Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Нашествието на монголите (2)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Батый, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5,7 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране
Bridget (2016)
Корекция
plqsak (2017)
Форматиране
Analda (2017)

Издание:

Автор: Василий Ян

Заглавие: Внукът на Чингис Бату хан

Преводач: Мариян Петров

Година на превод: 2006

Език, от който е преведено: руски

Издание: първо

Издател: ИК „Ирина Галчовска — Гея 11“

Град на издателя: София

Година на издаване: 2006

Тип: роман

Националност: руска

Печатница: „Мултипринт“ ООД

Технически редактор: Валентин Иванов

ISBN: 954-361-007-X ; 978-954-361-007-5

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1809

История

  1. — Добавяне

Седма глава
Татарските пратеници

Няколко дружинници забързаха към княжеския дом. Върнаха се оттам с татарските посланици и ги преведоха до високия подиум в близост до камбаната на вечето. Пратениците бяха трима: първият бе старец с кожена шапка, превързана с бял плат и с дълга до петите жълта шуба от лисичи кожи: другият бе набит млад воин с плъстена шапка с обърната периферия, син кафтан и крива сабя на пояса. Нещо необичайно се чувстваше в този воин, който имаше къс врат и богатирски плещи, навъсено безбрадо лице и властен поглед. Поглеждаше към тълпата със спокойствието и равнодушието на човек, свикнал да заповядва, да осъжда на смърт и да помилва. С вида си третият пратеник изуми всички. Това бе стара жена с подпухнало лице и шавливи безумни очи, с меча кожа на плещите си и висок калпак на главата, а на пояса й с ремъчета бяха закачени мечешки нокти и зъби, раковини, тънки дълги крачета и голямо кръгло дайре, с нарисувани звезди по него. Нито за миг тя не оставаше спокойна, като през цялото време се оглеждаше наоколо, сякаш търсеше нещо, и мърмореше полугласно някакви странни думи.

— Та това е вещица-чародейка! — казаха от тълпата.

— Кажи ни, княже, какво искат пратениците? Какво търсят от нас?

Князът каза на най-близкия до него думен болярин[1]:

— Разпореди се да кажат на народа защо са благоволили да дойдат в града ни…

До пратениците се появи преводач.

Лихар Кудряш сръга с лакът Дикорос:

— Гледай да видим ще познаеш ли преводача?! Та нали той при нас, в Перунов бор е идвал? Помниш ли търговеца-българин, който срещу кърпи, игли и гердани искаше кожи? Кой да знае, че е бил техен съгледвач, разузнавал пътищата и пътеките?! Чумата да го тръшне, дано!

Преводачът разговаряше с пратениците и полугласно предаваше отговорите им на члена на Болярската дума, който, обръщайки се към тълпата, започна да обяснява с висок глас:

— Чуйте, княже и княгиньо, и народе православен, какво искат от нас мунгалските пратеници! Казват, че техният цар Батий Джочиевич е на всички князе княз и на всички царе цар. Всички народи се били покорили на дядо му, хан Чагониз, и той ги стиснал в юмрука си. Според тези безделничещи пратеници сега и руският народ е длъжен да се покори пред цар Батий Джочиевич. А ако не поиска да превие гръб пред него, Батий всички ни ще стъпче с конете си, както вече е размазал всички половецки ханове, като ги е направил свои пастири и коняри…

— Напразно се хвалите! Това няма да го бъде! — развика се стоящият близо до княза Евпатий.

— Разбира се, че се хвалят — каза княз Юрий Ингваревич. — Обясни им да не ни заплашват, а ясно да кажат какво искат от рязанската земя?

Боляринът отново се обърна към преводача, а той — към пратениците. Младият монгол говореше рязко, тропаше с крак и се хващаше за кокалената ръкохватка на кривата си сабя. Допрял длани, старият пратеник стоеше неподвижно, а женището вещица се гърчеше, подскачаше и мърмореше неразбираеми думи.

