Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Inside Europe, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
5,5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране
remark (2009)
Корекция и форматиране
Karel (2022)

Издание:

Автор: Джонъ Гънтъръ

Заглавие: Европа безъ маска

Преводач: Георги Ст. Коджастаматовъ

Език, от който е преведено: английски

Издател: „М. Г. Смрикаровъ“

Град на издателя: София

Година на издаване: 1945

Тип: Очерк

Печатница: Печатница „Йоханъ Гутенбергъ“, „Ц. Симеонъ“ 185 — София

Художник: Кр. Попов

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15373

История

  1. — Добавяне

Хесъ

Рудолфъ Хесъ, роденъ презъ 1896 г. въ Александрия — Египетъ, е довѣреникъ на Хитлеръ, замѣстникъ-водачъ на партията и райхсминистъръ безъ портофейлъ. Когато Гьорингъ, следъ убийството на Шлайхеръ, за известно време бѣше сериозно нападанъ въ Райхсвера, храбриятъ и енергиченъ Хесъ можеше лесно да му вземе мѣстото. Неговитѣ дарования обаче сѫ въ друга область. Той е превъзходенъ частенъ секретарь, стражево куче, вѣренъ слуга на своя господарь и нищо повече. Като много други, Хесъ, щомъ чува Хитлера за пръвъ пѫть, обрича се на хитлерщината. Подобно на Гьорингъ и Лай, и той е билъ боенъ летецъ. Той бѣше първиятъ „джентлеменъ“, който постѫпи въ нацистската партия.

Неговата сила се дължи на близостьта му съ фюрера. Той нѣма никакъвъ ресоръ въ правителството, но като райхсминистъръ е връзката между отдѣлнитѣ министри. Хитлеръ му е възлагалъ много неблагодарни задачи, като, напримѣръ, пръвъ да съобщи на обществото за убийството на 30 юний. Много трудно е да се влѣзе въ връзка съ Хитлеръ по нѣкоя партийна или политическа работа, ако не се мине презъ Хесъ. Неговиятъ кабинетъ е препълненъ съ службогонци и е не много сполучливо нареченъ „Стената на плача“ на Третия райхъ.

Хесъ заяви, че въ Александрия билъ националистъ, презъ войната социалистъ и следъ войната въ Мюнхенъ антисемитъ. По тоя начинъ душата му е била напълно узрѣла за семето на Адолфъ. Неговиятъ антисемитизъмъ е твърдъ и безграниченъ.

Хесъ по природа е въздържанъ, скроменъ и твърде популяренъ. При всѣки партиенъ конгресъ въ Нюрнбергъ той има най-много аплодисменти следъ Хитлеръ, хората масово му рѫкоплѣскатъ много повече отколкото на Гьорингъ, Гьобелсъ, Розенбергъ или Фрикъ. Цѣлиятъ му животъ е посветенъ на Хитлеръ. Единствениятъ му частенъ интересъ е лѣкуването чрезъ вѣра, чрезъ полагане на рѫка и пр. Основалъ е въ Дрезденъ болница, въ която се правятъ опити за лѣчение по пѫтища, непризнати отъ медицината.

Следъ залѣза на Грегоръ Щрасеръ презъ 1932 г., Хитлеръ го назначи за фюреръ на политическото отдѣление на партията. Дотогава извънъ тѣсния крѫгъ около Хитлеръ, той бѣше малко известенъ. Неговото назначаване показа здравъ политически погледъ. Въ своята далновидность Хитлеръ направи свой замѣстникъ единствения човѣкъ въ Германия, който не е жаденъ за нѣкакъвъ по-добъръ постъ.