Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
L’ABCdaire du musée du Louvre, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,5 (× 2 гласа)

Информация

Сканиране, корекция, форматиране
analda (2021)

Издание:

Автор: Брижит Говиньон

Заглавие: Музей Лувър

Преводач: Елена Константинова

Година на превод: 2003

Език, от който е преведено: френски

Издание: първо

Издател: „Унискорп“,

Град на издателя: София

Година на издаване: 2003

Тип: Научнопопулярен текст

Националност: френска

Печатница: „Унискорп“ ООД

Редактор: Теменужка Петрова

ISBN: 954-8456-48-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15325

История

  1. — Добавяне

В. Посещение в Лувъра

На посетителя се предлагат множество варианти. Ако разполага с малко време, би могъл с помощта на пътеводител за един-единствен ден да види най-големите шедьоври на Лувъра, всички представени в „От А до Я за музей Лувър“. Той ще открие онези безименни жени и мъже, станали известни, откакто обитават залите на музея. Усмихнала (Джокондата) или осакатена (Венера Милоска), безмълвна работничка (Плетачка на дантели) или професионална измамница (Нечестният картоиграч с асо каро), покорителка с разголена гръд (Свободата, предвождаща народа на барикадите) или възхитителна многодетна майка (Молитва преди ядене) — безчет са тези прекрасни непознати в Лувъра. Неколцина мъже се стремят с подвизите си да привлекат вниманието на публиката. Ценителят може да съзерцава храбрия боец (Гладиатор Боргезе), законотвореца (Кодексът на Хамурапи), този, който се съизмерва с бога (Аменхотеп IV), верния годеник (Автопортрет на Дюрер), висшия сановник, придружаван от младите си пажове (Първият министър Сегие), или съвършени и безстрашни герои (Клетвата на Хорациите).

Ако желае да разгледа по-систематично и по-цялостно, но и за повече време, посетителят би могъл да обиколи седемте отдела на Лувъра: ще мине от великолепието на Изтока („Източни паметници“) към вечния Египет („Египетски паметници“), от класическата красота („Гръцки, етруски и римски паметници“) към съкровищата на Средновековието и Ренесанса („Приложно изкуство“) и от триизмерните ваяния („Скулптура“) към безкрайните перспективи на живописните платна („Живопис“) и графичните рисунки („Графика“). Накрая, отправяйки взор към далечни хоризонти, ще попадне в селенията на примитивисткото изкуство — скулптурни шедьоври от Африка, Азия, Океания и Америките, изложени в музея през пролетта на 2000 година.

14_kvadrat.jpgДжузепе Кастилионе, Квадратният салон в Лувъра, 1861 г. Маслени бои върху платно, 103 х 69 см.

Лувърът е и величествена, впечатляваща история на френската архитектура от XIII до XX век. Посетителят може да й се любува на всеки етаж и да се наслаждава на фасадите и крилата на ансамбъла, които се простират пред погледа от бреговете на Сена до Рю дьо Риволи, от църквата Сен Жермен л’Оксероа до градините на Тюйлери.

Брижит Говиньон

15_suli.jpgПоглед към фасадата на павилиона „Сюли“ и към пирамидата на Лувъра.