Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Нашествието на монголите (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Батый, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,7 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране
Bridget (2016)
Корекция
plqsak (2017)
Форматиране
Analda (2017)

Издание:

Автор: Василий Ян

Заглавие: Внукът на Чингис Бату хан

Преводач: Мариян Петров

Година на превод: 2006

Език, от който е преведено: руски

Издание: първо

Издател: ИК „Ирина Галчовска — Гея 11“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2006

Тип: роман

Националност: руска

Печатница: „Мултипринт“ ООД

Технически редактор: Валентин Иванов

ISBN: 954-361-007-X ; 978-954-361-007-5

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1809

История

  1. — Добавяне

Седма глава
Имамите са затруднени

Към високата порта на дома на управителя на областта — Тангкут хан, се приближиха двама важни старци с копринени халати на червени райета. Единият крепеше зачервена ябълка върху дланта си, а другият — голяма бяла роза. Носеха подаръците с такава тържественост, сякаш държаха в ръце стъклени чаши, пълни догоре със скъпоценна напитка.

За още по-голяма тържественост, след старците се влачеха двайсетина кльощави и гладни ученици с тъжни, скучаещи лица. Белоснежните тюрбани на двамата старци, дългите им, грижливо поддържани бради, техните загрижени и важни лица — всичко това издаваше принадлежността им към кастата на свещените имами или ишани[1], посредници между обикновените грешни хора и възседналия кристалните небеса над облаците всемогъщ Аллах.

На стражата пред портата бе забранено да пуска, когото и да било в градината. Имамите помолиха да бъде извикан главният векил. Наложи им се доста да почакат, докато той, загрижен и развълнуван, се появи. Тюрбанът му се бе смъкнал на тила му и векилът непрестанно бършеше потта от челото си с пръсти. Като видя чакащите го, той се извини, че е накарал толкова дълго да го чакат божи служители.

— Тангкут хан ми заповяда да изпълнявам без възражения всяко желание на монголските принцове. А всеки един от тях е пристигнал в двореца със своите коне, соколи, ловни хрътки и слуги. Трябва за всеки да се намери, всеки да се нахрани, което хич не е лесно. Какво искате, свети отци?

Най-старият имам каза:

— От деня на пристигането в Сигнак на знатните принцове, ние сме задължени да споменаваме имената им в молитвите си. Чухме, че се готви велик поход срещу неверниците — Аллах да ги порази, дано! Трябва да се молим на Аллах, да се слави и превъзнася името му, та походът да е успешен и всичките принцове да процъфтяват и да се покрият с блясъка от славни подвизи!

Векилът въздъхна:

— Общо пристигнаха единайсет принцове[2], но най-главен и най-нетърпелив от тях е хан Гуюк, син на великия хаган[3] и наследник на цялото монголско ханство. Заповядва едно, после друго, праща куриери, крещи, тропа с крак и бие с кокалена лопатка по бузите всеки, който не му угоди… А най-вече заплашва. Говори се, че той ще е главен началник на войските. Нима може крякащият гъсок да заповядва на соколи?

— Аллах да ни пази от това! — възкликнаха старците. — А пък ние чухме, че начело на войските ще застане младият хан Бату, синът на загиналия Джочи хан[4], нека е благословен и в мир да почива прахът му! Истина ли е това?

— Само Аллах знае!… — отвърна шепнешком векилът. — Говори се, че Гуюк хан и Бату хан още отсега са готови да си извадят взаимно очите.

— О, какви времена!

— Бату хан пристигна в двореца на брат си Тангкут хан само с петима конници, но последният въобще не се зарадва да го види. Двамата братя веднага заспориха и очите им се наляха с кръв. Бату хан крещеше: „Всички крайни западни области на Свещения воин Чингис хан бяха завещани на мен. Единствено благодарение на младостта ми и заминаването ми да воювам в Китай, ти, Тангкут хан, управляваше тук… Сега искам сам да управлявам улуса си[5]…“ Тангкут хан му отвръщаше: „Нямаше те тук цели десет години… Следите ти са заличени от вятъра. Сега аз съм владетел тук… Отивай си обратно в Китай!“ И започна да събира нукерите[6] си. Бату хан му се разкрещя: „Крякаш като гъсок, а сам трепериш като жаба върху буца пръст в блато. Щом не искаш доброволно да отстъпиш, ще станеш мой слуга!“ Нукерите от разни страни вече се бяха събрали с извадени мечове. Бату хан се втурна към изхода, метна се на коня си и препусна неизвестно накъде…

Имамите възкликнаха:

— Но за кого да се молим? Кой от тези двама ханове ще се окаже главният?

— Какво би могла да ви каже незначителна мушица като мен? — възкликна векилът и изчезна зад портата.

Двамата имами поклатиха глави, скриха розата и ябълката в пазвите си и, като поставиха показалците си пред устните си, взаимно се изгледаха мълчаливо.

— Благоразумието изисква да изчакаме и да не се молим за нито един от тях! — каза единият имам.

— Така не е предпазливо.

Като споряха относно благоразумието и предпазливостта, двамата имами се отправиха обратно.

Бележки

[1] Ишан — глава на мюсюлманска религиозна община, комуто невежото население е приписвало магична сила. — Б.пр.

[2] За участие във великия поход на Запад са се събрали единайсет синове на Чингис хан. Те са принадлежали към пет наследствени клона на династията на Чингис хан: 1) синовете на тогава вече починалия Джочи — хановете Бату, Урду, Шейбан (впоследствие прославил се като пълководец) и Тангкут; 2) синът и внукът на втория син на Чингис хан, Чагатай, — Хайдар и Бури; 3) синовете на царстващия по това време велик хаган Угедей — Гуюк (който впоследствие става велик хаган за кратко) и Кадан; 4) синовете на Толуй хан, четвъртият син на Чингис хан — Буджек и Менгу (приятел на Бату, впоследствие станал велик хаган с помощта на Бату) и, най-накрая, 5) последният син на Чингис хан — Кюлкан (впоследствие убит в сражение с руснаците при Коломна). Всеки един от тези принцове е разчитал да стане управител на новозавладените по време на похода земи. — Б.а.

[3] Хаган (каган, хакан) — наименование на върховния владетел при повечето от евразийските номадски народи — тюрки, авари, хазари и други. — Б.пр.

[4] Джочи хан (?-II 1227) — монголски военачалник, първият син на съпругата на Чингис хан — Бьорте, която малко след женитбата си е отвлечена от меркитите. Върната е и малко след това ражда, което прави бащинството на Чингис хан спрямо Джочи невъзможно. Това не му пречи да се отнася към него като към роден син. През 1207 г. Джочи ръководи поход срещу племената в Южен Сибир. През 1216 г. командвани от него войски нанасят тежко поражение и унищожават армиите на меркитите. По време на този поход е нападнат от армията на шаха на Хорезъм, но успява да я отблъсне. След последвалата война с Хорезъм, Джочи се оттегля в Южен Сибир, защото, както изглежда, отношенията му с Чингис хан охладняват. В началото на 1227 г. Джочи умира, убит вероятно по нареждане на Чингис хан. — Б.пр.

[5] Улус — административна единица (област) в монголското ханство. — Б.пр.

[6] Нукер — същото като дружинник при древните руски князе. Нукерите са били личната дружина и са охранявали монголския хан — феодал, като при нужда са изпълнявали различни служебни задължения — водели са коня му, отваряли са вратата пред хана и т.н. Били са на пълна издръжка на хана и впоследствие са ставали негови помощници и началници на отделните му отряди, които са включвали обикновени чергари, призовани на война. — Б.а.