Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
L’ABCdaire du musée du Louvre, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2021)

Издание:

Автор: Брижит Говиньон

Заглавие: Музей Лувър

Преводач: Елена Константинова

Година на превод: 2003

Език, от който е преведено: френски

Издание: първо

Издател: „Унискорп“,

Град на издателя: София

Година на издаване: 2003

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: френска

Печатница: „Унискорп“ ООД

Редактор: Теменужка Петрова

ISBN: 954-8456-48-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15325

История

  1. — Добавяне

Тюйлери

90_silvestur.jpgИзраел Силвестр, Поглед към замъка Тюйлери откъм Сена, XVII в. Лави, перо.

На запад от крепостната стена на Шарл V, близо до Лувъра, били разположени работилници за керемиди (керемида на фр. е tuile, оттам — Tuileries, б.пр.). През 1564 г. Катерина Медичи поръчва на Филибер Дьолорм да построи на това място сграда за забавления. Планът на бъдещия дворец е сложен, съдържа няколко корпуса. Само един павилион и двете крила на ансамбъла ще бъдат завършени от Дьолорм и приемника му Жан Балан. За свое удоволствие и наслада кралицата майка изисква да се оформи огромна градина с цветни лехи по италиански образец, украсена с басейни, статуи и павилион. Бернар Палиси изработва пещера от лакирана теракота, населена със змии и гущери. При неотдавнашните разкопки в двора на Карусел са разкрити останки от ателието му.

Между 1659 и 1666 г. Луи Льо Во завършва строежа на Тюйлери; през 1664 г. Андре Льо Нотр внася нови перспективи в класическата линия на градините от онази епоха. Луи XIV обитава двореца в продължение на няколко години, преди да напусне Париж и да се пренесе във Версай през 1678 г.

На 6 октомври 1789 г. Луи XVI е отведен в Тюйлери от революционерите, а Учредителното събрание установява седалището си в залата на Манежа в градината. През 1793 г. театърът, построен през 1659 г., е превърнат в заседателна зала на Конвента.

Наполеон Бонапарт е провъзгласен за първи консул и решава да се настани в Тюйлери. Решава да свърже сградите с Лувърския дворец и поверява проекта на архитектите Шарл Персие и Пиер Фонтен. През 1806 г. той нарежда да се издигне като входна врата към двора триумфалната арка на Карусел — символ на многобройните му победи. Строителните работи, предимно по финансови причини, непрекъснато се налага да бъдат преустановявани. Едва при Наполеон III, с проекта на Лодовико Висконти за Новия Лувър, двата двореца най-после са обединени и тържествено открити от императора на 14 август 1857 г. Но съдбата е немилостива към най-накрая завършения внушителен ансамбъл — на 23 май 1871 г. пожар, подпален от комунарите, изпепелява Тюйлери. Дали да се възстанови архитектурното творение? Спорът трае десет години. През 1882 г. е взето решение останките да се сринат до основи, отваряйки двете големи крила на Лувъра към градините и към Шанз-Елизе.