Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- L’ABCdaire du musée du Louvre, 2001 (Пълни авторски права)
- Превод от френски
- Елена Константинова, 2003 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция, форматиране
- analda (2021)
Издание:
Автор: Брижит Говиньон
Заглавие: Музей Лувър
Преводач: Елена Константинова
Година на превод: 2003
Език, от който е преведено: френски
Издание: първо
Издател: „Унискорп“,
Град на издателя: София
Година на издаване: 2003
Тип: Научнопопулярен текст
Националност: френска
Печатница: „Унискорп“ ООД
Редактор: Теменужка Петрова
ISBN: 954-8456-48-6
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/15325
История
- — Добавяне
Фрагонар
Жан-Оноре Фрагонар (1732–1806) получава първата награда на Академията за живопис и скулптура на двайсет години. Учи в Кралската школа за протежирани ученици и през 1756 г. отива във френската академия в Рим. През лятото на 1760 г., подкрепян от приятелството на своя покровител — абата Сен Нон, създава чудесни рисунки на градините на вила д’Есте, ефирни пейзажи, непринудени, спонтанни жанрови сцени.
През 1765 г. се завръща в Париж и представя на Салона картина на историческа тема — Корес и Калироя. Триумфът е невероятен — кралят купува творбата и авторът, превъзнасян от специалистите, спечелва благосклонността на Академията.
Но той не отвръща на почестите — не рисува нито платното, с което да бъде приет в лоното й, нито височайшите поръчки. Работи единствено за частна клиентела, пресътворява леки и галантни сюжети (Люлка, 1767). Фрагонар се отличава със свободна, бърза и енергична мазка. Осъществява изключителна серия от четиринайсет портрета на личности в испански костюми, „фигури на въображението“, някои от които са известни негови съвременници (например Дени Дидро), други отвеждат към историята или музиката. Той е и ценен декоратор, за което свидетелства украсата на замъка на Мадам дю Бари в Лувсиен. Критиката обаче се развихря и паната са оттеглени. Дълбоко наранен от тези атаки, художникът се отправя отново на пътуване в Италия. Там прибавя към творчеството си забележителна поредица от пейзажи. След като се прибира в Париж към края на 1774 г., популярността му намалява, но Фрагонар обновява стила си: борави с хармонични съчетания от по-леки тонове, с по-фина фактура, с техника, която, без да е загубила свободата си, черпи и от холандските майстори.