикозни обувки, качествена дамска чанта или пъстър копринен шал, и не се притесняват да обличат едни и същи дрехи по два, че и повече пъти в седмицата, защото дизайнерското облекло изглежда все така елегантно, дори и да го облечеш за стотен път. Не е задължително аксесоарите да съответстват на облеклото, а хората с най-изтънчен вкус се придържат към правилото да не носят дрехи в повече от два цвята. Напоследък много се търсят дамски чанти на дизайнерски къщи като „Вюитон“, „Ермес“, „Лоншан“ и „Лансел“.
За щастие във Франция обличането за успех не е политизирано. Повечето французойки се обличат така, че да откроят своята женственост и дори да я използват като предимство в бизнес средата — те не се притесняват, че заради късата пола или дрехите, подчертаващи тялото им, няма да погледнат на тях сериозно, както впрочем и обикновеният французин не се притеснява, че ако направи комплимент, ще се наложи да бъде страна по дело.