Боляринът отново заговори:

— Не се гневи, княже, на безсрамните думи, които чух от тези мунгалски пратеници. Те искат постоянен дан, десятък от всичко — и за князе, и за хора, и за коне: всеки десети бял кон, всеки десети сиво-кафяв, всеки десети риж, всеки десети петнист…

В тълпата се възцари тишина, предвещаваща буря. Ясно прозвучаха думите на княза:

— Когато няма да ни има, нека вземат всичко!

През тълпата премина шумна вълна, чуха се възгласи и смях:

— Хо-хо-хо! Виж ти какво му се приискало?! Вземи си отхапи! Гони ги, княже, назад в Дивото поле и насъскай след тях кучетата!

Въртейки злите си очи, пратениците наблюдаваха как се увеличава заплашителният шум на площада.

Князът се обърна към Евпатий и му каза:

— Ти умееш да разговаряш с нашите кресльовци. Успокой ги, че току-виж разкъсали пратениците.

Евпатий с лекота скочи върху подиума на вечето и, като направи знак с ръка на тълпата, завика толкова високо и ясно, че думите му достигнаха до най-отдалечените мужици, седящи в каруците със сено:

— Чуй ме, народе рязански! По-рано Рязан се смяташе за паланка, за селящина, а се нарича престолен град… А в града трябват обноски не като у кривокраките мужици, а вежливи и с усмивчица. Не е прилично чуждоземни пратеници да се посрещат с обидни думи и да се изпращат с насъскани кучета. Всички вие сте юнаци, украса и пример рязански, така че не врете лицата си в калта и се дръжте като соколи…

— Хо-хо-хо! — зашумя тълпата. — Колко е красноречив нашият Евпатий!

— Мунгалските пратеници поискаха много от нас, но кой от половецките пастири, когато ни е продавал коне, не е искал три пъти по-висока цена? Нека им кажем: благодарим ви, скъпи гости, за добрата дума, но не ние сме стопаните! Не ние решаваме! Има по-главен стопанин от нас и той е великият княз Георгий Всеволодович[2] в престолния град Владимир-Суздалски[3]. Тъкмо към великия княз и ще препратим пратениците на мунгалския цар Батий. Ще ги закараме с почести, на селски шейни, покрити с килими и покривала за краката от мечи кожи, на тройка с дайренца и камбанки. И нека великият суздалски княз Георгий Всеволодович да им каже думата си — дали да даваме всеки десети мужик и десети кон на татарите, или да поизчакаме още?

— Правилно, Евпатие! Точно така!

— Да се изпроводят гостите в град Владимир.

— А сега княз Юрий Ингваревич моли скъпите гости в собата си да опитат гостоприемството му, пироги и колачета… — обърна се към пратениците Евпатий.

Те напуснаха районния център, а народът още дълго не се разотиваше и се вълнуваше на площада. Всички говореха, че трябва да се вдигнат в защита на родната земя и да прогонят нахалния враг, преди да е нахлул в рязанската земя.

Князът нагости славно татарските пратеници. Слугите принасяха безброй разнообразни и вкусни блюда. Заедно с пратениците вечеряха и болярите от Думата, и старите дружинници. Пратениците ядяха твърде малко и предпазливо, като първо помирисваха всяко парче, а от виното и от медовина дори не вкусиха.

След вечерята пред преддверието бе докарана тройка с плетен кош върху плазове, постлан с пухкави кожи, но пратениците отказаха да пътуват в шейна. Поискаха конете си и тръгнаха, яздейки. Князът заповяда тройката с шейната да ги следва неотстъпно, в случай че на пратениците им се прииска да поспят по пътя. А охраната им повери на полустотня от конни дружинници.

