Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Световните цивилизации. История и култура (1)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
World civilizations. Their history and their culture, Volime 1, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Историография
Жанр
Характеристика
Оценка
4,9 (× 8 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2021)

Издание:

Автор: Филип Лий Ралф; Робърт Е. Лернър; Стендиш Мийчъм; Алън Т. Ууд; Ричард У. Хъл; Едуард Макнал Бърнс

Заглавие: Световните цивилизации. История и култура.

Преводач: Владимир Атанасов

Година на превод: 1998

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: „Абагар Паблишинг“ ООД

Град на издателя: София

Година на издаване: 1998

Тип: Историография

Националност: английска

Печатница: „Полипринт“ ЕАД, Враца

Редактор: Илия Илиев

Коректор: Анели Векилска

ISBN: 954-584-229-6 (т.1)

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15115

История

  1. — Добавяне

Глава 2
Цивилизацията на Месопотамия

В ученическите си години познах скритото съкровище на писмеността. Решавах сложни математически съотношения, които наглед нямаха решение. Разчитах плочки, в които шумерският беше неясен, а акадският — труден за тълкуване. След това преминах към изкуството на стрелба с лък и управление на бойни колесници и усвоих царската пристойност.

Плочка на Ашурбанипал, цар на Асирия, 650 г. пр.Хр.

„Глава първа на Историята“

Историята започва в Шумер. Съвременните познания за първите 35 000 години от живота на човечеството почиват изцяло на археологическите паметници, тъй като допреди малко повече от 5000 години човеците оставяли след себе си много предмети, но не и думи. Все пак около 3200 г. пр.Хр. в месопотамската област, позната като Шумер, се създават първите форми на писменост и „историята започва“ в смисъл че се записвали думи, които помагат на днешните учени да разбират с какво са се занимавали тогавашните мъже и жени.

Богат и разнообразен списък на постиженията

Очевидно откриването на писмеността само по себе си отрежда на древните месопотамци видно място сред най-изобретателните и влиятелни народи, допринесли за напредъка на човечеството. Поразителното е, че народите, които населяват Месопотамия през вековете между 3200 и 500 г. пр.Хр., са допринесли много повече. Понякога забравяме, че някой е трябвало да изобрети колелото и наистина го е направил, и този някой е живял в Месопотамия около 3000 г. пр.Хр. Някой е трябвало да измисли и календара, друг е трябвало да въведе математическите операции умножение и деление и тези някои също са древни месопотамци. Освен автори на такива изобретения, месопотамците са задълбочени мислители, които стават такива първооткриватели в духовния живот, че нововъведенията им в теологията, правото, астрономията и повествователната литература полагат основата за следващото развитие в тези области на мисълта и изразяването. Със сигурност древните месопотамци имат и своите отблъскващи качества; например управниците им са безмилостни войнолюбци, а изкуството им често изглежда студено или жестоко. Независимо от това „Глава първа от Историята“, която месопотамците написват със своите дела и документи, е несъмнено една от най-важните глави в голямата книга на човешките събития.