Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Световните цивилизации. История и култура (1)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
World civilizations. Their history and their culture, Volime 1, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Историография
Жанр
Характеристика
Оценка
4,9 (× 8 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2021)

Издание:

Автор: Филип Лий Ралф; Робърт Е. Лернър; Стендиш Мийчъм; Алън Т. Ууд; Ричард У. Хъл; Едуард Макнал Бърнс

Заглавие: Световните цивилизации. История и култура.

Преводач: Владимир Атанасов

Година на превод: 1998

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: „Абагар Паблишинг“ ООД

Град на издателя: София

Година на издаване: 1998

Тип: Историография

Националност: английска

Печатница: „Полипринт“ ЕАД, Враца

Редактор: Илия Илиев

Коректор: Анели Векилска

ISBN: 954-584-229-6 (т.1)

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15115

История

  1. — Добавяне

Древна Италия и римската монархия

Значение на географията за римската история

Географското разположение на Апенинския полуостров е от съществено значение за развитието на римската история. С изключение на чудесния мрамор и малките залежи на калаена, медна, желязна руда и злато, Италия няма минерални ресурси. В обширната брегова линия са врязани малко удобни заливи. От друга страна, Италия разполага с повече плодородни земи от Гърция. В резултат на това римляните останали типично земеделски народ през по-голямата част от историята си. Те рядко изпитвали интелектуалния стимул, пораждан от активната търговия с други области. Освен това Апенинският полуостров бил по-открит за нашествия от Гърция. Алпите не били надеждна преграда за вълната племена от Централна Европа, а ниските брегове на много места улеснявали нападението по море. Затова владеенето на земите със сила било по-обичайно от мирното съжителство между пришълци и местно население. Римляните се отдали на военни начинания почти от момента, в който се заселили на италийска почва, тъй като били принудени да защитават собствените завоевания от други нашественици.

147_etruski_muzikant.jpgВляво: Етруски музикант. Вдясно: Етруски крилати коне. Както ловкият флейтист от ок. 480 г. пр.Хр., така и гордите коне (изваяни от теракота) от ок. 300 г. пр. Хр. отразяват наслаждението на етруските от волните движения.
148_sarkofag.jpgЕтруски саркофаг. Етруската култура била необичайна за древността с почитта, оказвана на жените.

Сред множеството племена, които населявали Италия преди установяването на римска хегемония, най-силни били етруските, гърците, а постепенно такива станали самите римляни. По всяка вероятност етруските са били местното население на Апенинския полуостров; със сигурност те не са принадлежали към индоевропейската езикова група. Какъвто и да е техният произход, до 6 в. пр.Хр. те имали конфедерация от градове, която се простирала в почти цяла Северна и Централна Италия. Въпреки че тяхната писменост не е разчетена изцяло, запазени са достатъчно материали, които свидетелстват за характера на тяхната култура. Те имали азбука, основана на гръцката, владеели добре металообработката, притежавали голям художествен талант, водели процъфтяваща търговия с Изтока и имали религия, основана на почитането на богове в човешки образ. Те завещали на римляните сводовете и арките, жестокото наслаждение от гладиаторските борби и предсказването на бъдещето чрез свръхестествени средства, като например изучаване вътрешностите на животни или полета на птиците. Една от най-отличителните черти на етруските е сравнително голямото уважение, което засвидетелствали на жените. Етруските жени, някои от които можели да четат, вземали дейно участие в светския живот, като се включвали в драматични представления и танцували по начин, който шокирал техните гръцки и римски съвременници. Етруските съпруги, за разлика от жените в други общества, се хранели редом с мъжете си, изтегнати заедно на ложето за угощение, а в някои етруски семейства наследството се предавало по майчина линия.

149_keramika.jpgЕтруски саркофаг. Тази силно натуралистична скулптура, изобразяваща дълбоко замислени съпрузи, датира от ок. 300 г. пр.Хр. Използването на керамика (глина) вместо камък позволявало по-добро моделиране; така етруските постигали изумителни визуални ефекти..

Гърците в Италия били пришълци, които започнали да се заселват там през 8 в. пр.Хр., и се установявали главно на юг, както и на остров Сицилия. Гръцката цивилизация в Италия и Сицилия, обособена в независими гръцки градове държави, била толкова напреднала, колкото и в самата Гърция. Известни гърци, като Питагор, Архимед и дори Платон, живели за известно време в „италийския Запад“. Римляните заимствали от гърците тяхната азбука, някои религиозни идеи и голяма част от изкуството и митологията.

Що се отнася до самите римляни, те произлизат от група племена от индоевропейската езикова група, които дошли в Италия през Алпите в периода 2000–1000 г. пр.Хр. Последните археологически проучвания посочват за основаването на град Рим от латиноезични племена, известни оттогава като римляни, дата, съвсем близка до традиционно известната — 753 г. пр.Хр. Донякъде поради стратегическото си положение на бреговете на Тибър, римляните скоро започнали да упражняват властта си над няколко съседни града. Завоеванията следвали едно след друго, докато през 6 в. пр.Хр. Рим започнал да господства над повечето заобикалящи го територии.

150_sirakuza.jpgМонети от гръцките колонии в Италия. Горе: Монета от Сиракуза с образа на нимфата Аретуза, заобиколена от делфини. Долу: Бик от Сибарис, гръцка колония, толкова прочута с безметежния си живот, че „сибарит“ остава дума в европейските езици.

Първоначално Рим имал монархично управление, насочено преди всичко към постигане на устойчивост и военна оперативност, а не създаване на свободи. Първата римска политическа система била въплъщение на представата за патриархалното семейство в цялата общност, като царят упражнявал над своите поданици власт, подобна на тази, която главата на семейството имал върху домочадието. Сенатът, или съветът на старейшините (зепех на латински е „старец“), бил съставен от главите на различните родове, които образували общността. Доколкото ни е известно (а ние знаем твърде малко за римското управление от този период). Сенатът можел при крайна необходимост да налага вето върху действията на царя, а така също и да поема управлението при опразване на царския трон.

151_gmurkach.jpgГмуркач. Рисувана надгробна плоча от около 480 г. пр.Хр., открита под земята близо до Пестум, гръцко селище в Южна Италия.
Краят на монархията

Според легендата през 534 г. пр.Хр. един етруски тиранин, Тарквиний Горди, успял да вземе в свои ръце царската власт в Рим. Тарквиний вилнеел като господар на Рим с изключителна жестокост, а последното изстъпление било изнасилването на добродетелната римска съпруга Лукреция от неговия син. След като Лукреция се самоубила, за да не живее „в безчестие“, римляните въстанали и отхвърлили не само етруската тирания, но и монархията като форма на управление. Като цяло това е един патриотичен мит; все пак възможно е етруските временно да са взели властта в Рим около указаната дата, но несъмнено управлението на Рим е било сменено около 500 г. пр.Хр. (не се знае дали това е станало постепенно или внезапно), на царството бил сложен край и се образувала република. Очевидно е също така, че етруската власт в Италия като цяло започнала да запада към 500 г. пр.Хр. и че римляните постепенно затвърдили убеждението си, че царската власт е опасна.