Като изпрати пратениците до вратата, князът извика Евпатий и му каза:

— Усеща сърцето ми, че буреносен облак идва към нас откъм Дивото поле. Трябва да се извика на помощ всеки, който може да държи меч. Заедно с мунгалските пратеници изпратих във Владимир брат си да помоли великия княз Георгий Всеволодович да вдигне целия народ суздалски, ростовски и белоозерски[4], да извика на помощ Велики Новгород[5] и да бърза насам срещу татарите, докато ние водим преговори с тях. А в Дивото поле при татарския цар ще изпратя своя син Фьодор с дарове и с хитри думни боляри Батий да увещават. Ти, Евпатий, заминавай за Чернигов[6], кланяй се там доземи на княз Михаил[7], но доведи неговата рат на помощ. Страхувам се да изпратя другиго там, защото и войска няма да доведе, а и сам няма да се върне. На теб, Евпатий, ти вярвам. Няма да подведеш кръвните си братя, рязанците, и навреме ще пристигнеш с помощта. Вземи от конюшните ми колкото искаш коне за смяна и се връщай колкото се може по-скоро!

И още същата нощ Евпатий препусна към Чернигов.

Бележки

[1] Болярска дума — висш съвет при княза (или царя) в Русия (10 век — 1711 г.), който се състои от представители на феодалната аристокрация. Дейността му има законодателен характер, като обсъжда въпросите на вътрешната и външната политика, религията и пр. — Б.пр.

[2] Георгий II Всеволодович (1187/1189-1238) — велик владимиро-суздалски княз (1218/1219-1238). Наричан още Юрий Всеволодович. През 1208/1209 г. разбива рязанските князе и опустошава крайморските земи. Воюва успешно с българите и основава град Нижни Новгород (днешен Горки) през 1221 г. Изпраща малък отряд за битката срещу татарите на р. Калка, но той закъснява и се връща от средата на пътя. Към края на 1237 г. при него идват пратеници на Бату, които искат да се плаща данък на татаро-монголите, а после рязанските князе го молят за помощ срещу татарите, каквато той не дава. Като опустошават Рязанското княжество, татарите разбиват при Коломна владимировската войска, ръководена от сина на Георгий, Всеволод, превземат Москва, пленяват другия му син, Владимир, и на 7 февруари 1238 г. настъпват срещу Владимир. Като оставя във Владимир синовете си Всеволод и Мстислав, Георги отстъпва с племенниците си в Ярославската област, където събира войска срещу татарите. Последните предават на огън и меч Владимир и продължават на север. На 4 март 1238 г. при неравна битка Георгий умира. Православната църква го канонизира. — Б.пр.

[3] Владимир-Суздалски — град Владимир на р. Клязма. — Б.пр.

[4] Белоозерско княжество — възниква при началото на образуването на руската държава, но след това остава някак си в сянка. През 12 век се споменава като част от Ростовското княжество. Татарското нашествие и свързаното с него разделение на ростовските земи отново го определят като самостоятелно княжество. — Б.пр.

[5] Новгород — град в европейската част на Русия, на река Волхов. — Б.пр.

[6] Чернигов — град в Европа, в Украйна, на р. Десна. Известен е от 9 век. Център на Черниговското княжество (II-рата половина на 11–13 век), бил е и в състава на Литва и на Полша. — Б.пр.

[7] Михаил Всеволодович (?-1246) — черниговски княз. През 20-те-40-те години на 13 век участва активно в политическия живот на Южна и Североизточна Рус. През 1223 г. едва не е убит в битката на р. Калка, където загива чичо му Мстислав Святославович, поради което се озовава на черниговския престол. През 1236 г. атакува Киев с полоцки наемници и става княз. Скоро е изгонен от Ярослав Всеволодич, но 1238 г. отново завладява Киев и пак става негов княз. След разгрома от татаро-монголите на Черниговското и Переяславското княжество (края на 1239 г.) отказва да признае властта на татарите, които тръгват срещу Киев, и той е принуден да бяга в Унгария, а след това и в Полша. През 1245 г. отива при Бату хан, надявайки се да получи от него Черниговското княжество, но е убит за отказ да изпълни езическия обред за пречистване с огън. Канонизиран е от руската православна църква. — Б.пр.