Метаданни
Данни
- Серия
- Нашествието на монголите (2)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Батый, 1941 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Мариян Петров, 2006 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,7 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Василий Ян
Заглавие: Внукът на Чингис Бату хан
Преводач: Мариян Петров
Година на превод: 2006
Език, от който е преведено: руски
Издание: първо
Издател: ИК „Ирина Галчовска — Гея 11“
Град на издателя: София
Година на издаване: 2006
Тип: роман
Националност: руска
Печатница: „Мултипринт“ ООД
Технически редактор: Валентин Иванов
ISBN: 954-361-007-X ; 978-954-361-007-5
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1809
История
- — Добавяне
Седма глава
Имамите са затруднени
Към високата порта на дома на управителя на областта — Тангкут хан, се приближиха двама важни старци с копринени халати на червени райета. Единият крепеше зачервена ябълка върху дланта си, а другият — голяма бяла роза. Носеха подаръците с такава тържественост, сякаш държаха в ръце стъклени чаши, пълни догоре със скъпоценна напитка.
За още по-голяма тържественост, след старците се влачеха двайсетина кльощави и гладни ученици с тъжни, скучаещи лица. Белоснежните тюрбани на двамата старци, дългите им, грижливо поддържани бради, техните загрижени и важни лица — всичко това издаваше принадлежността им към кастата на свещените имами или ишани[1], посредници между обикновените грешни хора и възседналия кристалните небеса над облаците всемогъщ Аллах.
На стражата пред портата бе забранено да пуска, когото и да било в градината. Имамите помолиха да бъде извикан главният векил. Наложи им се доста да почакат, докато той, загрижен и развълнуван, се появи. Тюрбанът му се бе смъкнал на тила му и векилът непрестанно бършеше потта от челото си с пръсти. Като видя чакащите го, той се извини, че е накарал толкова дълго да го чакат божи служители.
— Тангкут хан ми заповяда да изпълнявам без възражения всяко желание на монголските принцове. А всеки един от тях е пристигнал в двореца със своите коне, соколи, ловни хрътки и слуги. Трябва за всеки да се намери, всеки да се нахрани, което хич не е лесно. Какво искате, свети отци?
Най-старият имам каза:
— От деня на пристигането в Сигнак на знатните принцове, ние сме задължени да споменаваме имената им в молитвите си. Чухме, че се готви велик поход срещу неверниците — Аллах да ги порази, дано! Трябва да се молим на Аллах, да се слави и превъзнася името му, та походът да е успешен и всичките принцове да процъфтяват и да се покрият с блясъка от славни подвизи!
Векилът въздъхна:
— Общо пристигнаха единайсет принцове[2], но най-главен и най-нетърпелив от тях е хан Гуюк, син на великия хаган[3] и наследник на цялото монголско ханство. Заповядва едно, после друго, праща куриери, крещи, тропа с крак и бие с кокалена лопатка по бузите всеки, който не му угоди… А най-вече заплашва. Говори се, че той ще е главен началник на войските. Нима може крякащият гъсок да заповядва на соколи?
— Аллах да ни пази от това! — възкликнаха старците. — А пък ние чухме, че начело на войските ще застане младият хан Бату, синът на загиналия Джочи хан[4], нека е благословен и в мир да почива прахът му! Истина ли е това?
— Само Аллах знае!… — отвърна шепнешком векилът. — Говори се, че Гуюк хан и Бату хан още отсега са готови да си извадят взаимно очите.
— О, какви времена!
— Бату хан пристигна в двореца на брат си Тангкут хан само с петима конници, но последният въобще не се зарадва да го види. Двамата братя веднага заспориха и очите им се наляха с кръв. Бату хан крещеше: „Всички крайни западни области на Свещения воин Чингис хан бяха завещани на мен. Единствено благодарение на младостта ми и заминаването ми да воювам в Китай, ти, Тангкут хан, управляваше тук… Сега искам сам да управлявам улуса си[5]…“ Тангкут хан му отвръщаше: „Нямаше те тук цели десет години… Следите ти са заличени от вятъра. Сега аз съм владетел тук… Отивай си обратно в Китай!“ И започна да събира нукерите[6] си. Бату хан му се разкрещя: „Крякаш като гъсок, а сам трепериш като жаба върху буца пръст в блато. Щом не искаш доброволно да отстъпиш, ще станеш мой слуга!“ Нукерите от разни страни вече се бяха събрали с извадени мечове. Бату хан се втурна към изхода, метна се на коня си и препусна неизвестно накъде…
Имамите възкликнаха:
— Но за кого да се молим? Кой от тези двама ханове ще се окаже главният?
— Какво би могла да ви каже незначителна мушица като мен? — възкликна векилът и изчезна зад портата.
Двамата имами поклатиха глави, скриха розата и ябълката в пазвите си и, като поставиха показалците си пред устните си, взаимно се изгледаха мълчаливо.
— Благоразумието изисква да изчакаме и да не се молим за нито един от тях! — каза единият имам.
— Така не е предпазливо.
Като споряха относно благоразумието и предпазливостта, двамата имами се отправиха обратно.